Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Elektrolokacja

Wykorzystywanie informacji zdobytej z pomocą detekcji bodźców elektrycznych (elektrorecepcji) do orientowania się w terenie.

Elektrolokacja - wykorzystywanie informacji zdobytej z pomocą detekcji bodzców elektrycznych (elektrorecepcji) do orientowania się w terenie. Elekrolokacja może być bierna lub czynna. W pierwszym przypadku wykrywane jest pole elektryczne wytwarzane przez zewnętrzne żródła. Elektrolokacja czynna polega na wytwarzaniu pola elektrycznego i potem  wykrywaniu zmian powstałym w tym polu pod wpływem jego działania z otoczeniem. Pozwala na stworzenie :elektrycznego ( obrazu) otoczenia, w którym widoczne mogą być np wielkości, kształt, odległość przedmiotu oraz jego właściwości elektryczne, takie jak pojemność elektryczna czy impedancja.

Elektrolokacja jest wykorzystywana przez wiele gatunków ryb. Spodoustne posiadają najczulsze receptory służące do wykrywania pola elektrycznego, natomiast w dwóch rzędach ryb promieniopłetwych niezależnie wyewoluowały bardzo podobne mechanizmy służące aktywnej elekrolokacji. Ryby te generują pole elektryczne za pomocą narządów elektrycznych i odbierają powstałe zmiany w wytwarzanym polu. Dzięki temu mogą orientować się w otoczeniu  i zdobywać pokarm bez udziału wzroku.

 

Żródło: Encyklopedia Wędkarska