Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Nereidy

Nereidy (Nereididae) – rodzina zwierząt morskich z gromady wieloszczetów należących do typu pierścienic. Ciało spłaszczone, zwężające się ku tyłowi. Nereida jeśli dasz jej szansę, potrafi paskudnie uszczypnąć. Dla bezpieczeństwa przed założeniem na haczyk możesz odciąć jej głowę. Dodatkowa korzyść z tej operacji to wydzielające się z rany niezwykle smakowite dla ryb soki.

Nereidy są wędrowcami. W odróżnieniu od nalepianów, które ukryte w swych korytarzach spokojnie filtrują wodę, zjadając rozroszone w niej drobne cząstki pokarmu, nereidy to żarłoczne zwierzęta, nieustannie penetrujące piaseki muł. Wyglądają jak skrzyżowanie dżdżownicy z gigantyczną stonogą. Poruszają się za pomocą niezliczonych szczeciniastych, przypominających nóżki wyrostków. Bezkręgowce te mają mocne szczęki, którymi potrafią boleśnie ukąsić kiedy się je nieostrożnie chwyci. Opisane poniżej gatunki żyją w Morzu Północnym i w zachodnim Bałtyku. Przy Polskim wybrzeżu stosunkowo licznie spotyka się tylko niewielkie nereidy zmienne.

Nereidy zielone mogą osiągać aż 40 cm długości i grubość palca. W całości używaj ich do łowienia dużych ryb. Na mniejsze zakładaj na haczyk kawałki.

Nereidy czerwone przechowuje się w płytkich tacach wypełnionych świeżą, dobrze natlenioną morską wodą. W chłodnym miejscu, najlepiej w lodówce, utzymują się przy życiu przez kilkanaście dni.

Nereidy zmienne są tak miękkie jak piach, w którym żyją. Zakładane na niewielki haczyk są doskonałą przynętą na flądry.

Nereidy jasne są spotykane stosunkowo rzadko. Mimo to żaden szanujący się morski wędkarz nie powinien się bez nich pojawić na zawodach.

Żródło: Encyklopedia Wędkarska