Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Rzut zestawu

Rzut zestawu z nad głowy, boczny, z ręki, wahadłowy.

Rzut znad głowy

Jest to najczęściej stosowany rzut zwłaszcza w metodzie spinningowej, gruntowej oraz spławikowej. Pozwala on na celne zarzucenie przynęty na dużą odległość. Wędkę ustawiamy w położeniu na godzinę 10:00. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Wędkę przesuwamy w tył nad głowę i zatrzymujemy na godzinie 13:00. Wykonujemy silny wymach do przodu jednocześnie puszczając przytrzymywaną żyłkę, gdy wędka znajdzie się w położeniu na godzinie 11:00. Odległość rzutu zależy od siły wymachu wędki w przód. Początkowo rzut znad głowy może sprawiać nieco problemów, ale z biegiem czasu szybko nabiera się odpowiednią wprawę.

Rzut boczny

Wykonywany najczęściej wtedy, gdy brzeg zbiornika porośnięty jest gęstymi drzewami lub krzewami i rzutu znad głowy nie można zastosować. Wędkę ustawiamy w pozycji poziomej do tafli wody zwracając szczytówkę w kierunku miejsca, w które chcemy rzucić. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Następnie odchylamy wędkę bokiem do tyłu i wykonujemy wymach w kierunku pozycji wyjściowej jednocześnie puszczając żyłkę. Od tego, w którym momencie puścimy żyłkę zależy tor lotu przynęty. Gdy zrobimy to zbyt wcześnie, przynęta spadnie na prawo od zamierzonego celu, Gdy zbyt późno zwolnimy żyłkę, przynęta poleci bardziej na lewo. W praktyce tylko odpowiednia ilość wykonanych rzutów pozwoli nam na perfekcyjne opanowanie tej metody.

Rzut z ręki

Wykonywany najczęściej, gdy używamy wędki bez kołowrotka. Bardzo prosty w wykonaniu pozwala umieścić zestaw niedaleko od brzegu. Jedną ręką trzymamy wędkę ustawioną w położeniu na godzinę 11:00, a drugą ręką trzymamy za przypon. Opuszczając lekko wędkę jednocześnie puszczamy przypon z ręki. Gdy zestaw znajdzie się w położeniu prawie pionowym energicznie podnosimy wędkę do pozycji wyjściowej. Poderwana w ten sposób żyłka wraz ze spławikiem, obciążeniem oraz haczykiem poleci do przodu. Gdy haczyk znajdzie się nad odpowiadającym nam miejscem luzujemy żyłkę poprzez opuszczenie wędziska do poziomu. Zestaw powinien cicho wpaść do wody w odpowiednie miejsce.

Rzut wahadłowy

Rzut wahadłowy stosujemy wtedy, gdy chcemy umieścić przynętę niedaleko od brzegu. Trzymając wędkę na godzinie 10 ustawiamy długość zwisającej ze szczytówki żyłki tak, aby w przybliżeniu była równa długości wędziska. Palcem wskazującym lub kciukiem przytrzymujemy żyłkę i otwieramy kabłąk kołowrotka. Wychylając do przodu i do tyłu wędkę wprawiamy zestaw w ruch wahadłowy. Najczęściej po dwóch lub trzech wychyleniach energicznie wypychamy wędkę do przodu unosząc ją lekko. Gdy żyłka osiągnie maksymalne wychylenie puszczamy przytrzymywaną żyłkę, aby swobodnie mogła rozwijać się z kołowrotka.

Żródło: Encyklopedia Wędkarska