Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Makrela

Makrela występuje północno - wschodnim Atlantyku, w zatoce Biskajskiej, jak również w basenie Morza Śródziemnego aż do Morza Czarnego.Można ją także spotkać w Morzu północnym oraz w zachodniej części Morza Bałtyckiego.

Makrela, ryba pelagiczna, żyje stadnie w warstwie pod powierzchnią wody  i lubi odbywać dalekie wędrówki w poszukiwaniu pożywienia. Lezc zimą ławice makreli bytują przy dnie, prawie nie przymując pokarmu.Wśród makreli północnego Atlantyku występują jeszcze dwie jej odmiany: wszchodnia i zachodnia, różniące się od siebie okresami tarła oraz oczywiście obszarem występowania.Samice składa w górnej warstwie wody pelagiczną ikrę - od 200000 do 450000 ziaren. Średnica jaja wynosi 0,9 - 1,4 mm.Przeciętna makrela mierzy do 30 cm długości przy wadze nawet 1 kg. Największe okazy mają nawet 60 cm długości i mogą ważyć 2,5 kg.

Wygląd zewnętrzny:

Jaskrawo zielony, czasami przechodzący w żółtawy grzbiet makreli ozdobiony jest licznymi falistymi pasami poprzecznymi w kolorze czarnym. Ciągą się one prawie aż do połowy boku, który - podobnie jak brzuch - ma barwę srebrnobiałą z perłowym połyskiem. U nasady ogona, za płetwą odbytową oraz za drugą płetwą grzbietową znajduje się pięć niewielkich płetw. Płetwa ogonowa jest prawie zawsze sierpowato wycięta.

Najlepsza przynęta:

Makrela żywi się planktonem zwierzęcym oraz ikrą, czasami pożera również mniejsze skorupiaki oraz mięczaki, a nawet niewielkie ryby.Najlepszą metodą łowienia makreli jest system paternoster. Można też użyć małych błystek obrotowych oraz płatów rybnych

 

Żródło: Encyklopedia Wędkarska