Tweety na temat @pzworgpl

Szkółka wędkarska

Panel logowania Rejestracja konta Przypomnienie hasła

Encyklopedia wędkarska

Arapaima

Arapaima gigas - (nazwy lokalne - Piraruku, Aiche). Ryba z rodziny kostnojęzykowych, Ameryka Południowa, dorzecze Amazonki i Orinoko.

Jest jedną z największych ryb słodkowodnych świata. Ma masywne ciało pokryte dużymi łuskami w odcieniu stalowoszarym. Po osiągnięciu dojrzałości płciowej (po upływie 4-6 lat i osiągnięciu masy bliskiej 100 kg), występują przebarwienia kolorystyczne na większej powierzchni ciała, a samce charakteryzują się intensywniejszym ubarwieniem (czerwonym) w okolicach ogona i na obrzeżach łusek. Najczęściej osiąga długość 2m i masę 100kg. Największy, udokumentowany osobnik mierzył 430 cm i osiągnął wagę 240 kg. Ponieważ oddycha ukrwionym pęcherzem pławnym (forma płuca), musi zaczerpnąć powietrza znad powierzchni wody co 10-15 min. Zamieszkuje Amazonkę i Orinoko. Odżywia się zróżnicowanym pokarmem mięsnym (ryby, ślimaki, drobne ssaki oraz ptaki), a dieta jest urozmaicana dodatkami roślinnymi. W celu poprawy warunków trawienia połyka małe kamienie i żwir. Przygotowując się do tarła, wykopuje dołek, w którym składa około 40-50 tysięcy jaj. Ikrą i wylęgiem opiekuje się samiec, podczas gdy samica broni zajętego przez parę terytorium. Usamodzielnienie narybku po 5-6 miesiącach i osiągnięciu wymiaru 30-40 cm. Znane są wypadki ataku Arapaimy na człowieka, w okresie opieki nad narybkiem (obrona młodych).

Od 1991 roku uznana za gatunek krytycznie zagrożony wyginięciem. Nielegalnie odławiana i dostarczana na rynki USA, Rosji oraz Japonii, gdzie mięso jest uważane za wyjątkowy przysmak. Inną przyczyną spadku liczebności gatunku, jest nielegalny odłów narybku, na rynki akwarystyczne całego świata. Szacuje się, że ogólna ilość pozyskanych na potrzeby akwarystyczne ryb oscyluje wokół ilości 60.000 szt.

Żródło: Encyklopedia Wędkarska