Edukacja
Wielka encyklopedia wędkarska
LISTA HASEŁ
-
Zacięcie »
odpowiedni do rodzaju przynęty energiczny ruch wędziska, który ma na celu wbicie haczyka w pyszczek ryby. Przy stosowaniu sygnalizatorów brań zacięcie wykonujemy natychmiast po wskazaniu brania.Zaczep – trwałe zatrzymanie zestawu wędkowego na przeszkodzie podwodnej. W celu odczepienia zestawu stosuje się pierścień odczepowy. »
-
Zacięcie na tępo »
Stosowane przy szybkościowym połowie uklei, zacinanie w chwilę po zarzuceniu zestawu, bez zwracania uwagi na sygnalizację spławika. »
-
Zacięcie ryby »
Jest to energiczny ruch wędka powodujący wbicie haka w pysk ryby. »
-
Zacisk żyłki »
Niewielki zacisk na boku szpuli kołowrotka o stałej szpuli,którego uzycie umożliwia wykonywanie dokładnych rzutów na stałą odległość. »
-
Zaczep »
Zaczepienie się haczyka lub kotwicy »
-
Zaducha »
Masowe śnięcie ryb spowodowane małą ilością tlenu w wodzie. »
-
Zadzior »
część grota haczyka zabezpieczająca rybę przed wyhaczeniem się. »
-
Zakole rzeki »
Fragment koryta rzeki o kształcie przypominającym pętlę lub łuk. »
-
Zakwit wody »
nadmierny rozwój glonów wywołany przeżyźnieniem wód, czyli eutrofizacją. Szczególnie niebezpieczne są zakwity sinic, które wydzielają toksyny. Zakwit powoduje osłabienie lub zmianę w braniu ryb. »
-
Zander »
Patrz - Sandacz »
-
Zanęcanie »
(nęcenie) - stosowany przez wędkarzy zabieg polegający na wabieniu ryb substancjami zapachowymi lub innymi, które mogą być odebrane przez ryby jako pokarm. »
-
Zanęta »
różnorodne przetworzone i nieprzetworzone substancje wrzucane w różnej postaci (np. kule, na sypko) wrzucane do wody w celu zwabienia ryb na łowisko. »
-
Zanęta luźna »
Luźny pokarm »
-
Zapadka antyrewersyjna »
Mechanizm blokujący wsteczny ruch korbki w kołowrotku. »
-
Zapięcie ryby »
zahaczenie ryby biorącej przynętę, może być samoistne lub w wyniku zacięcia. »
-
Zarłacz biały (rekin ludojad) »
Gatunek rekina »
-
Zarybianie »
Zarybianie polega na wypuszczeniu narybku do rzek jezior i stawów »
-
Zasiadka »
Stacjonarne wędkowanie połączone zwykle z długim oczekiwaniem na branie ryby. »
-
Zastoisko »
obszar wody stojącej lub bardzo wolno płynącej. »
-
Zawada »
Zawada (zaczep) Znajdujący się w wodzie przedmiot, roślinność lub element ukształtowanie dna (zatopione drzewo, kamień) powodujący zaczepienie haczyka (zestawu). »
-
Zawiasowce »
Zawiasowce - jest to rząd wymarłych szczekowców z gromady ryb pancernych, których szczątki odkryto w słodkowodnych i morskich osadach z okresu dewońskiego ( około 400 mln lat temu). Wczesne zwierzęta były silnie opancerzonymi rybami o spłaszczonym ciele. »
-
Zbiornik dimiktyczny »
Rodzaj zbiornika wodnego. »
-
Zbiornik polimiktyczny »
Zbiornik charakteryzujący się wielokrotnym mieszaniem wód w misie jeziornej w ciągu roku. »
-
Zbiornik zaporowy »
sztuczne jezioro, które powstaje w rezultacie przegrodzenia rzeki zaporą i spiętrzenia wód. »
-
Zestaw »
Występuje szczególnie w technice spławikowej. »
-
Zestaw pełny »
Zestaw długości zbliżonej do długości wędziska bez przelotek(bat). »
-
Zestaw samozacinający »
Rodzaj zestawu. »
-
Zestaw skrócony »
Zestaw znacznie krótszy od wędziska (długość topu) stosowany wyłącznie do wędzisk nasadowych. »
-
Zestaw wędkarski »
przygotowana do łowienia wędka wraz z przynętą, który obejmuje: uzbrojoną przynętę, przypon, żyłkę główną, obciążenie, spławik lub inny sygnalizator brań, wędzisko, ewentualnie kołowrotek. »
-
Zębacz pasiasty »
Gatunek słonowodnej ryby z rodziny zębaczowatych. »
-
Zębaczowate »
Zębaczowate rodzina morskich ryb okoniokształtnych. Występowanie; północny Atlantyk i północny pacyfik Cechy charakterystyczne; ciało wydłużone, mocno bocznie spłaszczone, długa płetwa grzbietowa rozpoczyna się tuż za głową, płetwy piersiowe duże, zaokrąglone, brak płetwy odbytowej, brak pęcherza pławnego, dorasta do 2,5 metra, Systematyka; Domena - eukarioty Królestwo - zwierzęta Typ - strunowce Podtyp - kręgowce Gromada - ... »
-
Zęby gardłowe »
parzyste zęby w formie kostnych płytek, które występują u ryb spokojnego żeru oraz raków, służące do rozcierania pokarmu. Traktowane jako cenne trofeum. »
-
Zęby gardłowe »
Zębopodobne, tępe guzowate albo cienkie spiczaste, ułożone w jednym, dwóch lub trzech szeregach kostne twory. »
-
Zęby skórne »
Występują u rekinów i płaszczek. Regularnymi rzędami pokrywają cały tułów i głowę, przechodząc częściowo również na płetwy. »
-
Zielona mokra »
Mucha mokra »
-
Zielonookwate »
Zielonookowate Jest to niewielka rodzina morskich ryb skrzelokształtnych. Występowanie Są to ryby głębinowe, przebywające w przydennych oceanicznych wodach stref tropikalnych i umiarkowanych. charakterystyka Opalizujące , zielone lub żółte oczy, zwykle duże. Ubarwienie ciała różnorodne, zależne od gatunku. Osiągana długość do 40 cm. »
-
Zimnica »
Gatunek ryby flądrokształtnej z rodziny flądrowatych. »
-
Zimowisko ryb »
Miejsce w którym ryby grupują się na okres zimowy. »
-
Zingel zingel »
Łacińska nazwa czopa czarnego »
-
Złącze przesuwne »
Dołączenie ruchomego skoczka do żyłki głównej za pośrednictwem ruchomego złącza. Pozwala to na jego przesuwanie się po żyłce bez podnoszenia z dna ciężarka. »
-
Złącze spiralne »
Sprężyna spiralna ze stali nierdzewnej. »
-
Zmiennocieplność »
Zmiennocieplność; Polega na tym, że temperatura ciała organizmów zależy od temperatury otoczenia i może ulegać znacznym zmianom, stąd duże wachania tempa przebiegu metabolizmu i intensywności procesów życiowych. »
-
Znakowanie ryb »
metoda badania wędrówek ryb i ich biologii, najczęściej dla celów hodowlanych i selekcyjnych. »
-
Zonker »
Mucha z włosia. »
-
Zoomer »
Spławik »
-
Zooplankton »
grupa gatunków zwierząt, które unoszą się biernie w wodzie i nie mogą przeciwdziałać ruchom wody. W naszych wodach jezior są to wioślarki, widłonogi i wrotki. »
-
Zwary »
gwałtowne zawirowania wody, kipiele, które powstają najczęściej za przewężeniami nurtu. »
-
Zwijadło »
Przedmiot na którym przechowuje się zestaw lub przypony, np.drabinka. »
-
Żabnica ryba »
Żabnicokształtne. Żabnica jest poławiana gospodarczo dla smacznego mięsa. Osiąga długość około 1 metra maksymalnie 2 metry. Waga wynosi od 40 kg do 57,7 kg. »
-
Żabogłów »
Wyciągnięte ciało z dwiema płetwami grzbietowymi Duża szeroka głowa jest spłaszczona. Na pysku brak wąsów. Skóra pokryta grubą warstwą śluzu. Cały tułów przypomina kształt kijanki. Występowanie; Atlantyk Północny, Norwegia i Zatoka Meklamburska. Odżywianie; Zwłaszcza rozgwiazdy, drobne kraby, krewetki, robaki i małe rybki. (babki) »
-
Żaglica »
Gatunek morskiej ryby z rodziny żaglicowatych »
-
Żaglicowate »
Żaglicowate Jest to rodzina morskich ryb okoniokształtnych potocznie nazywana marlinami. Cenione w rybołówstwie sportowym. Wystepowanie Pelagial mórz i oceanów strefy tropikalnej i subtropikalnej. Cechy charakterystyczne Żaglicowate osiągają długość nawet do 5 metrów, mają górne szczęki wyciągnięte w bardzo długi szpic. Jest to ryba drapieżna. »
-
Żaglonowate »
Żaglonowate - niewielka rodzina ryb skrzelokształtnych, występujących w ciepłych wodach oceanicznych. Cechy charakterystyczne: Ciało wydłużone, bez łusek i narządów świetlnych. Duży otwór gębowy zaopatrzony w dobrze rozwinięte zęby. Brak pęcherza pławnego. Systematyka; Domena - eukarioty Królestwo - zwierzęta Typ - strunowce Podtyp - kręgowce Gromada - promieniopłetwe Rząd - skrzelokształtne Rodzina - żaglonowate »
-
Żak (sieć) »
Więcierz wieloskrzydłowy, sieć pułapkowa stanowiąca odmianę więcierza ze skrzydłami zwiększającymi zasięg działania sieci. »
-
Żarłacz Błękitny »
Gatunek rekina »
-
Żarłacz czarnopłetwy »
Rekinokształtne. »
-
Żarłacz kalifornijski »
Rekinokształtne. »
-
Żarłacz Szary »
Gatunek rekina »
-
Żarłacz Śledziowy »
Gatunek rekina »
-
Żarłacz Tygrysi »
Gatunek rekina »
-
Żarłacz Wielkogłowy »
Gatunek rekina »
-
Żarłaczowate »
Żarłaczowate Jest to rodzina dużych, drapieżnych ryb chrzęstnoszkieletowych, zaliczana do żarłaczokształtnych. Niektóre gatunki są niebezpieczne dla człowieka. Występowanie Wody oceaniczne i morskie całego świata, wpływają do estuariów i rzek. Cechy charakterystyczne. Ciało wrzecionowate. Okrągłe oczy z przesłoną migawkową. Dwie płetwy grzbietowe. Pięć par szczelin skrzelowych. Piąta zachodzi nad podstawę płetwy piersiowej. »
-
Żmijogłowowate »
Żmijogłowowate Jest to rodzina drapieżnych ryb okoniokształtnych. Zasięg występowania Afryka z wyjątkiem terenów pustynnych. Południowa Azja od Afganistanu, po Nową Gwineę. na wschodzie po Japonię a na południe po Madagaskar. Cechy charakterystyczne Ciało podłużne krępe.Głowa spłaszczona z dużym pyskiem. Długa płetwa grzbietowa i odbytowa. Dodatkowy narząd pozwalający oddychać powietrzem atmosferycznym. Długość od 20 do 120cm Rodzaje W niektórych ... »
-
Żółtaczek indyjski »
Gatunek ryby z rodziny pielęgnicowatych. »
-
Żródło »
Jest to naturalny wypływ gruntowej wody na powierzchnię ziemi, zachodzi pod wpływem grawitacji lub ciśnienia hydrostatycznego. »
-
Żuchwiak »
Ryba »
-
Życie »
Zespół cech wyróżniających wszystkie organizmy żywe »
-
Żyłka wędkarska »
Cienka linka przeznaczona do połowu ryb. »
-
Żywcówka »
Rodzaj połowu ryb drapieżnych. »
-
Żywiec »
1. potocznie określenie ławicy niewielkich ryb, będących pokarmem drapieżników; 2. niewielka żywa ryba, używa jako przynęta do połowu ryb drapieżnych. »
-
Żyworodność »
Żyworodność; Forma rozwoju, podczas którego cały rozwój zarodkowy odbywa się w organizmie matki, z którego zarodek czerpie substancje odżywcze. »
-
Żyzne jezioro »
Jezioro z wodą bogatą w substancje odżywcze, charakteryzujące się bujną roślinnością, dobrymi warunkami pokarmowymi i szybkim tempem eutrofizacji. »