Dzieci i młodzież > Ogólne

NIE KONTROLOWANE ODŁOWY RYB NA JEZIORZE WAPIŃSKIM

(1/1)

marcinm35:
witam!
PZW oddało jezioro wapieńskie ( 124 h ) w ręce Wielkopolskiego Ośrodka Wędkarskiego
Rybak Sp. z o.o. z Międzychodu i w pierwszym roku dzierżawy wyglądało to nieźle . Ale teraz w drugim roku działalności na jeziorze widzę - widzimy ciąg nie kontrolowanych odłowów ryb różnego rodzaju sprzętem od sieci , pupy , sznury po wczorajsze nocne odłowy prądem . Odławiali w tym roku o tych co widziałem i wiem sześć razy przecinając sieciami i innym sprzętem jezioro w poprzek przy stanowiskach z wędkarzami nawet do 40 sieci które koledze raz udało się policzyć. O tych co nie widzieliśmy nie będę wspominał .Jestem wędkarzem który na jeziorze wapieńskim wychował się ponad 35 lat temu widziałem nie jedno ale w tym sezonie praktycznie ryby giną w oczach i normalne wędkowanie przeradza się w pobyt nad woda. Barania ryb praktycznie zaczynają być sporadyczne i porównując to do 30 lat łowienia i doświadczenia na tym jeziorze widzę że jezioro umiera. Apeluję do zarządu PZW Piła i kolegów którzy widza to samo co ja o zainteresowanie się tematem odłowów przez spółkę z Międzychodu i uratowanie jeszcze tego co zostało w wodzie jeziora Wapieńskiego . Pozdrawiam wędkarz z jeziora Wapińskie .
PS. i jeszcze mam pytanie do osób które bardziej znają się na dzierżawie i odłowach czy dzierżawcę obowiązuje instrukcja prowadzenia odłowów i czy mogę , możemy takie odłowy jakoś skontrolować jako wędkarz lub z ramienia jakich instytucji .

osamark:
PZW nie mogło nic oddać w dzierżawę, bo obwód rybacki w skład którego wchodzi jezioro nie należy do PZW. To własność Skarbu Państwa.
Dodatkowo to nie jest umowa dzierżawy a oddanie obwodu rybackiego w użytkowanie.
Nie ma co apelować do PZW bo to jest poza jego kompetencjami.
Należy sprawę zgłosić do RZGW w Poznaniu, które podpisało umowę na użytkowanie.
W ramach podpisanej umowy określany jest "operat rybacki" gdzie zawarte są wszystkie ważne szczegóły użytkowania obwodu rybackiego.
Może należy "zmusić" RZGW w Poznaniu do sprawdzenia, czy użytkujący (uprawniony do rybactwa na podstawie umowy z RZGW) wypełnia zapisy "operatu rybackiego".

marcinm35:
Cześć! masz rację ale to PZW okręg Pilski przez dwa lata nie potrafił dogadać się z RZGW w sprawie użytkowania jeziora i trafiło w prywatne ręce spółki z Międzychodu do 2045 roku . Przez dwa lata sporów opłacaliśmy miesięcznie 25 zł aby łowić na jeziorze Wapińskim co okazało się bezprawnym pobieraniem opłat za które powinien być odprowadzany podatek. A te prywatne ręce wyjałowiły jedno z najlepszych jak nie najlepszą wodę w okręgu w dwa lata z życia. Wędkarze którzy poświęcili czas nad tą wodą wiedzą o czym mówię . Gdzie zapisy instrukcji prowadzenia odłowów , odłowów kontrolowanych , zarybień , prowadzenie racjonalnej gospodarki wodnej  , zachowania porządku i czystość , współpraca z lokalnymi władzami , kołami wędkarskimi , wędkarzami , systematyczne kontrole jeziora i całą infrastrukturą prawną i przepisami. Szkoda że w naszym kraju na niszczenie lokalnych wód przez ,, prywaciarzy ,, odpowiada i śledzi nas tak mało .

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

Idź do wersji pełnej