Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Działalność Społeczna w PZW  (Przeczytany 34339 razy)

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Działalność Społeczna w PZW
« dnia: December 25, 2018, 12:10:50 PM »
Statut PZW par.5 pkt.1
Związek opiera działalność na pracy społecznej swoich członków,a do prowadzenia spraw może tworzyć biura i jednostki gospodarcze oraz zatrudniać pracowników.
To Statut PZW i obecna rzeczywistość którą polecam na początek uchwała Prezydium ZG nr.2/XI/2017 z dn.4-11-2017 oraz z tego roku;uchwała Prez.ZG 46/VIII/2018 uchwała ZG 93/XII/2018 i 94/XII/2018 z dn.15 XII 2018
To władzy centralnej wedle prawa się należy a działaczom na najniższym szczeblu Brązowa Odznaka PZW.
Miłej lektury życzy Henryk Pokrzywa koło Świdnica

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #1 dnia: December 30, 2018, 13:39:14 PM »
Warto przeczytać uchwały aby wiedzieć co czeka działaczy szczególnie we władzach na najniższym szczeblu organizacyjnym.

wb1119

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 358
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #2 dnia: January 04, 2019, 18:38:10 PM »
Byłem za brązową odznaką, ale dla członków koła którzy nie są działaczami  zgodnie ze statutem, ale angażują się w pracę koła. Dla działaczy jak było. ZG zrobił swoje

m1957a

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #3 dnia: January 05, 2019, 22:08:23 PM »
Panie Heniu jeżeli jest Pan prawdziwym miłośnikiem wędkarstwa to nie rozumiem dlaczego czepia się Pan  pracy  i decyzjom Zarządu Głównego  i innym działaczom  którzy  mają  inne zdanie jak Pan.Co to znaczy brązowa  dla  członków którzy nie są działaczami a dla działaczy jak było. Panie Heniu  zakasuj Pan rękawy  i działaj  na rzecz swojego Koła  a zarazem  na rzecz rozwoju  i sukcesów  PZW. Pozdrawiam  i życzę mniej kwasu a więcej  udanych połowów!!!

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #4 dnia: January 06, 2019, 11:06:24 AM »
Szanowny Panie m1957a przedstawię moją działalność społeczną w PZW jestem wędkarzem od 1974r. od 1981r. prowadziłem sekcję wędkarską która zrzeszała 350 członków do 1992r. od 1993 do 2016r. członkiem Zarządu Koła  /dwie kadencje sekretarz kola,dwie kadencje jako v-ce prezes koła/między czasie byłem prezesem klubu wędkarskiego to tylko część mojego życiorysu w PZW.Szanowny Panie m1957a jeśli Prezes ZG dostaje 13 krotną dietę miesięcznie to jak ma się do zapisów w Statucie par.5 pkt.1 i jak się to ma do Prezesa Koła który za swoją pasję zazwyczaj dostaje złe słowo od swoich członków i dodatkowo 4 lata za brązową odznakę.Hipokryzją w PZW to że na szczeblu ZG,ZO dostaje się diety i jeszcze nazywa się działaczami to może zamiast diet zatrudnienie prezesów/ale wszystkich szczebli/ na czas kadencji to prawdopodobnie byłoby bardziej sprawiedliwe.A tak na marginesie rękawy mam zakasane od od 1981r. a problemów ze złowieniem ryb żadnych.
Pozdrawiam Henryk Pokrzywa Koło Świdnica

m1957a

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #5 dnia: January 06, 2019, 11:22:56 AM »
WITAM Panie  Heniu  i w tym momencie  zaczyna  mi się Pan   podobać ale  tylko  wylewać pomyje  nie można. Wcześniej  nie wiedziałem  że  ma Pan taką działalność  za sobą  ale  pisze Pan że nikt nie podziękował Panu  za pracę. Takie  to jest  życie  i praca społeczna w cudzysłowie.  Panie Heniu  ksiądz na ambonę nie wchodzi za darmo....Pozdrawiam  serdecznie i życzę  aby Pana dobre  intencje  znalazły odbicie  w PZW.  Pozdrawiam !!!

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #6 dnia: January 06, 2019, 12:02:57 PM »
Szanowny Kol.m1957a moje wpisy i tematy opisywane na oficjalnej stronie PZW opierają się na faktach które wynikają z tego że jestem czytelnikiem uchwał Prez.ZG jak i uchwał ZG.Uważam że tam gdzie zaczynają się pieniądze to kończy się społecznikostwo.Nie jestem hejterem i nigdy nie próbowałem nim być ale nie mogę się pogodzić z nierównym traktowaniem społeczników na wszystkich szczeblach władzy.Dziękuję Kol. za udział w dyskusji.
Pozdrawiam H.Pokrzywa

wb1119

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 358
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #7 dnia: January 07, 2019, 10:38:39 AM »
P. Heniu, zgodnie z Uchwałą /kolejnego już/ Krajowego Zjazdu członkowie Zarządów Kół mogą otrzymywać diety. Przeznaczone jest na to do 5% składki członkowskiej i wpisowego, dodatkowo skarbnik ma na diety ustalony przez okręg % od składki na ochronę i zagospodarowanie. Z doświadczenia wiem, że wielu prezesów kół nie czyta żadnych uchwał.

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #8 dnia: January 07, 2019, 21:17:05 PM »
Kol.wb1119 5% które są zapisane pobiera skarbnik/kasjer koła za pobieranie opłat od członków i o tym nie rozmawiamy,ale policzmy gdyby prezes,2x v-ce prezes,sekretarz koła pobierali dietę w wysokości 20zł na miesiąc/licząc wskażnikiem w tabeli ustalonym przez ZG/ dla koła średniej wielkości 500 członków.
90 zł składka członkowska-odpis dla koła 40%x500 członków=18000 zl minus około 30% z tytułu ulg pozostało =12600 zł. jest to kwota do dyspozycji koła.
Znamy teoretycznie dochód koła na cele statutowe i policzmy jaki koszt koło ponosiłoby gdyby pobierane byłyby diety wg kryteriów przyjętych przez ZG na miesiąc.

Prezes 13 krotność x20 =260
V-ce prezes 4x20           =80
V-ce prezes 4x20           =80
Sekretarz    4x20           =80
   RAZEM                        =500
Rocznie  12x500=6000zł

To co wyliczyłem jest to wersja teoretyczna wg.tabel przyjętych przez ZG z pozostałych pieniędzy w kole wystarczyłoby na czynsz za lokal i inne opłaty eksploatacyjne a celach statutowych należałoby zapomnieć.Więc ciągle uważam za pracę społeczną w kołach wprowadzenie odznaki brązowej jest niestosowne. 

wb1119

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 358
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #9 dnia: January 08, 2019, 21:22:17 PM »
1.   Członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego pełniący funkcje społeczne z wyboru w zarządzie, komisji rewizyjnej i sądzie koleżeńskim;

-  w związku z udziałem w posiedzeniach władz i organów Związku mają prawo do:

1) zwrotu kosztów przejazdu związanych z wykonywaniem tych obowiązków według cen biletów komunikacji publicznej lub stawki kilometrowej własnego środka lokomocji, przy zachowaniu zasady dogodności w czasie i racjonalności kosztów, jeśli nie korzystają ze środka lokomocji PZW
2) otrzymywania diet zwanych dalej dietami społecznymi, w czasie wykonywania zadań statutowych. Wypłata diety należnej w trakcie posiedzenia władz i organów związku, wyklucza jednoczesne przyznanie diety z tytułu podróży służbowej, wynikających z rozporządzenia ministra właściwego do spraw pracy.
P. Heniu to nie jest tak. Uchwałą Zarządu Koła uchwalona jest wysokość jednej diety, a następnie ilość diet dla osób funkcyjnych. W moim koleuchwalono wysokość jednej diety na 80,- zł oraz następujące ilości diet, Prezes, sekretarz, v-ce prezes d/s sportu po 1 diecie kwartalnie. Skarbnik krotność diet które mają wynosić nie mniej niż 3% odpisu /też kwartalnie/ + krotność diet wynikająca ze sprzedaży zezwoleń na połów ryb, te diety płaci skarbnikowi okręg. Oczywiśćie naliczenia diet zatwierdza okręg, muszą się mieścićc w limicie. Pozdrawiam

wodnik

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 1
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #10 dnia: March 27, 2020, 20:25:32 PM »
Szanowni Koledzy
Uchwała XXXI KZD PZW w sprawie diet społecznych dla osób funkcyjnych mimo swojej rangi nie jest w Związku realizowana. Wynika to z braku przepisów wykonawczych ściśle określających sposób naliczania diet. W kwestii komu należą się diety społeczne też jest wiele niedomówień, ponieważ uchwała zjazdowa jednoznacznie mówi, że diety należą się osobą funkcyjnym wszystkich szczebli począwszy od Koła do Zarządu Głównego. Niestety na szczeblu kół zarząd i organa czyli komisja rewizyjna i koleżeński sąd rzadko, a może i wcale nie otrzymują diet społecznych za posiedzenia. Cały fundusz diet czyli 5% w przypadku kół otrzymuje skarbnik, który zajmuje się rozprowadzaniem zezwoleń i zbieraniem składek. Czytałem niektóre uchwały ZO, gdzie podział diet społecznych wygląda rożnie, nie zawsze zgodny z uchwałą zjazdową. Moim zdaniem uregulowanie tego zagadnienia , w szczególności na poziomie kół gdzie uchwała zjazdowa w sposób szczególny określa dietę dla skarbnika koła jest bardzo istotne, gdyż wzbudza wiele dyskusji wśród wędkarzy.

wb1119

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 358
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #11 dnia: March 29, 2020, 19:21:13 PM »
Na sfinansowanie wypłat diet społecznych, o których mowa w § 1 ust.1 pkt 2, jednostki organizacyjne ustalają limity wydatków nie przekraczające:
1) na szczeblu koła PZW do 5% całkowitych przychodów ze składki członkowskiej ogólnozwiązkowej, wpisowego i składki na ochronę i zagospodarowanie wód,
1.   Limity wydatków, o których mowa w § 2, stanowią podstawę do skalkulowania i ustalenia:
1)   wartości kwotowej jednej diety, jaka będzie obowiązywać w jednostce organizacyjnej,
2)   maksymalnej liczby diet dla poszczególnych stanowisk funkcyjnych, która może być przyznana w okresie miesięcznym lub kwartalnym.

2.   Stosownie do możliwości ograniczonych limitem, wysokość jednej diety nie może być wyższa od 30% minimalnego wynagrodzenia miesięcznego, obowiązującego w gospodarce narodowej.

 3.   Decyzję o ustaleniu wielkości kwotowej jednej diety oraz o liczbie przyznawanych diet w skali miesięcznej lub kwartalnej dla poszczególnych stanowisk funkcyjnych, podejmuje Zarząd jednostki organizacyjnej w trybie uchwały.

4.   Wysokość i liczbę diet dla skarbników kół określają, na wniosek zarządu koła, zarządy okręgów i dokonują ich wypłat. Skutki finansowe tych wypłat powodują przesunięcie limitów diet dla skarbników w kołach, o których mowa w § 2 pkt 1, do dyspozycji zarządów okręgów.
5.   Koszty wypłaconych społecznych diet dla władz i organów poszczególnych ogniw Związku dotyczą działalności organizacyjnej, finansowanej są ze składki członkowskiej ogólnozwiązkowej 

Proszę zwrócić uwagę na pkt .3 i 4. To zarządy kół ustalają wysokość jednej diety i ilość diet dla skarbnika i pozostałych. W poprzednim wpisie opisałem jak jest u nas w kole. Z tym, że skarbnik zgodnie z uchwałą Zarządu Okręgu. nie może otrzymać mniej niż 3% wysokości zebranej składki członkowskiej itd., pozostałe ilości diet dla skarbnika wynikają z ilości zebranych opłat za zezwolenia. Tak więc P. Henryku /lubię czytać Pana wpisy bo są konkretne/, w Uchwale Zjazdowej jest to wyjaśnione. Członkowie Zarządów Kół mogą, ale nie muszą pobierać diety. P. Henryku gratuluję takiej działalności, ale w tamtych czasach prezes koła nie miał tyle pracy co w późniejszych. Wiem to z doświadczenia, prezesurę objąłem w 1996 roku i przekazałem po 20 latach. W kole organizowało się tylko wycieczki i mistrzostwa koła, jak oddawałem to było /i jest/ 4 wycieczki, 3 mistrzostwa koła, 6 otwartych zawodów/3 spławikowe i 3 spinningowe/, Dzień Dziecka, Klub Spinningowy, Klub Spławikowy, Klub Seniora, Szkółka Młodzieżowa. Dokumentacji 10 razy tyle co na początku. Napisałem, nie po to żeby się chwalić tylko jak było kiedyś, a jak jest teraz. Jest tak w bardzo, bardzo dużo kołach. Pozdrawiam i oby ta cholera nas wędkarzy omijała. Pozdrawiam.

henryk_p

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 253
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #12 dnia: March 29, 2020, 21:19:07 PM »
Szanowny Panie/Kolego cieszę się za wsparcie i prawny wpis w temacie diet nie jestem przeciwnikiem ale z własnego doświadczenia w działalności na różnych szczeblach /bez ZG/należałoby pomyśleć o tych co działają na najniższych szczeblach władzy w PZW czyli tych co są najbardziej zaangażowani w statutową działalność PZW problem jest w kasie im mniejsze Koło tym pieniędzy mniej to w takim razie skąd je pozyskać pozostają składki lub reorganizacja Kół.W mojej działalności na szczeblu ZO do czasu kiedy nie było diet zwołanie kworum graniczyło z cudem dziś nie jest to problemem ale w moim okręgu jest uchwała zjazdu jaka jest wysokość diety i jakie warunki należy spełnić aby dieta mogła wzrosnąć kończy się kadencja i dieta nie została zmieniona/wzrost członków o 20% rozwiązuje problem/ przyjęcie takiej uchwały przechodzi bez problemów,bo działacze mają ciągoty do bezzasadnego podnoszenia swoich diet bez względu na szczebel władzy.
  Z wędkarskim pozdrowieniem dla zapaleńców wędkarskich.
H.Pokrzywa 

slowik50

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 6
Odp: Działalność Społeczna w PZW
« Odpowiedź #13 dnia: August 19, 2020, 09:56:00 AM »
Czytam wypowiedzi na temat diet społecznych i zastanawiam się nad podstawowym
pytaniem; czy jesteśmy nadal stowarzyszeniem? czy przekształciliśmy się w korporację? Ustawa o stowarzyszeniach, reguluje zagadnienie wprowadzając zasadę społecznej działalności członków stowarzyszenia. ZG PZW wielokrotnie zmieniał zapisy statutu tak by niejako przemycić zapisy o dietach dla działaczy i uchylić działanie tej zasady.  W obecnej wersji statutu zasada nie została uchylona, praktycznie jednak wprowadza pojęcie diety społecznej - § 13 pkt 6.
Działanie to jest wewnętrznie sprzeczne z  §5 statutu, wyraźnie łamie zapis tego paragrafu. Gdy do powyższych rozważań dodamy przepływ pieniądza generowany dietami wszystko stanie się jasne.
Uchwała nr 2/XI/2017
Prezydium Zarządu Głównego
Polskiego Związku Wędkarskiego
z dnia 4 listopada 2017 r.


w sprawie: wysokości diet dla członków Polskiego Związku Wędkarskiego  pełniących              funkcję społeczne we władzach i organach statutowych szczebla naczelnego

Na podstawie §31 pkt 2 w związku z §30 pkt 1 i 2 i §13 pkt 6 Statutu PZW z dnia 15.03.2017r.
Prezydium Zarządu Głównego PZW
uchwala:


1.   Członkowi Polskiego Związku Wędkarskiego wykonującemu społeczne obowiązki  wynikające z wyboru do władz i organów na szczeblu naczelnego przysługuje dieta określona w § 1 pkt 2 Uchwały XXXI KZD PZW z dn. 21.10.2017 r.
2.   Ustala w 2018 r. wysokość jednej diety dla członków władz Polskiego Związku Wędkarskiego w kwocie 360 (trzysta sześćdziesiąt) zł i organów Polskiego Związku Wędkarskiego w kwocie 300 (trzysta) zł.
3.   Wykaz pełnionych funkcji we władzach i organach PZW upoważniających do otrzymania diety lub jej wielokrotności zawiera załącznik do niniejszej uchwały.
4.   Podstawą do wypłacenia diety lub jej wielokrotności stanowi należyte wykonywanie obowiązków wynikających z pełnionej funkcji oraz uczestnictwo w posiedzeniach władz lub organów Związku szczebla naczelnego okręgu, potwierdzone na liście obecności. W uzasadnionych przypadkach nieobecność może być usprawiedliwiona.
5.   Wypłata diety następuje w miesiącu lub w kwartale, w którym powstało uprawnienie.
6.   Przyznanie i wypłacenie w dniu posiedzenia diety wyklucza, za wyjątkiem zwrotu kosztów podróży i noclegu, wypłatę innych należności z tytułu podróży służbowych na obszarze kraju.
7.   Koszty podróży zwracane są według cen biletów komunikacji publicznej lub stawki kilometrowej, przy użyciu własnego środka lokomocji, przy zachowaniu dogodności w czasie i racjonalności kosztów danego przejazdu.
8.   Wykonanie uchwały powierza się dyrektorowi biura ZG PZW.
9.   Uchwała wchodzi w życie z dniem podjęcia i obowiązuje od 1 stycznia 2018 r.
Skarbnik ZG PZW                     Prezes ZG PZW

           Jerzy Leus                                Teodor Rudnik
Załącznik do Uchwały Nr 2/XI/2017
ZG PZW z dn. 4.11.2017 r.


Wykaz funkcji
we władzach i organach PZW  szczebla naczelnego
uprawnionych do otrzymywania diet

L.p.   Pełniona funkcja   Przysługująca dieta i jej krotność
      w okresie miesięcznym   w okresie kwartalnym
1.   Prezes Zarządu Głównego   13   39
2.   Wiceprezes Zarządu Głównego
Sekretarz Zarządu Głównego
Skarbnik Zarządu Głównego   
4   
12
3.   Członek Prezydium Zarządu Głównego   1,5   6
4.   Członek Zarządu Głównego   -   1,5
5.   Przewodniczący Głównej Komisji Rewizyjnej
Przewodniczący Głównego Sądu Koleżeńskiego   

4   

12
6.   Z-ca Przewodniczącego i Sekretarz GKR
Z-ca Przewodniczącego i Sekretarz GSK
   2   6
7.   Członek GKR
Członek GSK   ̵      1,5
8.   Członek Prezydium GKR   1,5   4,5            Ustawa o stowarzyszeniach

Art. 2. 1. Stowarzyszenie jest dobrowolnym, samorządnym, trwałym zrzeszeniem o celach niezarobkowych. 2. Stowarzyszenie samodzielnie określa swoje cele, programy działania i struktury organizacyjne oraz uchwala akty wewnętrzne dotyczące jego działalności
 
3. Stowarzyszenie opiera działalność na pracy społecznej swoich członków. Do prowadzenia swych spraw stowarzyszenie może zatrudniać pracowników, w tym swoich członków

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.