Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Używanie podrywki do pozyskiwania żywca - jaka konkretnie może to być podrywka?  (Przeczytany 52706 razy)

mathey

• Newbie
  • *
Witam wszystkich użytkowników forum.

Kupiłem ostatnio podrywkę z myślą, o wykorzystywaniu jej do pozskiwania "żywca" bezpośrednio przed i w trakcie połowu. Nie zwracałem większej uwagi na to, jak konkretnie owa podrywka jest skonstruowana, pomyślałem - ot podrywka jak podrywka. Kupiłem podrywkę "zabudowaną", której wszystkie ściany są pokryte siatką i na bocznych ścianach są tylko otwory, przez które ryba może do owej siatki wpłynąć. Wygląda to mniej więcej tak:

W najnowszych przepisach na 2020 rok do jakich dotarłem, odnośnie stosowania podrywki widnieje zapis:
Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.

No i teraz pojawia się pytanie, czy w myśl tych przepisów ja mogę zgodnie z prawem pozyskiwać żywca taką podrywką jak wyżej, czy nie? Szerokość oczka jest ok, ale czy stwierdzenie "powierzchnia siatki" tyczy się jedynie jej spodniej warstwy czy całości no i czy w ogóle tego typu podrywka jest dopuszczalna w świetle przepisów czy może to być jedynie taka "otwarta" z siatką tylko na dole, jak np. ta:

?

Dziękuję za wszelkie komentarze.

Rzecznik Prasowy ZG PZW

• Full Member
Szanowny Kolego,
Narzędzie przedstawione na górze, to rybackie narzędzie pułapkowe.
Definicje podrywki wędkarskiej, dopuszczonej do stosowania podczas amatorskiego połowu ryb spełnia jedynie narzędzie przedstawione na dolnym obrazie.

pozdrawiam
« Ostatnia zmiana: June 30, 2020, 14:42:31 PM wysłana przez Rzecznik Prasowy ZG PZW »

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
Można dodać, że samo posiadanie narzędzi rybackich nie będąc uprawnionym do rybactwa już jest karalne.

mathey

• Newbie
  • *
Dziękuję zatem serdecznie za rozwianie wszelkich wątpliwości. Szkoda tylko, że taki produkt jest dostępny dla każdego i sprzedawany jako podrywka oraz w dodatku opisywany słowami w stylu "w ekspresowym tempie pozwoli złapać żywca tuż przed połowem". Może i pozwoli, ale jak już wiem nielegalnie. Takie wprowadzanie ludzi w błąd powinno być karane. Pozostaje zatem zwrócić to do sklepu podpierając się stosownymi przepisami. Pozdrawiam.

wbples

• Jr. Member
  • **
a takie coś??? to podrywka? mozna ją stosować?

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
Odp: Używanie podrywki do pozyskiwania żywca - jaka konkretnie może to być podrywka?
« Odpowiedź #5 dnia: December 14, 2020, 21:38:39 PM »
prawdopodobnie można, bo nie jest to urządzenie pułapkowe i wymaga poderwania siatki do góry by zatrzymać rybę

zwróć tylko uwagę na wielkość oczek bo wydają mi się na zdjęciu drobniejsze niż 5x5 mm
oraz na powierzchnię siatki!!!
jeżeli przekroczy 1mx1m a e być ta powierzchnia być liczona wraz ze ścianami bocznymi to nie spełni wymagań przepisów i zastosowanie jej będzie niedozwolone

wbples

• Jr. Member
  • **
Odp: Używanie podrywki do pozyskiwania żywca - jaka konkretnie może to być podrywka?
« Odpowiedź #6 dnia: December 22, 2020, 01:11:36 AM »
ma wymiary jak trzeba,chodziło mi o te boczki
dzięki

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.