Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przetrzymywanie ryb żywych w siatce  (Przeczytany 12668 razy)

jeep63

• Jr. Member
  • **
no fakt zapomniałem
« Odpowiedź #30 dnia: June 05, 2013, 13:30:29 PM »
Jeżeli złowie limit musze opuśćić stanowisko:)
Ale jeżeli złowie przed północą jednego karpia np o 22 a następnego o 3 nad ranem to do tej pory trzymałem te rybki w jednej siatce czy popełniałem błąd??. Jeżeli tak to jak to rozwiązać?
Po pierwsze ryb nad wodą nie wolno patroszyć 
Opuścić stanowiska dalej jak na 10 metrów nie moge (jak pan sam napisał w innym poście)

osamark

• Hero Member
Przetrzymywanie ryb żywych w siatce
« Odpowiedź #31 dnia: June 05, 2013, 14:06:14 PM »
Panie Antoni !
Pana interpretacja RAPR jest ciekawa, ale nijak się ma do jego zapisów !
Cytuję:
3.5. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać
wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach.
Ryby łososiowate i lipienie, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania
się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz. W siatce można przetrzymywać nie
więcej ryb, niż wynika to z limitów dobowych.
Jak z tego zapisu można wysnuć wnioski:
1.   że „ryby mają opuścić łowisko” ?
2.   że siatka o 0.00 ma być pusta ?
3.   jeśli tak jest jak Pan Antoni pisze to po co zapis, że ryby należy przetrzymywać nie dłużej niż 24 godz. (jak siatka o 0.00 ma być pusta )
Sensowna interpretacja tego zapisu (zgodna z zapisem RAPR) to aby ryby nie były przechowywane dłużej niż 24 godziny, w siatce nie powinno być więcej ryb niż wynika to z limitów dobowych !
Jak łowię dwie doby to z dwóch „limitów dobowych” (aby tylko nie były dłużej niż 24 godz. – jak przyjeżdżam o 21 na łowisko a opuszczam je o 8.00 rano – to tylko 11 godzin)
No cóż, tak został napisany ten fragment regulaminu, można go interpretować przeróżnie, jak ma być tak jak Pan Antoni interpretuje, koniecznie trzeba ten zapis zmienić.  
Ja robię tak jak napisałem wyżej, jestem w stanie obronić moje działanie w każdym sądzie (chyba koleżeńskim PZW, bo to nie jest wykroczenie przeciwko żadnej Ustawie) !
Miałem raz kontrolę rano ( w siatce były ryby z wieczora poprzedniego dnia), wpisane do rejestru.
Kontrolujący nie miał żadnych obiekcji!
Czemu miałaby służyć interpretacja Pana Antoniego ?
Wędkarz powinien mieć prawo jak już zabiera ryby, do przywiezienia ich do domu w stanie jak największej świeżości !

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #32 dnia: June 06, 2013, 08:46:21 AM »
Kol osamark niestęty błądzi w swoich interepretacjach, bo przyjmuje złe założenia. W tych przepisach nie chodzi bowiem o zapewnienie sobie świeżości złowionej ryby, ale warunki jej przechowania i dobrostan. Każy z tych przepisów dotyczy innej sprawy, co zresztą już wyjaśnialismy na tym forum. Przepis określający obowiązek przechowywania ryb w stanie żywym nie dłużej niż 24 h dotyczy zapewniania rybom dobrostanu, a nie odpowedniej świeżości przed spożyciem. Przepis ten (RAPR rozdz. IV pkt. 3,5) uzupełniono o wymóg, iż w siatce można przetrzymywać nie wiecej ryb, niż wynika to z limitów dobowych, a to już dotyczy zasad ochrony ryb, a nie długotrwalości ich przetrzymywania. Oznacza to bowiem, że w dowolnym momencie kontroli pomiędzy godzinami 24.00 a 0.00 w siatce nie może znajdowac się więcej ryb niż wynika to z przepisów określających limity dobowe. Wyczerpanie limitu dobowego oznacza zakończenie wędkowania w tym dniu (dobie) oraz podjęcie wędkowania w innym dniu (dobie). Efektem podjętej decyzji są odpowiednie wpisy do rejestru połowów, a nie tłumaczenie się strażnikom ze swojej łowności czy pazerności.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #33 dnia: June 06, 2013, 09:01:04 AM »
Panie Antoni. Piękna koncepcja, ale z czego ona wynika? Napisał Pan wiele rzeczy, ale po kolei.
Skąd wynika Pana interpretacja, iż trzeba zakończyć wędkowanie po umieszczeniu w siatce limitu dobowego? Przecież nic nie zabrania łowić i wypuszczać ryb ? Może się mylę, koniecznie proszę  o wyjaśnienie aby następna sprawa (a jest już ich bardzo dużo) nie pozostała zawieszona w próżni! 

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #34 dnia: June 06, 2013, 09:12:23 AM »
Tak tego nikt nie zabrania, pod warunkiem, że od godz. 0.00 mamy wpisany do rejstru nowy dzień (dobę) połowów. Więc jak? Zakończyliśmy tamto wędkowanie czy nie?

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #35 dnia: June 06, 2013, 09:23:43 AM »
Więc ustalmy:
Po złowieniu i umieszczeniu liitu dobowego ryb np. o godz 8.00 w danym dniu do końca tego dnia możemy wędkować i po prostu wypuszczać ryby, złowione dotychczas ryby w siatce spokojnie pływają. 
Czy tak ? 

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #36 dnia: June 06, 2013, 09:31:11 AM »
Tak bo limit dobowy trwa do godz. 0.00, a ryby będą w siatce mniej niż 24 h.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #37 dnia: June 06, 2013, 11:24:17 AM »
Super. Wreszcie jakiś wspólna interpretacja !
Idźmy dalej. Tu zacytuję RAPR i ten "niechlujnie" opracowany zapis, który może być dowolnie interpretowany:
3.5. Ryby w stanie żywym, złowione zgodnie z limitem ilościowym, należy przechowywać
wyłącznie w siatkach wykonanych z miękkich nici, rozpiętych na sztywnych obręczach.
Ryby łososiowate i lipienie, przeznaczone do zabrania należy uśmiercić bezpośrednio po złowieniu.
Każdy wędkarz musi przechowywać osobno złowione przez siebie ryby, z tym że zabrania
się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz. W siatce można przetrzymywać nie
więcej ryb, niż wynika to z limitów dobowych.
 Napisał Pan Antoni:
"pomiędzy godzinami 24.00 a 0.00 w siatce nie może znajdować się więcej ryb niż wynika to z przepisów określających limity dobowe"
Trudno to z zapisu RAPR wywnioskować. Jeśli "tworzący zapis" mówi o nieprzetrzymywaniu ryb dłużej niż 24 godz to wydaje się, iż to jest najważniejszy przekaz tego przepisu (jak to Pan nazywa dobrostan ryb). A użycie liczby mnogiej "limitów dobowych" przekonuje czytającego iż mogą być to dwa limity dobowe (aby tylko nie przekroczyć 24 godz przechowywania).
Oczywiście, zarzuci mi Pan zą interpretację, ale jest ona poprawna i zgodna z zapisem.
Pana interpretacja prowadzi do przedziwnych zachowań wędkarzy na łowisku:
 Przed 24.00 każdego dnia wędkarze w całej Polsce muszą zabić ryby przeznaczone do zabrania !
 Czy na pewno o to chodziło tworzącym te zapisy ?
Często (analizuję zachowanie moje i moich kolegów) ryby przeznaczone do zabrania pływające sobie w siatce, po zakończeniu wędkowania odzyskują wolność. Dlaczego, bo np. liczyliśmy na  parę ryb a złowiliśmy jedną (szkoda brudzić kuchni), i tak dalej..
Konstytucja pozwala nam czerpać pożytki z wód, dlaczego PZW próbuje nam to utrudniać? Dlaczego mamy zabić i dowieść rybę w złym stanie do domu jeśli złapliśmy ją za 5 minut do 24.00? Dobra, określiliśmy jakieś normy "dobrostanu ryb" - jest to te 24 godzin przechowywania w stanie żywym. Po co to jeszcze utrudniać ? To może zakazać (w imię "dobrostanu") przechowywania ryb w stanie żywym!
Ale ok. Jak tak ma być musi byc zmieniony ten zapis, naprawdę jest niejednoznaczny ! I nic teraz nie da próba jego interpretacji. 
I jeszcze pytanie? Co tak naprawdę grozi za "złe - własna interpretacja zgodna z zapisem RAPR - kiedyś ze studentami prawa wymyśliliśmy coś 5 różnych mających sens interpretacji tego zapisu" przetrzymywanie ryb w stanie żywym ? 

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #38 dnia: June 06, 2013, 12:03:06 PM »
Znalazłem moje "dywagacji" ze studentami prawa (nie mieli z wędkarstwem nic wspólnego). Na podstawie tego spotkania powstał tekst:

Możliwe Interpretacje punktu 3.5:

1.      
Ryby złowione w danym dniu(0.00 do 24.00) mogą
być przechowywane tylko do 24.00.

(W
siatce można przetrzymywać nie więcej ryb, niż wynika to z limitów

dobowych). Traktujemy, iż ten zapis
dotyczy 1 limitu dobowego(od godziny 0.00 do 24.00), więc po 24.00 następuje
wielkie wybijanie ryb w całej Polsce, lub należy wypuścić ryby do wody. Lato,
gorąco, ryby mogą się zepsuć do rana, a złapane są np. tuż przed 24.00.
Paranoja – czemu ma to służyć !, w czym pomóc?.

Chyba nie o to chodziło „twórcy” tego
przepisu i jeszcze taka nadmiarowa informacja:

- przy takiej interpretacji zapis: („zabrania
się przechowywania żywych ryb dłużej niż 24 godz.”) nie ma sensu. Zapis następujący
po tym zdaniu to wymusza! Więc po co zapis o 24 godzinach ?.

2.   
Przechowywane
ryby w siatce  złowione w czasie
przebywania na rybach nie mogą przekroczyć limitów dobowych (nie ważny czas
łowienia), - jeśli w siatce przebywają nie dłużej niż 24 godziny.

Jak poprzednia interpretacja zgodna z
zapisem ,ale tu zapis o 24 godzinach jest jak najbardziej potrzebny.

Interpretacja ta ma niestety też pewną
niedogodność. Łowimy o 23.55 rybę dopełniającą nasz dobowy limit, zapisujemy do
rejestru.00.01 łapiemy rybę z nowego dobowego limitu – i problem:  w siatce posiadamy ryby z poprzedniego limitu,
mamy do wyboru wypuścić lub zabić ? Czy na pewno twórcy przepisu o to chodziło
?

3.   
Ryby
przetrzymujemy w siatce nie dłużej niż 24 godziny, nie więcej niż to wynika z
limitów dobowych (forma mnoga, więcej niż jednego limitu).

W siatce można przetrzymywać ryby z
dwóch limitów dobowych, ale tak by nie przebywały w siatce dłużej niż 24
godziny.

Co oznacza limitów dobowych w tej
interpretacji? – aby nie złamać 
wcześniejszego zapisu o 24 godzinnym przechowywaniu ryb w stanie żywym –
zapis dotyczy maksymalnie dwóch limitów dobowych. Wydaje się, iż jest to to o
co chodziło twórcy tych przepisów. Ryba nie przebywa w siatce więcej niż 24
godziny.

Interpretacje te wymyślili studenci
prawa, twierdzą iż wszystkie trzy przedstawione są poprawne, i postępowanie
według dowolnej z nich nie jest łamaniem przepisów. (nie analizowali problemu
wędkarstwa, a sam zapis punktu 3.5 RAPR pod względem prawnym). 

Reasumując, myślę iż Twórcy tego
przepisu zależało aby nie przetrzymywać ryb dłużej niż 24 godziny. To chyba
jest najważniejsza idea tego przepisu. Rzadko się zdarza połów tak obfity (mnie
bardzo rzadko, nie pamiętam kiedy to się zdarzyło).

Jednak w tych czysto teoretycznych
rozważaniach, można zauważyć jak „niechlujnie„ od strony prawnej opracowano ten
punkt.

Skoro wędkarz ma prawo zabrać ryby
zgodnie z limitem dobowym, to pozwólmy mu przetrzymać te ryby w wodzie, aby po
powrocie do domu były jak najbardziej świeże. Nie zmuszajmy wędkarzy do
masowego zabijania ryb o godzinie 24.00. Jest wielu, którzy nad wodę
przyjeżdżają w nocy, a wracają nad ranem. Mogą mieć przy sobie ryby z dwóch
limitów, mimo iż byli nad wodą kilka, lub kilkanaście godzin.

Interpretacja nr 3 wydaje się
najwłaściwsza. (na pewno zgodna z zapisem RAPR), ale jak to jest przekazywane i
interpretowane przez kontrolujących ?

Myślę, iż należy
uściślić punkt 3.5 Regulaminu RAPR i jednoznacznie napisać co Twórca miał na
myśli. (uwzględniając „etyczne zachowanie” 
względem ryb, jak też wygodę i prawa wędkarzy

jeep63

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #39 dnia: June 06, 2013, 15:20:09 PM »
Panie antoni czy według pana przetyrzymywanie ryb nie dłużej niż 24 godziny to kolejny martwy przepis ???
Wyklucza go kolejny o limitach dobowych, jeżeli dobrze pana zrozumiałem.
1) rybka złapana o 20-stej może pozostac w siatce maxymalnie do 24-tej bo wtedy kończymy wędkowanie i zaczynamy kolejne i wchodzi przepis o nie łączeniu limitów.

stan24

• Jr. Member
  • **
Ryby łososiowate
« Odpowiedź #40 dnia: June 10, 2013, 14:45:55 PM »
Od dłuższego czasu Okręgi np.Krakowski zarybia zbiorniki nizinne /Bagry,Brzegi,Przylasek,Kryspinów/pstrągiem tęczowym i palią.Co zrobić gdy pirwszą rybą złowioną jest np.psrtąg teczowy lub palia.Czy mogę przechowywać tęrybę w stanie żywym w siatce.Zaznaczam że w trakcie łowienia nie przmieszczam się razem z siatką .Planuję pobyt nad wodą na kilkanaście godzin i gdybym po złowieniu pstrąga zabił to po 2-3 godz w sezonie letnim nadaje się tylko do wyrzucenia.Zgadzam się że należy zabić ryby gdy wędkarz przemieszcza się po rzece i nie ma warunków żeby przez dłuższy czas utrzymać ją w stanie żywym.
Pozdrawiam.

wolf444

• Newbie
  • *
ryby dla ludzi nie na odwrót
« Odpowiedź #41 dnia: June 10, 2013, 22:17:56 PM »
Jak was tak czytam to przyznam ,że flaki mi się wywracają.A już szczególnie drażni mnie pan jajogłowy,złotousty rzecznik zg pzw.A co to k...wa was lamusy obchodzi ile ryba czasu jest w siatce?!!Skoro idzie na patelnie a ja jadę nad wodę na 3,4 dni to one są cały czas w siatce.I w czym problem? Wy poprzekręcani przez chorą propagandę ćwoki.Daliście sobie wmówić różnym ciotom i innym frajerom ,że ryba to też \'\'człowiek\'\'.Otóż nie! Różnym cwelom i zwolennikom całowania ryb,catch and release,no kill i innych idiotyzmów przypominam.Pan Bóg rzekł do ludzi \'\'...czyńcie sobie ziemię poddaną i czerpcie z jej owoców...\'\' skoro rybom takiego prawa nie dał g..wno was obchodzi czy ryba jest w siatce czy w wiadrze.Czy siatka jest metalowa czy nie.Ja nikomu nie bronię wypuszczać do wody 5 kilowego szczupaka czy całować ryby przed wypuszczeniem.Ale skoro ja biorę ryby do domu to niby dlaczego mam być gorszy?Zresztą kij wam w oko.Te wszystkie przepisy służą tylko jednemu!Żeby dymać na kasę biednych wędkarzy.To podobnie jak z kierowcami.Najpierw k..wa tworzy się samochody zdolne jechać 300km/h a potem robi się ograniczenia do 40 czy 60...pozdrawiam starą brać wędkarską

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #42 dnia: June 11, 2013, 09:50:46 AM »
I na takim oto gruncie wyrastają w gronie wędkarzy zwolennicy konsumpcji ryb, a nie sportowego połowu wędkarskiego. Mozna by takim oto znawcom biblijnych zapisow odpowiedzieć tak: róbta co chceta, byle zgodnie z przepisami, a te wyraźnie opisują jak trzeba postępować ze złowioną rybą i jak je przechowywać.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #43 dnia: June 11, 2013, 10:45:31 AM »
Panie Antoni.
Po pierwsze mówimy o Amatorskim Połowie Ryb a nie o sportowym połowie wędkarskim. Zgodnie z prawem Ci co chcą jeść ryby mają taklie prawo i PZW nie może im tego zabronić.
Po drugie gdyby w przepisach wyrąźnie określono jak przetrzymywać żywe ryby nie byłoby tej dyskusji ! 

wolf444

• Newbie
  • *
uderz w łeb a gęba sie odezwie
« Odpowiedź #44 dnia: June 11, 2013, 17:26:46 PM »
Pięknie aż pała mięknie.Najbardziej podoba mi się urywek...\'\'byle zgodnie z przepisami..\'\'Otóż właśnie w przepisach a raczej w ich nadmiarze tkwi problem.Przypominam,że jak się przestrzega wszystkich istniejących przepisów to efekty są identyczne jak podczas strajku włoskiego,czyli wszystko staje.Strajk włoski bowiem polega na niczym innym jak na skrupulatnym przestrzeganiu istniejących przepisów.Wniosek z tego taki że przepisy ustanawiaja albo kompletni idioci albo cyniczni dranie,którzy mają w tym jakowyś interes.Jak komuś tak bardzo leży na sercu to że ryba odczuwa dyskomfort przebywając w miejscu innym niż siatka przepisowa to do ku....y nędzy dlaczego nie pojedzie bronić praw śledzi czy dorszy...te to dopiero cierpią.A czy biedny śledz jest gorszy od płoci,lina czy sandacza?!!! I właśnie w tym miejscu wyłazi cała cholerna hipokryzja obrońców praw zwierząt i innych \'\'miłośników istot czujących\'\'

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.