Dzieci i młodzież > Przepisy PZW

w jakim wieku można mieć kartę wędkarska????

<< < (2/2)

jerzykowalski:
arniePowołując się na pozycję literaturową "Zagadnienia Prawne Wędkarstwa i Rybactwa" [Wojciech Radecki, wyd. Wędkarz Polski s.c.; 2000r.] PZW nie może nie dopuścić do egzaminu osoby w wieku poniżej 14 lat. Ustawa rybacka zobowiązuje PZW do przeprowadzania egzaminów, a karty i tak wydaje starosta, który jest związany ustawa, która nie podaje dolnej granicy wieku.


Ogólnie interpretacja przepisów w każdym starostwie jest inna. Posiadanie karty wędkarskiej przez osobę do lat 14 nie daje jej zbyt wielu uprawnień. Nadal nie może wędkować samodzielnie.

To jakieś duże nieporozumienie, a własciwie kilka nieporozumień.

Młody wędkarz w wieku poniżej 14 lat nie ma obowiązku posiadania karty wędkarskiej, co w żadnym razie nie oznacza, że nie ma prawa jej posiadać. Ma takie prawo, ma prawo przystąpić do egzaminu oraz ma prawo wędkowac samodzielnie, jeżeli karte wędkarską posiada (oraz zezwolenie uprawnionego do rybactwa albo inny rodzaj uprawnienie do połowu, na przykład członkostwo w stowarzyszeniu, będącym uprawnionym do rybactwa - niekoniecznie PZW).

To tylko wędkarze poniżej 14 lat, nieposiadający karty wędkarskiej, mogą wędkować wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wedkarską.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

arnie:
Zgadzam się, kartę wędkarska może posiadać osoba do lat 14 i większość urzędów je wydaje chociaż niestety nie wszystkie, z nieznanych mi dokładnie powodów.

Kowalski Jerzy

To tylko wędkarze poniżej 14 lat, nieposiadający karty wędkarskiej, mogą wędkować wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wedkarską.W ustawie o rybactwie śródlądowym jest napisane że wędkarz do lat 14 nie posiadający karty może wędkować tylko pod nadzorem osoby posiadającej taka kartę. Jednak RAPR parag 1 pkt 4 "Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz, który ukończył 14 lat..." Wg tego punktu młody wędkarz mimo posiadania karty wędkarskiej wędkuje tylko pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.

Wg mnie posiadając kartę wędkarska przez osobę do lat 14, wędkuje on z pełnoletnim opiekunem, a opiekun nie musi posiadać karty.

jerzykowalski:
RAPR dotyczy wędkowania w wodach użytkowanych przez PZW. A takie wody to 1/3 wód w Polsce. Na 2/3 powierzchni wód ma zastosowanie Ustawa rybacka, która takich wymagań nie stawia młodym wędkarzom. Posiadanie karty wędkarskiej nie oznacza przymusu łowienia w wodach PZW. Rozmawiając o kwestiach dotyczących państwowego dokumentu, jakim jest Karta wędkarska, trzeba rozważać zagadnienia odnoszace się do ogólnych regulacji, a nie wycinkowych.
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Kowalski

golbat2768:
ja karte wyrabialem w w kole wedkarskim w swiom miescie

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej