Nasze PZW > Ogólne
mormyszka
domel23:
Chciałem zapytać, czy można łowić na mormyszkę na wędkę spławikową z brzegu (chodzi o amatorski połów jak i o zawody)?
piotr_okrasa:
domel23Chciałem zapytać, czy można łowić na mormyszkę na wędkę spławikową z brzegu (chodzi o
amatorski połów jak i o zawody)?
Skąd ci przyszło do głowy łowić na wędkę spławikową i o jakiej długości.Wędka podlodowa aby ją uznać że jest taką zgodnie z RAPR musi posiadać co najmniej 30 cm.Teraz daj sobie sam odpowiedz jak ja trafię w dziurę wywierconą (max śr 20 cm) w lodzie gdy będę miał wędkę o znacznej długości.Tego właśnie nie ma poruszonego tematu w RAPR ,Jeżeli chodzi o mormyszkę z reguły łowi się nią tylko pod lodem ale znam przypadki gdzie łowi się na rzece i zakłada ochotkę a spławik ustanawia grunt i drga się wędką jak by było mi zimno i to przynosi efekt.Moim zdaniem w tej kwestii powinny ulec zmiany ,albo mormyszka służy do łowienia pod lodem albo jest przynętą całoroczną.
domel23:
Konkretnie to chodzi mi o łowienie w "ciepłym" sezonie, a nie na lodzie. Czytałem w prasie wędkarskiej o tej metodzie i nie wiem czy to jest dozwolone czy nie. Prawdopodobnie na zawodach jest to zabronione ( nie można dociążać haczyka), a poza zawodami?
arnie:
domel23Prawdopodobnie na zawodach jest to zabronione ( nie można dociążać haczyka), a poza zawodami?
Z tego co mi wiadomo to nie ma przepisu zabraniającego dociążać haczy. Przepis mówi tylko o ilości obciążenia jaki może spoczywać na dnie (10%).
Co do amatorskiego wędkowania na mormyszkę latem, to można stosować. Należy tylko przestrzegać przepisu ustawy o rybactwie śródlądowym, który mówi, że nie wolno łowić ryb przez podnoszenie i opuszczanie przynęty w sposób ciągły, z wyjątkiem łowienia ryb pod lodem.
szymon_2003:
do arnie
ZASADY ORGANIZACJI
SPORTU WĘDKARSKIEGO
Jednolity tekst wg stanu prawnego na dzień 15 października 2004 roku -1. REGULAMIN ZAWODÓW W WĘDKARSTWIE SPŁAWIKOWYM -SPRZĘT, PRZYNĘTY, ZANĘTY STOSOWANE W ZAWODACH
1.8. Każda wędka używana w czasie zawodów powinna posiadać wędzisko, żyłkę,
spławik, obciążenie wyważające spławik umieszczone centrycznie na żyłce /łączny
ciężar obciążenia nie może być większy od wyporności spławika / oraz jeden
haczyk. Dozwolone jest stosowanie kołowrotka.
W zależności od kategorii wiekowej zawodów określonej przez organizatora
obowiązują
limity maksymalnej długości wędki:
-kadeci - 10 m
- kobiety i młodzież - 11,5 m
- mężczyźni - 13 m
Nawigacja
[#] Następna strona
Idź do wersji pełnej