Nasze PZW > Przepisy PZW

Używanie podrywki do pozyskiwania żywca - jaka konkretnie może to być podrywka?

(1/2) > >>

mathey:
Witam wszystkich użytkowników forum.

Kupiłem ostatnio podrywkę z myślą, o wykorzystywaniu jej do pozskiwania "żywca" bezpośrednio przed i w trakcie połowu. Nie zwracałem większej uwagi na to, jak konkretnie owa podrywka jest skonstruowana, pomyślałem - ot podrywka jak podrywka. Kupiłem podrywkę "zabudowaną", której wszystkie ściany są pokryte siatką i na bocznych ścianach są tylko otwory, przez które ryba może do owej siatki wpłynąć. Wygląda to mniej więcej tak:


W najnowszych przepisach na 2020 rok do jakich dotarłem, odnośnie stosowania podrywki widnieje zapis:

--- Cytuj ---
Dopuszcza się, w miejscu i czasie prowadzenia połowu ryb na wędkę, pozyskiwanie ryb na przynętę przy użyciu podrywki wędkarskiej.
Powierzchnia siatki podrywki wędkarskiej wynosi nie więcej niż 1 m x 1 m, a wielkość oczek sieci nie może być mniejsza niż 5 mm.

--- Koniec cytatu ---


No i teraz pojawia się pytanie, czy w myśl tych przepisów ja mogę zgodnie z prawem pozyskiwać żywca taką podrywką jak wyżej, czy nie? Szerokość oczka jest ok, ale czy stwierdzenie "powierzchnia siatki" tyczy się jedynie jej spodniej warstwy czy całości no i czy w ogóle tego typu podrywka jest dopuszczalna w świetle przepisów czy może to być jedynie taka "otwarta" z siatką tylko na dole, jak np. ta:

?

Dziękuję za wszelkie komentarze.

Rzecznik Prasowy ZG PZW:
Szanowny Kolego,
Narzędzie przedstawione na górze, to rybackie narzędzie pułapkowe.
Definicje podrywki wędkarskiej, dopuszczonej do stosowania podczas amatorskiego połowu ryb spełnia jedynie narzędzie przedstawione na dolnym obrazie.

pozdrawiam

arnie:
Można dodać, że samo posiadanie narzędzi rybackich nie będąc uprawnionym do rybactwa już jest karalne.

mathey:
Dziękuję zatem serdecznie za rozwianie wszelkich wątpliwości. Szkoda tylko, że taki produkt jest dostępny dla każdego i sprzedawany jako podrywka oraz w dodatku opisywany słowami w stylu "w ekspresowym tempie pozwoli złapać żywca tuż przed połowem". Może i pozwoli, ale jak już wiem nielegalnie. Takie wprowadzanie ludzi w błąd powinno być karane. Pozostaje zatem zwrócić to do sklepu podpierając się stosownymi przepisami. Pozdrawiam.

wbples:
a takie coś??? to podrywka? mozna ją stosować?

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej