Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: karta wedkarska  (Przeczytany 3740 razy)

bartek1066

• Newbie
  • *
karta wedkarska
« dnia: March 01, 2013, 21:07:44 PM »
Mam pytanie od którego roku życia można mieć kartę wędkarską  ?

klubus007

• Opiekunowie prezentacji
  • Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #1 dnia: March 01, 2013, 21:22:40 PM »
Ustawa o Rybactwie Śródlądowym, mówi, że z posiadania KW zwolnione są osoby do 14 roku życia. Zwolnione, nie znaczy, że nie mogą jej mieć, choc to tylko moja interpretacja, częstokroć rozbieżna z interpretacją komisji egzaminacyjnych i co gorsza wydawcy KW - starostw powiatowych.

antoni

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #2 dnia: March 02, 2013, 08:33:08 AM »
art 7 ust. 3 Ustawy o rybactwie śródlądowym stwierdza jednoznacznie, że ,,. Z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę\'\'.

kropa_0_

• Newbie
  • *
re:
« Odpowiedź #3 dnia: March 03, 2013, 00:00:16 AM »
od 14

haliniak

• Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #4 dnia: March 03, 2013, 10:17:04 AM »
Witam.Szanowny Kolego zadałeś pytanie:od którego roku życia można posiadać kartę wędkarską.Kolega rzecznik PZW przytacza ustawę o rybactwie która zwalnia osoby poniżej 14 roku życia z posiadania karty wędkarskiej.Ale czy również zabrania posiadania takowego dokumentu?Czy osoba poniżej 14 roku życia,która wykaże się odpowiednią wiedzą przed komisą egzaminacyjną nie może być posiadaczem karty wędkarskiej?Pozdrawiam i tradycyjnie życze wszystkiego najdłuższego.

haliniak

• Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #5 dnia: March 03, 2013, 10:22:46 AM »
P.S.    Posiadanie karty nie zwalniałoby takowego osobnika z obowiązu uprawiania wędkarstwa pod opieką osoby dorosłej.

antoni

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #6 dnia: March 03, 2013, 12:47:28 PM »
W przytoczonym przepisie nie ma stwierdzenia o unieważnieniu dotychczasowych kart wędkarskich wydanych dla osob w wieku poniżej 14 roku życia, a są takie wydane na podstawie przepisow poprzedniej ustawy. Jest tylko stwierdzenie, że osoby w wieku do 14 lat są zwolnione z obowiazku posiadania karty, co oznacza ni mniej ni więcej, że wszystkie osoby w wieku powyżej 14 lat muszą posiadać kartę wędkarską w trakcie amatorskiego połowu ryb na wodach śródlądowych, z wyjątkiem obiektów przeznaczonych do chowu i hodowli ryb, jeżeli uzyskały od uprawnionego do rybactwa zezwolenie na połów w tych wodach.

haliniak

• Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #7 dnia: March 04, 2013, 09:26:37 AM »
WITAM.Moim zdaniem odpowiedz nie jest wyczerpująca.Padło pytanie od którego roku życia można mieć kartę wędkarską a nie od którego roku życia trzeba mieć kartę wędkarską.Co zrobić z osobami które nie ukończyły 14 lat,znają doskonale regulamin i chcą zdać egzamin na karte wędkarską?Czy wymieniana ustawa zabrania im tego?Pozdrawiam i zyczę wszystkiego najdłuższego.

jerzykowalski

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #8 dnia: March 04, 2013, 17:58:49 PM »
haliniakWITAM.Moim zdaniem odpowiedz nie jest wyczerpująca.Padło pytanie od którego roku życia można mieć kartę wędkarską a nie od którego roku życia trzeba mieć kartę wędkarską.Co zrobić z osobami które nie ukończyły 14 lat,znają doskonale regulamin i chcą zdać egzamin na karte wędkarską?Czy wymieniana ustawa zabrania im tego?Pozdrawiam i zyczę wszystkiego najdłuższego.
 Zabrania. Wystarczy przeczytać ustawę. ę wędkarską wydaje się osobie, która ukończyła 14 lat.
Art. 7  pkt. 6. Kart
Pozdrawiam serdecznie
Jerzy Kowalski

haliniak

• Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #9 dnia: March 05, 2013, 09:26:13 AM »
Witam. To jest wyczerpująca odpowiedz.Dziwić może jedynie fakt ,że nie udzielił jej w tak wyczerpujący sposób rzecznik ZG.Moim zdanie pełniąc taką funkcję ustawę o rybactwie śrudlądowym powinno się znać niemalże na pamięć.Już czekam na odpowiedz ,pewnie padną zarzuty,że jestem malkontentem lub nie umiem czytać ze zrozumieniem.A może padnie zachęta do "wzięcia się za robotę a nie skrobanie w necie".Ale to MY jesteśmy na tym forum od zadawania pytań i prowadzenia dyskusji .A Kolega podpisujący się jako rzecznik ZG powinien udzielać wypowiedzi wyczerpujących.Wybory lada moment,może czas otworzyć okno i przewietrzeć .Pozdrawiam i życzę wszystkiego najdłuższego.

antoni

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #10 dnia: March 06, 2013, 11:18:16 AM »
Dziękuję za życzenia, potrakuję je wielkanocnie. Po to jest forum, by wszyscy sobie pomagali i się uzupelniali, a nie oceniali sxe wezajemnie i charakteryzowali. Odpowiedziałem,  jak uważałem, a nie jestem Mojżeszem, że schodzę z góry z gotową tablicą 10 przykazań. Wyjaśniło się i sprawa jest zamknięta. Ja się nie obrażam i cenię sobie każdą podpowiedź oraz pomoc, bo zawsze mam na uwadze par. 14 pkt. 2 Statutu, który mówi, że czlonek PZW na obowiązek kierować się zasadą koleżeństwa i wzajemnego poszanowania, strzec jedności i dobrego imienia Związku, a także pkt. 3, ktory dodaje iż należy sumiennie wykonywać zadania powierzone przez wadze Związklu i wynikające z pełnionych funkcji w Związku. Forum to dyskusja, a nie głoszenie prawd objawionych, ale najważniejsze jest dążenie do prawdy i wzajemna pomoc, a nie wystawianie sobie cenzurek.

mati915

• Newbie
  • *
karta wedkarska
« Odpowiedź #11 dnia: March 10, 2013, 12:46:33 PM »
Witam, wszystkich :) Jestem nowym użytkownikiem tego forum. Od dziecka jestem związany z wędkarstwem, na akwenach prywatnych. Moje pytanie brzmi : Od ilu lat można łowić bez opiekuna i na 2 wędziska? Chciałbym móc dodać że mam 17 lat  :)

antoni

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #12 dnia: March 11, 2013, 09:45:50 AM »
Skoro od dziecka wędkujesz, to oznacza iż dobrze znasz RAPR, a w nim rozdz. II pkt. 1, który mówi, że prawo do samodzielnego wędkowania mają osoby w wieku pow. 16 lat, które posiadają kartę wedkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb. Nadzór osoby uprawnionej do opieki obowiązywał ciebie w wieku od 14 do 16 lat.

aleksander_domanski

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #13 dnia: March 12, 2013, 00:17:15 AM »
Kolego Antoni  dlaczego młody adept wędkowania ma znać RAPR. Przecież ten regulamin nie  obowiązuje na wodach prywatnych. Cytat„Od dziecka jestem związany z wędkarstwem, na akwenach prywatnych”
 A przy okazji  proszę o odpowiedź. W oparciu o jaki przepisy prawa RAPR  rozdz. II pkt. 1, który mówi, że prawo do samodzielnego wędkowania mają osoby w wieku pow. 16 lat, które posiadają kartę wędkarską oraz zezwolenie na amatorski połów ryb.  Jakie jest racjonalne wytłumaczenie tego przepisu mające wpływ na racjonalną gospodarkę rybacką w danym obwodzie rybackim? Chyba coś przeoczyliscie zmieniajac RAPR dostosowywując go do nowych zapisów ustawowych.
Przecież to od 14 roku ustawodawca przewidział obowiązek posiadania karty wędkarskiej. W związku  z tym ograniczenia  w  tej sprawie zapisem RAPR jest nielogiczne. Skąd o takim zapisie ma wiedzieć  14- latek posiadasz kartę wędkarska  który to zdał egzamin na zasadach obowiązującego prawa  a nie RAPR   w innym stowarzyszeniu niż PZW .
To tylko moje zdanie.

arnie

• Opiekunowie prezentacji
  • Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #14 dnia: March 12, 2013, 21:16:13 PM »
Oj Panie Antoni, mała "kucha".

Samodzielnie można wędkować od chwili otrzymania karty wędkarskiej czyli od 14 lat, ale tylko w dzień, a RAPR doprecyzowuje tylko, że samemu w nocy można wędkować od 16 lat. Pewnie to z jakis przepisów lub logiki wynika, nie wiem.

PS. a dla miłośników paragrafów polecam jeszcze podrążyc temat jak to jest z odpowiedzialnościa rodziców za małoletniego pozostawionego nad woda bez opieki np. 15 latka ;]

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.