Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: wędkarstwo - sport- rybołówstwo  (Przeczytany 795 razy)

kazik49

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 24
wędkarstwo - sport- rybołówstwo
« dnia: March 24, 2012, 23:53:56 PM »
zachęcam do dyskusji : co w wędkarstwie jest sportem?, czy umiejętnośc przechytrzenia ryby to sport?, czy łowienie im więcej to sport? itd...

kwasik

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 161
Czy wędkarstwo to sport?
« Odpowiedź #1 dnia: March 26, 2012, 14:22:01 PM »
Co o tym, i nie tylko o tym, myślę napisałem pod listem prezesa okręgu Koszalińskiego J. Nyka do zarządu głównego PZW, który to list na razie pozostaje bez odzewu. Pozostanie bez odzewu na zawsze?

aleksander_domanski

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 401
wędkarstwo - sport- rybołówstwo
« Odpowiedź #2 dnia: March 26, 2012, 23:30:29 PM »
Cytat
Na chwilę obecną ( 28.12.2011r) trudno jest powiedzieć jaka jest i jaka będzie rola Związku
w obszarze sportu wyczynowego(kwalifikowanego) wędkarskiego. W Związku jest 650 tys. wędkarzy a sportowców ( z licencją ) 3 tys. Dla kogo i dla jakich celów istnieje Związek?
Dla masowej liczby swoich członków , dla prowadzenia gospodarki ryb-wędk., ochrony wód i rekreacji wędkarskiej , czy przede wszystkim dla sportu wędkarskiego- wyczynowego.
Nie mam nic przeciwko sportowi wyczynowemu –wędkarskiemu , ale czy to on ma kształtować oblicze PZW. Relacje pomiędzy tym wszystkim co robi PZW w zakresie swoich zadań statutowych w obszarze prawnym , finansowym ,gospodarczym , rekreacyjnym , itd. , w moim przekonaniu nie może być zdominowane przez wędkarski sport wyczynowy. Może
wędkarze ( również członkowie PZW) powinni założyć związek sportowy zgodnie z wymogami ustawy o sporcie z dnia 25 czerwca 2010r ( DZ.U. z 15 lipca 2010. Nr 127.)
Prezes Okręgu Koszalińskiego PZW
dr Janusz Nyk.
http://www.pzw.org.pl/koszalin/wiadomosci/56289/60/pismo_prezesa_zo_pzw_koszalin_w_sprawie_zmian_statutu
Popieram słowa dr Janusz Nyk z wyjątkiem tego ,że trudno jest powiedzieć jaka będzie rola Związku w obszarze sportu wędkarskiego wyczynowego . Obecna ustawa o sporcie to reguluje i PZW nie może uzyskać statutu związku sportowego.

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
wędkarstwo - sport- rybołówstwo
« Odpowiedź #3 dnia: April 26, 2012, 11:17:58 AM »
Ale prace nad tym trwają, by przywrócić poprzedni stan prawny, w którym PZW realizując swoje cele statutowe miał także status polskiego związku sportowego. Obcny stan prawny, wynikający z Ustawy o sporcie stawia PZW w sytuacji przymusowej, określając kategorycznie, że z chwilą wejścia w życie tej Ustawy wszystkie stowarzyszenia, które miały taki status, automatycznie stały się polskimi związkami sportowymi i dostały dwa lata na dostosowanie swoich statutów do przepisów nowej ustawy. Przy tym nie określono żadnych konsekwencji wynikających z opóźnienia, ani też nie sformułowano dróg wycofania się z takiej sytuacji. Więc prace trwają i będzie to analizowane na jutrzejszym posiedzeniu Prezydium ZG PZW.

byly_wedkarz

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 114
PZW jako stowarzyszenie nie ma struktury sportowej.
« Odpowiedź #4 dnia: April 26, 2012, 23:26:51 PM »
- rzecznik prasowy ZG PZW Antoni KustuszAle prace nad tym trwają, by przywrócić poprzedni stan prawny,
 Problem jest też inny – Polski Związek Wędkarski ma strukturę nie mającą nic wspólnego ze sportem!
Aeroklub Polski jak i Polski Związek Związek wędkarski to jedyne organizacje z polskich związków sportowych które są centralnie sterowanymi stowarzyszeniami osób fizycznych z czasów PRL (zaspały jak się wszycy przekształcili), a nie związkami sportowymi klubow sportowych jako osób prawnych. Obecna struktura AP i PZW nie ma nic wspólnego ze sportem. Na świecie sport jest organizowany na podstawie niezależnych klubów sportowych, który rywalizują między sobą  i łączą się w krajowe związki sportowe (Federacje) do organizowania wspólne zawodów ogólnokrajowych, udziału w zawodach międzynarodowych  i członkostwa w Federacjach miedzynarodowych.   
Od wielu lat PZW i AP działały na podstawie niekonstytucyjnego wyjątkowego przywileju w poprawce do już byłych ustaw sportowych, który wprowadzał nierówność podmiotów wobec prawa ze względu na to, że AP i PZW są stowarzyszeniami osób fizycznych, a nie związkami klubów sportowych.
Obecnie kluby sportowe w sportach lotniczych są zdeterminowane co do prawa bycia członkiem zwyczajnym polskiego związku sportowego. 
Jeśli PZW i AP spróbują sobie „załatwić” znowu niekonstytucyjny przywilej, tym razem sprawa się się nie tylko skończy w Trybunale Konstytucyjnym ale i w organach unijnych czy w Międzynarodowym Komitecie Olimpijskim -  (który zresztą o ile wiem został powiadomiony o sytuacji jeśli chodzi o  AP)
Jest oczywistym, że kluby sportowe jako osoby prawne i podstawowe jednostki organizacyjne w sporcie maja Konstytucyjne prawo do tworzenia polskich związków sportowych jako członkowie zwyczajni, co jest obecnie zapewnione w Ustawie o sporcie po okresie przejściowym.
I nawet jeśli dojdzie do chwilowego przekrętu z ustawą na rzecz PZW jak i AP to i tak po międzynarodowej kompromitacji oczywista racja klubów sportowych przeważy, a  AP jak i PZW mocno stracą na wizerunku.
Dlatego za wczasu proponuje PZW dal tych 3000 członków sportowców zorganizowanie równolegle do PZW klubów sportowych i związku sportowego z członków PZW tak by po prostu wreszcie zorganizować się jak wszystkie sporty w normalną strukturę w sporcie. 
Krzysztof Mazur
ps.
W piśmie Ministra Sportu i Turystyki (BK/075/39758/2011/MF/7) czytamy: „Brzmienie wskazanego art. 8 ust. 1 jednoznacznie określa, kto może być członkiem polskiego związku sportowego. W tym wypadku rozumianego, jako członka zwyczajnego a nie jak Państwo sugerują wspierającego. Ponadto można przyjąć założenie odwrotne od Państwa twierdzenia, że obecnie brzmienie przepisu wyklucza członkostwo w Związku dla osób fizycznych.”
Natomiast w  piśmie od Rzecznika Prawa Obywatelskich (RPO – 667426-1/11/NC) czytamy: „W swoim piśmie zwrócił Pan uwagę na problem niedostosowania statutu Aeroklubu Polskiego do przepisów ustawy o sporcie w zakresie, w jakim nie dopuszcza on możliwości przyjęcia osoby prawnej jako zwykłego członka organizacji. Należy zauważyć, że taki stan rzeczy istotnie stoi w sprzeczności z brzmieniem artykułu 8 ust. 1 ustawy. Ze względu na jasny przepis dotyczący tej materii, ustawa o stowarzyszeniach nie ma w powyższej sytuacji zastosowania. Oznacza to, że jej treść nie może stanowić usprawiedliwienia dla zachowania obecnego brzmienia paragrafu 6 Statutu Aeroklubu Polskiego.”  
(6 paragraf mowi o członkostwie zwyczajnym tylko osób fizycznych)

okon60

 • Full Member
 • ***
 • Wiadomości: 118
wędkarstwo - sport- rybołówstwo
« Odpowiedź #5 dnia: May 06, 2012, 16:38:10 PM »
Kolego,cos sie Koledze pomieszalo w temacie" Wedkarstwo a dyscypliny sportowe". Kpiaco odpowiadam Koledze: - kupowanie wedek i i innego sprzetu wedkarskiego, zasmiecanie lowisk zanetami i smieciami,wyczekiwanie godzinami nad woda na rybe-jak to sie ma do uprawiania sportu?

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.