Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.  (Przeczytany 7530 razy)

jakubs

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 16
Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« dnia: March 25, 2015, 14:51:36 PM »
W wędkarskiej prasie coraz więcej piszę się o tym, że w projektach nowego statutu PZW nie ma wzmianki o sporcie wędkarskim. W związku z powyższym chciałem zapytać Pana rzecznika jak po wprowadzeniu nowego statutu ma wyglądać kwestia organizacji wędkarskiego sportu kwalifikowanego? Czy zawody GP Polski, Eliminacje GP Polski będą w dalszym ciągu organizowane? Jeżeli tak, to czy okręgi PZW w dalszym ciągu zamierzają finansować bądź współfinansować swoich  zawodników?

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #1 dnia: April 07, 2015, 11:49:53 AM »
Z pytaniem dotyczącym finansowania sportu przez okręgi należy się zwrócić bezpośrednio do nich, natomiast podzielam wątpliwości kolegi w kwestii dalszego funkcjonowania sportu kwalifikowanego w stowarzyszeniu hobbystycznym, jakim się staniemy po znowelizowaniu Statutu.
W nawiązaniu do zmian statutowych w PZW i rejestracją w Krajowym Rejestrze Sądowym naszego związku jako stowarzyszenia (już funkcjonującą), a nie związku sportowego jak było dotychczas, co się stanie z wędkarskim sportem kwalifikowanym pod szyldem PZW?

jakto

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 17
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #2 dnia: April 08, 2015, 08:41:17 AM »
Jeżeli tak się stanie to zawodnicy powinni stworzyć związek sportowy i występować o zgodę na organizację zawodów,pozyskiwać sponsorów do organizacji zawodów, sami opłacać sędziów  i raz na zawsze przestać doić kasę ze składek członkowskich zgodnie z nowym statutem a składka powinna iść w całości na pracę z młodzieżą.Pieniadze ze sportu powinny być skierowane na zwiększenie udziału w składce na zagospodarowanie wód.
Jak znam życie tak się jednak nie stanie.

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #3 dnia: April 13, 2015, 11:48:40 AM »
Ponawiam pytanie:
Co dalej ze sportem kwalifikowanym pod szyldem PZW?
Wydaje mi się, że nasze stowarzyszenie jakim jest PZW (aktualny wpis do KRS) może organizować zawody sportowe, jednak nie będzie to sport kwalifikowany zdefiniowany w Ustawie z dnia 29 lipca 2005 r. o sporcie kwalifikowanym zapisane w Art. 1. Rozdziału 1.
Uprzejmie proszę o opinię w tej sprawie.

grubaryba1950

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #4 dnia: September 19, 2015, 18:40:16 PM »
Odpowiedź jest bardzo prosta. Właśnie weszła nowelizacja ustawy o sporcie, a w niej czytamy?

DZIENNIK USTAW RZECZYPOSPOLITEJ POLSKIEJ
Warszawa, dnia 7 września 2015 r.
Poz. 1321
USTAWA  z dnia 23 lipca 2015 r.
o zmianie ustawy o sporcie oraz ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych

Już weszła do obrotu prawnego

Art. 1
17) po art. 89 dodaje się art. 89a w brzmieniu:
„Art. 89a. Osoby prawne działające jako terenowe jednostki organizacyjne Aeroklubu Polskiego i zrzeszające członków będących osobami fizycznymi stają się z mocy prawa odrębnymi stowarzyszeniami w rozumieniu ustawy z dnia 7 kwietnia 1989 r. – Prawo o stowarzyszeniach.”.

PZW mógł mieć taki sam zapis, ale centrala wolała zachować pełną kontrole na terenowymi jednostkami i nie chciała aby stały się samodzielnymi stowarzyszeniami. Nie chciała skorzystać z okazji, zjednoczyć środowisko i przekształcić się w Narodową Federacje Wędkarską.  Natomiast do Polskiego Związku Sportowego ma prawo przystąpić każde stowarzyszenie w sporcie (musi to być organizacja otwarta na kluby sportowe). Do PZW zgodnie z PRLowym statutem tylko i wyłącznie osoby wizyczne. Z tego powodu inne zapisy tej nowelizacji ustawy o sporcie przekształcają PZW formalnie w stowarzyszenie osób fizycznych. PZW do tej pory formalnie było tylko zwiazkiem osób prawnych, a praktycznie tylko fizycznych. PZW powinno zostać już dawno zlikwidowane za funkcjonowanie niezgodnie z prawem, ale zawieszono postępowanie w sądzie administracyjnym i dano PZW możliwość wycofania się rakiem z bycia Polskim Związkiem Sportowym z powrotem w bycie tylko stowarzyszeniem. Czy zatem "zabetonowanie" PZW było dobrym rozwiązaniem? To już Waćpanowie musicie sobie odpowiedzieć sami :'(

fokus_ok

 • Jr. Member
 • **
 • Wiadomości: 5
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #5 dnia: October 13, 2015, 16:59:02 PM »
Moim zdaniem największym problemem jaki mają w większości "wieczni" działacze z PZW jako związkiem sportowym to zapisy z Ustawy  nakazujące m.innymi: obligatoryjną zmianę prezesów po dwóch kadencjach oraz obowiązek przekwalifikowania Okręgów w samodzielne stowarzyszenia mające możliwość  zwiększenie nadzoru i kontroli  nad  działaniami Zarządu Głównego. W walce o powrót do formy poprzedniej - zwykłego stowarzyszenia hobbystycznego, część starych działaczy wmawia członkom, że sport w PZW to tylko generator kosztów, które mogłyby zostać przeznaczone na zarybianie. Nie mówią członkom prawdy, iż obecnie Okręgi PZW zarybiają wody dzierżawione i własne zgodnie z obowiązującym operatem rybackim, na straży którego stoją Urzędy Marszałkowskie. Zarybiane ponad tą ilość jest prawnie zabronione. Innym argumentem, z którym się spotkałem to iż nie ma chętnych na stanowiska prezesów kół i "muszą" być te same osoby nawet przez 20 lat. Nie muszę przypominać, że tworzy taka sytuacja różnego rodzaju patologie. Koło, które z grona swoich członków nie może wybrać co 8 lat nowego prezesa winno być zlikwidowane, gdyż jak widać jego członkom jest wszystko jedno do jakiego koła należą. Przeznaczenie większych pieniędzy na młodzież jest słuszne, gdyż w większości zachęca ich do tego udział w rywalizacji sportowej, którą to osoby podnoszące ten temat chcą zlikwidować. Osobną sprawą jest istniejąca ordynacja wyborcza, która jest zaprzeczeniem demokracji i idei stowarzyszenia, gdzie każdy członek na równy głos - np. jeden delegat reprezentuje na zjeżdzie okręgowym np. 100 człnków,  a inny 400. Wspomnę jeszcze tylko,że większość działaczy i młodych członków PZW to osoby, które przyszły do Związku poprzez sport. Tylko PZW jako konfederacja Okręgów jako osobnych stowarzyszeń pozwoli na demokratyzację naszego stowarzyszenia i jego rozwój w przyszłości

okonopstrag

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 107
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #6 dnia: October 17, 2015, 18:13:36 PM »
Sorki, ma ktoś wypis z KRS PZW?
Bo nie wiem, ale jak dobrze pamiętam to jesteśmy zarejestrowani jako związek sportowy. By podlegać dalej pod ministra sportu nie prezydenta miasta Warszawy. Szukałem teraz ten zapis ale nie znalazłem, tak więc nie jestem pewny tego.

Co do:
 "Nie mówią członkom prawdy, iż obecnie Okręgi PZW zarybiają wody dzierżawione i własne zgodnie z obowiązującym operatem rybackim, na straży którego stoją Urzędy Marszałkowskie. Zarybiane ponad tą ilość jest prawnie zabronione.
Nie mogę się zgodzić. Operat jest zazwyczaj tak sporządzony że w nim są zawarte minimalne kwoty zarybieniowe. Czyli nie można zarybić mniej niż ta deklarowana kwota.
Po drugie do operatu można zawsze wnieść poprawkę co do kwot jak i gatunków ryb jakimi będą zarybiane "Użytkowane wody"
RZGW nic przeciwko zwiększeniu kwot zarybieniowych nie będzie miał. A wręcz przeciwnie.

Tak więc proszę mi nie ściemniać że czegoś się nie da lub nie można.
Po prostu się wam nie che, lub wcale się nie znacie.

A ja osobiście znam przypadki że nie tylko się nie znają ale też im się nie chce, i wszytko zrobią by inni się nie wykazali, bo to zagrożenie dla ich stołków.
Artur S. & Koło PZW Mazury

k_piotr

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 435
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #7 dnia: October 19, 2015, 12:17:19 PM »
9 września br z krs wykreślono:
RYBOŁÓWSTWO W WODACH PRZYBRZEŻNYCH I ŚRÓDLĄDOWYCH
RYBACTWO ŁĄCZNIE Z DZIAŁALNOŚCIĄ USŁUGOWĄ
A DZIAŁALNOŚĆ GOSPODARSTW RYBACKICH I WYLĘGARNI RYB, Z WYJĄTKIEM DZIAŁALNOŚCI USŁUGOWEJ
DZIAŁALNOŚĆ USŁUGOWA ZWIĄZANA Z RYBOŁÓWSTWEM I RYBACTWEM
WYDAWANIE CZASOPISM I WYDAWNICTW PERIODYCZNYCH
SPRZEDAŻ DETALICZNA KSIĄŻEK, GAZET
WYNAJEM MIEJSC KRÓTKOTRWAŁEGO ZAKWATEROWANIA, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANE
WYNAJEM MIESZKAŃ NA WŁASNY RACHUNEK
REKLAMA
DZIAŁALNOŚĆ POZOSTAŁYCH ORGANIZACJI CZŁONKOWSKICH, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA
ORGANIZOWANIE I PRZEPROWADZANIE WĘDKARSKICH IMPREZ SPORTOWYCH, NA POWIETRZU, DLA AMATORÓW
DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA Z REKREACYJNYM WĘDKOWANIEM

Natomiast wpisano:
DZIAŁALNOŚĆ POZOSTAŁYCH ORGANIZACJI CZŁONKOWSKICH, GDZIE INDZIEJ NIESKLASYFIKOWANA
DZIAŁALNOŚĆ KLUBÓW SPORTOWYCH
POZOSTAŁA DZIAŁALNOŚĆ ZWIĄZANA ZE SPORTEM
RYBOŁÓWSTWO W WODACH ŚRÓDLĄDOWYCH
CHÓW I HODOWLA RYB ORAZ POZOSTAŁYCH ORGANIZMÓW WODNYCH W WODACH ŚRÓDLĄDOWYCH
WYDAWANIE CZASOPISM I POZOSTAŁYCH PERIODYKÓW
SPRZEDAŻ DETALICZNA GAZET I ARTYKUŁÓW PIŚMIENNYCH PROWADZONA W WYSPECJALIZOWANYCH SKLEPACH
OBIEKTY NOCLEGOWE TURYSTYCZNE I MIEJSCA KRÓTKOTRWAŁEGO ZAKWATEROWANIA

Czyli jesteśmy związkiem sportowym więc teraz czas na akceptację statutu przez Ministerstwo Sportu.
Czujmy się jak zawodowcy,a nie amatorzy ;] Ciekaw jestem czy będzie zmiana legitymacji - dla sportowców wyglądają nieco inaczej.

ZG miał ponad 5 lat na zmianę statutu i przełknięcia niewygodnej ustawy (ustawa o sporcie z dnia 25 czerwca 2010 r. (Dz.U. Nr 127, poz. 857)) - na stronie wisi statut, który opiera się na nieważnych ustawach - chodzenie do polityków nic nie dało by PZW nie podlegało pod Ministerstwo. Pisałem kilkukrotnie do rzecznika w tej sprawie (wg mnie nie ma nic ważniejszego niż podstawa prawna działania związku) i nikt z ZG nie był łaskaw wytłumaczyć czemu nic nie robią. Teraz pewnie po cichu klepią statut bo muszą zanieść do Min. sportu - ciekawe tylko jak będzie wyglądał
boję się, ssr...m

grubaryba1950

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #8 dnia: October 19, 2015, 13:41:26 PM »
Członkami zwyczajnymi Polskiego Związku  Sportowego mogą być tylko i wyłącznie osoby prawne, nie mogą nimi być osoby fizyczne. W tej sprawie zapadł prawomocny wyrok - VI SA/Wa 240/13 - Wyrok WSA w Warszawie!
Trudno się dziwić, co to za polski związek sportowy do którego nie należy ani jeden klub sportowy. To tak jakby Legia Warszawa nie mogła być członkiem PZPN, a członkami byli by tylko i wyłącznie sami piłkarze jako soby fizyczne;) Problem w tym, że w polskim prawie nie ma możliwości, aby istniała organizacja społeczna której członkami zwyczajnymi z prawem głosu były osoby fizyczne, jak i jednocześnie osoby prawne. 

Co to oznacza? To oznacza, że obecnie PZW jest organizacją formalnie nielegalną, ponieważ nie posiada ani jednego członka zwyczajnego zgodnie z ustawą! W praktyce wystarczy jedna skarga do Ministra Sportu i mamy wszczęte postępowanie, które zgodnie z nowelizacją ustawy może się skończyć tylko i wyłącznie decyzją ministra, już nie likwidującą PZW, ale zmeniającą formę prawną z powrotem na stowarzyszenie. (chyba coś słyszałem, że za takim rozwiązaniem kryzysu prawnego lobbowały władze PZW) Czyli PZW chciało uniknąć likwidacji, tak aby stać się z powrotem stowarzyszeniem. Nie chciało iść drogą Aeroklubu Polskiego aby pozostać polskim związkiem sportowym. Szkoda, że władze PZW nie miały cywilnej odwagi i otwarcie o takim rozwiązaniu nie poniformowany, chyba, że jakiś komunikat przeoczyłem. Od jakiegoś czasu PZW może samo zrezygnować z bycia polskim związkiem sportowym i złożyć do Ministra odpowieni wniosek, czy takowy jest już u Ministra?

Aeroklub Polski w ostatniej chwili się wykaraskał z problemu. To oznacza, że PZW nie może podnosić argumentu, że dostosowanie do ustawy stowarzyszenia osób fizycznych z terenowymi jednostkami (okręgi) do formy związku osób prawnych jest prawnie niewykonalne.

O ile pamiętam z rok temu PZW miało zawieszone postępowanie w Sądzie Administracyjnym. Jak się to postępowanie ostatecznie zakończyło? 


k_piotr

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 435
Odp: Projekty nowego statutu PZW w aspekcie sportowym.
« Odpowiedź #9 dnia: October 21, 2015, 06:33:44 AM »
Tak więc amatorzy powinni mieć swoje stowarzyszenie, a zawodowcy związek sportowy i skończyłaby się przepychanka
boję się, ssr...m

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.