Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: karta wedkarska  (Przeczytany 3771 razy)

witekprytek

• Newbie
  • *
karta wedkarska
« Odpowiedź #30 dnia: July 02, 2013, 00:19:41 AM »
Bonczkowski Jan W opisanym przypadku opiekun musi  posiadać KARTĘ WĘDKARSKĄ, nie musi mieć opłat  - jest on gwarantem przestrzegania obowiązujących przepisów (m.in. RAPR) a wymagane opłaty posiada nieletni. Aby opiekun mógł również wedkować musi mieć wykupione znaki (opłaty) - wówczas zarówno opiekun jak i podopieczny mogą kożystać z własnego limitu.
 Dziękuję za odpowiedź. Zdążyłem jż przegrzebać przepisy i widzę, że nie tylko ja mam z tym problem. Wydaje się, ze powodem jest stary RAPR sprzed 2011r gdzie dzieci i młodzież zrzeszona w PZW mogła wędkować pod opieką prawnego opiekuna. W nowym regulamninie dodano, że posiadającego kartę wędkarską.
Sam uważam (jest to tylko moje osobiste zdanie), że taki przepis wprowadza zamęt  i nie służy propagacji wędkarstwa wśród dzieci i młodzieży. (podkreślam jest to moje osobiste zdanie)
Aby zostać członkiem PZW każdyt również dziecko musi zdać egzamin, karty nie otrzyma, bo ustawa zakłada wydanie karty od lat 14, jdnoczesnie regulamin zwalnia osbę do lat 14 z "obowiązku posiadania karty wędkarskiej", co może prowadzić do interpretacji (przytaczanej już na tym forum), że "jeśli ktoś chce to może", bo akt zasadniczy wyklucza taką możliwość. Jedocześnie wykluczenie jest niejednoznaczne, bo mówi, równiez o braku obowiązku posiadania karty, w kolejnym punkcie wskazuje że kartę wydaje się osobom powyżej 14 lat. Zapytałem prawnika, który twierdzi, że takie stwierdzenie może wskazywac na obligatoryjne wydanie karty osobie w wieku lat 14 co nie wyklucza jej wydania osobie młodszej. Cóż zamieszanie potworne...

Jednocześnie stan obowiązujący na dziś jest taki, że tak cz siak osoby do lat 14 muszą wędkować z dorosłym opiekunem posiadającym kartę, a jedyna różnica w stosunku do tego czy jest zrzeszone w PZW czy nie wiąże się z posiadanym zezwoleniem na połów i limitem połowów.
Pewnie można przytoczyć milion argumentów dlaczego opiekun powinien mieć kartę wędkarską, jednakże ciągle nie znajduję uzasadnienia dla  sytuacji, gdzie dziecko (zrzeszone w PZW, po egzaminie i z praktyką w wędkowaniu) może wędkować ze mną jko posiadaczem karty a nie może w oddalonym o 100m od domu "bajorku" zarzucić wędki będąc pod opieką matki lub np. dziadków nie łamiąc prawa.  Przy czym "dziecko obcokrajowiec" moze, bo wystarczy opiekun i uiszczone opłaty, bo dla obcokrajowców nie ma limitów wiekowych.
Trochę to nieżyciowe jest, szczególnie gdy np. na niektórych łowiskach zamknietych wymagane są dodatkowe opłaty i jednoczesnie posiadanie karty.
11 lataek może zdac egzamin na kartę rowerową i poruszac się po drogach publicznych rowerem - pod opieka dorosłego, od kórego wymaga się jedynie dowodu osobistego, a nie może rozwijać swojej pasji (że tak to literacko ujmę) jesli nikt w rodzinie nie jest skłonny zdawać egzaminu na kartę tylko po to aby nadzorować dziecko nad wodą.
Nie wiem dlaczego dokonano takich zmian w RAPR, ale uważam, że te zmiany są nie służą rozwojowi wędkarstwa w PL i warto by wrócić do wcześniejszej wersji gdzie dla dzieci i młodzieży zrzeszonych w PZW wymagano nad wodą opiekiu pełnoletniego opiekuna a nie pełnoletniego opiekuna z kartą wędkarską. Może z jakimiś dodatkowymi ograniczeniami no połów na 1 wędkę tylko metoda splawikowa itp. Szczególnie w okresach wakacyjnych wyjazdów taki zapis bardzo ułatwił by zycie nie tylko dzieciom ali i ich rodzicom. Kto ma dzieci ze skłonniościami do wędkowania i pracuje zawodowo, wie o czym mówię :-)))
Pozdrawiam
WP

antoni

• Hero Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #31 dnia: July 08, 2013, 09:14:58 AM »
Zmiany w RAPR zostały podyktowane zmianami, jakie dokonały się w przepisach Ustawy o rybactwie śródlądowym, a treść RPR nie może omijać tych przepisów. Apeluję więc, by zamiast kombinować, jak tu ulżyć mlodym i sobie w traktowaniu wymogów prawa rybackiego, najpierw nauczyć się stosować te zasady, które aktualnie obowiązują.

witekprytek

• Newbie
  • *
karta wedkarska
« Odpowiedź #32 dnia: July 08, 2013, 10:37:33 AM »
- rzecznik prasowy ZG PZW Antoni Kustusz Apeluję więc, by zamiast kombinować, jak tu ulżyć mlodym i sobie w traktowaniu wymogów prawa rybackiego, najpierw nauczyć się stosować te zasady, które aktualnie obowiązują.

Szanowny Panie Rzeczniku - tu nie chodzi o nauczenie się stosowania zasad i jak Pan to ujął "kombinowanie jak sobie ulżyć".
Skoro przepisy w tym jednym punkcie są na tyle niejasne, że wiekszosć wędkarzy, którzy o nie się otarli mają problemy z interpretacją (nie wspomnę już o zarządach kół, bo też pytałem w kilku, o Starostwach nie wsponę), to powinny być zmienione. Wydaje mi się, ze przy wprowadzani każdej ustawy jest onna poddawana konsultacjom i skoro w czasie konsultacji nikt z opinujących po stronie PZW nie zwrócil na to uwagi, tzn., że jest to zagadnienie dla PZW nieistotne. Jesli jest nieistotne, to wskazuje, że z powodu "nieistotności dla opiniujących" członkowie czy inni obywatele naszego kraju są zobowiązni do przestrzegania przepisów, które zamiast służyć dobru organizacji i środowiska wprowadzają  zamęt.
Z góry zakłada Pan, że każdy chce sobie "ulżyć" - proszę podać prosty sposób jak wytłumaczyć 12 latkowi, że nie moze iść  pod opieką matki czy dziadka na ryby (bo dorośli choć mają czas, nie mają kart i z takich czy innych powodów ich nie wyrobią), choć od kilku lat jest członkiem PZW, a jego 11 letni kuzyn przyjeżdżający na wakacje z zagranicy po opłaceniu zezwolenia - tak.  Bo takie jest prawo? Bo tak dba o Ciebie twoja organizacja i uważa, że jesteś za głupi na to by zrozumieć przepisy i odpowiednio zachować się nad wodą?  
Ustawa jako akt normatywny reguluje pewne zagadnienia, jednakże aktami wykonawczymi są rozporządzenia, które mogą wrowadzić "interpretacje". Nic nie stoi też na przeszkodzie, aby organizacja taka jak PZW, której dotyka kilka punktów ustawy zgłosiła w ogólnie przyjętym trybie uwagi jeśli uzna że niektóre z punktów nie służą niczemu oprócz wprowadzenia swoistego zamieszania i utrudniania życia w pewnym jego aspekcie.
Ja jestem zwollennikiem wprowadzania zmian na lepsze, a nie godzenia się z życiem w otoczeniu bubli, w tym bubli prawnych, na zasadzie i zgodnie z postawą jaką Pan tutaj prezentuje. Niestety "apelowanie o nauczenie się życia z przepisami "takimi jakimi są, bo już są", jest to najbardziej popularny trend większości polskich instytucji rządzowych, gdzie z marszu jest się posądzonym o kombinatorstwo gdy tylko napomknie się o jakiejś nieprawidłowości. Takie postawy, po obu stronach buduje właśnie złe prawo,z przemyconymi świadomie czy nieświadomie  treściami typu "i czasopism".
Dlatego ja też apeluję do Pana, aby wskazać zarządowi PZW. że taki problem z "młodymi" istnieje (jak widać z ilości postów i artykułów w różnych miejscach w Internecie) i nie chodzi tylko o "ulżenie sobie". Może warto aby ktoś w zarządzie PZW zastanowił się jak taką sytuację wyklarować.  (mnie do głowy przychodzi osobiście kilka prostych rozwiązań)
Przypuszczam, ze za rok lub szybciej (dziecko nie mogąc jeżdzić na ryby pod opieką opiekuna bez karty, zniechęci się do tego typu aktywności) problem przestanie mnie dotyczyć, ale będzie dotyczył rzeszy innych osób ...i można to po porstu olać, albo starać się coś zrobić w kierunku "uleczenia" sytuacji.
Pozdrawiam
WP

xmarx123

• Newbie
  • *
Witam mam 15 lat i nie wiem czy mogę jechać na ryby z kolegą bez osoby pełnoletniej ja z kolegą mamy karty wędkarskie i wszystko opłacone

okon60

• Full Member
karta wedkarska
« Odpowiedź #34 dnia: July 08, 2013, 22:30:05 PM »
xmarx123Witam mam 15 lat i nie wiem czy mogę jechać na ryby z kolegą bez osoby pełnoletniej ja z kolegą mamy karty wędkarskie i wszystko opłacone
 Kolego xmarx123,zgodnie RAPR,czyli Regulaminem Amatorskiego Połowu Ryb możecie samodzielnie wędkować,ale jedynie w porze dziennej:"4.Prawo do samodzielnego wędkowania ma wędkarz,który ukończył 14 lat,z tym,że młodzież do 16 lat nie ma prawa do wędkowania w porze nocnej bez nadzoru osoby uprawnionej do opieki".

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.