Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła  (Przeczytany 35942 razy)

marek962

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« dnia: May 16, 2017, 21:31:50 PM »
W tym roku 2017  okres ochronny dla szczupaka był skrócony .w regulaminie mojego koła zapisane jest że okres ochronny dla szczupaka kończy się 30 kwietnia jak co roku w poprzednich latach.Nie jest natomiast ujęte że nie respektuje się regulaminu PZW paragrafu  o skróceniu okresu ochronnego jeżeli ostatni dzień  przypada dzień wolny od pracy.Jak zatem mamy to rozumieć bo miałem kontrole i dostałem upomnienie za brak znajomości przepisów.Kontroler powiedział mi po konsultacji z prezesem że mogę spiningować ale nie z łodzi.druga kontrol z PSR upomniała mnie że w ogóle nie mogę spiningować bo tak jest zapisane w regulaminie naszego kola .Poinformowano mnie że owszem okres ochronny  ulega skróceniu ale sposób wędkowania nie, dodał że mogę zabrać szczupaka ale jeżeli złowię go np. na rosówkę.
KTO ZATEM MA RACJĘ....!!!!!!!!

osamark

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 584
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #1 dnia: May 17, 2017, 07:26:36 AM »
Prawnie to jedna wielka głupota.
Wyższość ustaleń regulaminu stowarzyszenia nad zapisami ustawy ?

Owszem ustawodawca przewidział wprowadzanie własnych zasad Amatorskiego Połowu Ryb (dla uprawnionych do rybactwa w obwodzie rybackim) ale tylko takich, które mają wpływ na racjonalną gospodarkę rybacką (Nie widzę wpływu skrócenia o jeden dzień okresu ochronnego na racjonalną gospodarkę rybacką !)
Aby dokładnie stwierdzić co zaszło na tej wodzie trzeba wiedzieć jaka to woda:

1. Zapis Kola PZW ma poprawność tylko wtedy gdy była to woda własności PZW (niepubliczna woda stojąca) lub dzierżawiona niepubliczna woda stojąca. Tam nie obowiązują zapisy ustaw i rozporządzeń państwa polskiego dotycząca Amatorskiego Połowu Ryb. Tam obowiązują ustalenia właściciela wody i może zapisać sobie co chce. Jednakże tych zapisów musi pilnować sam, SSR i PSR nie ma czego tam szukać (może kontrolować tylko wody publiczne).
Niestety SSR i PSR  często "pomaga" PZW w przestrzeganiu ich dziwnych wymysłów na wodach niepublicznych, ale to patologia i łamanie prawa z czym należy walczyć.

2. Na wodach publicznych stojących (mimo ich dzierżawy np. przez PZW) nikt nie dostał ustawowego pozwolenia na zmienianie zapisów ustaw i rozporządzeń państwa polskiego (wprowadzane na takich wodach regulaminy są niezgodne z prawem) i SSR oraz PSR może je kontrolować, ale nie może zmuszać uprawiających Amatorski Połów Ryb do przestrzeganie nieprawnie stworzonych regulaminów. W takich wypadkach należy kierować skargi do odpowiednich instytucji nadzorczych.

3. Na wodach w obwodach rybackich jak wcześniej pisałem uprawniony do rybactwa ma prawo do określania swoich zasad Amatorskiego Połowu Ryb, ale ta sytuacja według mnie nie mieści się w granicach tego prawa.

A rację w tym państwie zawsze ma silniejszy... PSR jest "uzbrojona po zęby" więc chyba ma rację ... Patologia. Ale z patologią należy walczyć ...

k_piotr

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 435
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #2 dnia: May 17, 2017, 14:08:19 PM »
Tu jest pewien pat (lub bubel) - PSR ma prawo kontrolować kartę wędkarską zgodnie z ustawą o rybactwie śródlądowym + inne ustawy dot. wód czy środowiska.

w ustawie jest napisane że wędkarz ma obowiązek posiadać zezwolenie wydane przez uprawnionego do rybactwa (obwody) - ale nie wiem na jakiej zasadzie PSR pilnuje regulaminów, które teoretycznie nie powinny ich interesować bo mają dokładne rozporządzenie co i jak - to uprawniony do rybactwa ma prawo pilnować swoich wytycznych, a PSR działa na rzecz Państwa - nie na rzecz podmiotów prywatnych
boję się, ssr...m

osamark

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 584
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #3 dnia: May 17, 2017, 14:52:58 PM »
Wydaje się, iż PSR ma tylko upoważnienie do kontroli przestrzegania jednej ustawy "o rybactwie śródlądowym"


Art. 22. (ustawy "o rybactwie śródlądowym")
1. Tworzy się Państwową Straż Rybacką.
2. Zadaniem Państwowej Straży Rybackiej jest kontrola przestrzegania ustawy oraz przepisów wydanych na jej podstawie.

Nie wydaje się aby mogła kontrolować przestrzegania zapisów innych ustaw dotyczących wód czy też środowiska.

Nic na to jej nie pozwala. Nie znam takich prawnych upoważnień !

k_piotr

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 435
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #4 dnia: May 18, 2017, 07:44:34 AM »
Nie wydaje się aby mogła kontrolować przestrzegania zapisów innych ustaw dotyczących wód czy też środowiska.


6. Strażnikowi Państwowej Straży Rybackiej wykonującemu obowiązki przysługują uprawnienia określone odrębnymi przepisami odnoszącymi się do:
1)Straży Parku Narodowego - w zakresie przestrzegania przepisów o ochronie przyrody,
2)Państwowej Straży Łowieckiej - w zakresie zwalczania kłusownictwa,
3)strażników leśnych - w zakresie zwalczania szkodnictwa leśnego.

Co do kontroli na podstawie regulaminów słyszałem kiedyś tłumaczenie: "Ustawa wprowadza obowiązek operatu -> w operacie PZW wkleja RAPR -> urzędnik stępluje bo uznaje to za zasadne dla gosp.ryb -> PZW daje zezwolenie za łowienie na podstawie RAPR -> PSR może kontrolować zezwolenie za połowy zgodne z operatem" - wszystko się w ustawie mieści ale nie mieści  ???
boję się, ssr...m

osamark

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 584
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #5 dnia: May 18, 2017, 09:19:47 AM »
Ok. Ale chyba niewiele to zmienia odnośnie Amatorskiego Połowu Ryb.

Dodatkowo operat rybacki jak sama nazwa wskazuje dotyczy rybaków i uprawnionego do rybactwa nie obywateli RP uprawiających Amatorski Połów Ryb.

Jedyne co dotyczy uprawiającego Amatorski Połów Ryb to zapis w art. 7 ust. 2a ustawy :

2a. Posiadanie zezwolenia, o którym mowa w ust. 2, potwierdza dokument wydany w postaci papierowej lub elektronicznej przez uprawnionego do rybactwa w obwodzie rybackim określający podstawowe warunki uprawiania amatorskiego połowu ryb ustalone przez uprawnionego do rybactwa wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim, uwzględniającej w szczególności wymiary gospodarcze, limity połowu, czas, miejsce i technikę połowu ryb. Zezwolenie może także wprowadzać warunek prowadzenia rejestru amatorskiego połowu ryb, a w przypadku wprowadzenia tego warunku – określać sposób prowadzenia tego rejestru.

Czyli na każdy obwód rybacki zezwolenie może zawierać "dodatkowe warunki" zgodne z powyższym zapisem.

Na kontrolę przestrzegania tych zapisów przez PSR pozwala Art. 27a. ust.1 punkt.  2b.:
1. Kto
...
b) nie posiada zezwolenia, o którym mowa w art. 7 ust. 2 , bądź nie stosuje się do warunków zezwolenia lub nie prowadzi rejestru amatorskiego połowu ryb, jeżeli zezwolenie zobowiązuje do jego prowadzenia,

- podlega karze grzywny albo karze nagany.

Ale jak wynika z tych zapisów dotyczy to tylko obwodów rybackich (wody publiczne płynące) i dodatkowa RAPR nie spełnia wymogu "wynikające z potrzeby prowadzenia racjonalnej gospodarki rybackiej w tym obwodzie rybackim".

RAPR zawiera wiele zapisów, które nie mają nic wspólnego z racjonalną gospodarką rybacką.

Reasumując PSR ma prawo kontrolować posiadanie zezwolenia oraz przestrzegania zapisów tego zezwolenia (wynika to z powyższych zapisów) jednak tylko w obwodach rybackich, a zapisy tych zezwoleń powinny być zgodne z warunkami zapisanymi w ustawie (PSR jest zobowiązany aby to kontrolować, ale zupełnie bezkrytycznie podchodzi do zapisów w zezwoleniach a uprawnieni do rybactwa prowadzą tu "radosną twórczość")

marek962

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 2
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #6 dnia: May 25, 2017, 14:32:51 PM »
Jest to zbiornik na rzece Dunajec woda nizinna  a dokładnie zbiornik Rożnowski na której już od wielu lat nie prowadzi się gospodarki rybackiej.

k_piotr

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 435
Odp: skrócenie oktresu ochronnego a regulamin koła
« Odpowiedź #7 dnia: May 25, 2017, 19:23:30 PM »
Kolego nie znam tej wody ale jeśli wchodzi ona w skład jakiegoś obwodu rybackiego to jest na niej uprawniony do rybactwa i wcale nie musi prowadzić odłowów
boję się, ssr...m

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.