Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski


Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: karta wedkarska  (Przeczytany 3928 razy)

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
karta wedkarska
« Odpowiedź #15 dnia: March 15, 2013, 08:49:06 AM »
To wynika z faktu, iż PZW ponosi odpowiedzialnośc za tych młodych ludzi, którzy stają nad wodą z wędką w ręku. Dlatego w RAPR zapisano przepisy dotyczące wędkujących do lat 16, by w trakcie połówów nocnych osoby takie znajdowały się pod opieką.

aleksander_domanski

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 401
karta wedkarska
« Odpowiedź #16 dnia: March 16, 2013, 22:09:21 PM »
- rzecznik prasowy ZG PZW Antoni KustuszTo wynika z faktu, iż PZW ponosi odpowiedzialnośc za tych młodych ludzi, którzy stają nad wodą z wędką w ręku. Dlatego w RAPR zapisano przepisy dotyczące wędkujących do lat 16, by w trakcie połówów nocnych osoby takie znajdowały się pod opieką.
 
Panie Antoni o jakiej odpowiedzialności PZW Pan mówi skoro to  osoba czternastoletnia już jest zobowiązana do posiadania karty wędkarskiej . Skoro ją posiada to musiała zdać egzamin z przepisów dotyczących amatorskiego połowu ryb. Czym się różni noc od dnia w przestrzeganiu prawa?

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
karta wedkarska
« Odpowiedź #17 dnia: March 16, 2013, 22:25:18 PM »
czy wpisy są cenzurowane? od kilku minut staram się zadać pytanie i nie mogę niczego opublikować

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
karta wedkarska
« Odpowiedź #18 dnia: March 16, 2013, 22:35:12 PM »
w związku z wcześniejszymi odpowiedziami wyjaśnijcie mi proszę treść punktu 5. II regulaminu
amatorskiego połowu ryb w którym jest napisane, cytat: Członek PZW do lat 14 ma
prawo wędkować… koniec cytatu. 

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
karta wedkarska
« Odpowiedź #19 dnia: March 17, 2013, 09:02:22 AM »
Kolego Aleksandrze chodzi o odpowiedzialnośc za życie i zdrowie młodych ludzi, którzy wprawdzie już dwa lata mają kartę wędkarską, ale nadal podlegają kodeksowi opiekuńczemu i rodzicielskiemu jako młodociani do lat 16. Dlatego w dzień mogą robić co im dusza wędkarska podpowiada, ale w nocy mają wędkować pod opieką osoby uprawnionej do opieki, uprawnionej właśnie zgodnie z przepisami tegoż kodeksu.
Co zaś do interpretacji przepisu RAPR, to wynika on z faktu, iż młodzi ludzie do lat 14 mogą się zapisać do PZW, a tym samym nabywają uprawnienia jak członek uczestnik. Są to uprawnienia związkowe. Natomiast w kwesti uprawnień do amatorskiego połowu ryb, to może on wędkować, mimo braku karty wędkarskiej, w ramach własnego łowiska, zgodnie z przysługującym mu limitem ilościowym i wagowym, ale wyłącznie pod opieką osoby pełnoiletniej, posiadającej kartę wędkarską. Osoba taka spełnia dwa kryteria: jest pełnoletnia, a więc ponosi odpowiedzialność cywilną za podopiecznego oraz posiada kartę wędkarską, a więc może dzieliść się swoimi uprawnieniami i wiedzą ze swoim podopiecznym, co stanowi zapis identyczne, jak w art. 7 ust. 3 Ustawy o rybactwie śródlądowym, który stwierdza, że z obowiązku posiadania karty wędkarskiej są zwolnione osoby do lat 14, z tym że mogą one uprawiać amatorski połów ryb wyłącznie pod opieką osoby pełnoletniej posiadającej taką kartę.

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
karta wedkarska
« Odpowiedź #20 dnia: March 17, 2013, 10:57:19 AM »
reasumując,

z odpowiedzi wynika, że nie ma dolnego limitu wiekowego uprawniającego do przystąpienia
do PZW i wydania legitymacji, a więc niemowlę (za które ojciec zapłaci około 50
zł) zabrane nad łowisko z legitymacją PZW ma do dyspozycji własny odcinek
brzegu, wędki i limity ilościowe? Ciekawe
jak potraktuje taką formę wędkarstwa i wędkującego dorosłego opiekuna Państwowa
Straż Rybacka dla której nasze legitymacje i wewnętrzne przepisy są tak istotne
jak ubiegłoroczny śnieg? 

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
karta wedkarska
« Odpowiedź #21 dnia: March 17, 2013, 11:16:56 AM »
Potraktuje tak, jak zobaczy nad wodą. Jeśli można się zapisać do PZW w wieku, który zakłada świadome uczestnictwo w życiu Związku zgodnie z par. 9 pkt. 2 Statutu oraz umożliwia skorzystanie z praw czlonkowskich zapisanych w par. 13 Statatutu, ale także obowiązków, które opisuje par. 14 Statutu, to mamy do czynienia z osobą małoletnią uprawnioną do amatorskiego połowu ryb na warunkach opisanych w rozdz. II pkt. 5 RAPR. Jeśli natomiast dla opiekuna tegoż młodego człowieka sytuacja taka stanowi tylko przykrywkę dla nałowienia się po dziurki w nosie, to tym bardziej podlega taki delikwent ocenie, bopwiem nie tylko wykazuje się zwykłym mięsiarstwem, ale także demoralizuje swojego młodego podopiecznego. To może ocenić PSR, SSR i zastosować środki adekwatne do takiej oceny.

bonczkow

 • Opiekunowie prezentacji
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 115
karta wedkarska
« Odpowiedź #22 dnia: March 17, 2013, 16:31:23 PM »
Panie Antoni (pytania kieruję również do wszystkich kolegów którzy mają wiedzę w tej sprawie), w związku z taką interpretacją zapisów  naszego Statutu, RAPR oraz ustawy o rybactwie proszę o odpowiedź na ponirzsze pytania:
1. Czy 10-cio, jedenastolatek jest wystarczająco świadomy aby zostać członkiem uczestnikiem Związku?
2. Zgodnie z paragr. 10 pkt.1 Statutu czy przed podjęciem decyzji  Zarząd Koła ma przeprowadzić małoletniemu "egzamin" z uwzględnieniem punktów zawartych w paragr. 14 Statutu?
3. Czy przykładowy 10-cio, jedenastolatek (jeżeli odpowiedź na 1 pytanie brzmi TAK) po opłaceniu wpisowego (członek uczestnik 12 zł.) składki członkowskiej (16 zł) oraz składki okręgowej (w przypadku mojego macierzystego okręgu 33 zł na wody nizinne) może wędkować pod opieką osoby posiadającej kartę wędkarską - opiekuna w ramach "własnego" limitu?
4. Jeżeli odpowiedź na pytanie nr 3 brzmi TAK, to czy zgodna z przepisami jest sytuacja w której opiekun posiadając kartę wędkarską nie jest członkiem PZW i nie posiada żadnych opłat - jest tylko statystą, obserwatorem dbającym o bezpieczeństwo i przestrzeganie RAPR przez wędkującego?
5. Jak taką sytuację zinterpretuje podczas kontroli PSR, SSR - wiemy, że nie interesuje ich nasz Statut czy też RAPR?
Pytania mogą kolegom wydawać się banalne, mam jednak nadzieję na rzetelną, niewymijającą odpowiedź, cytowanie zapisów ustaw bez komentarza jest nieporozumieniem. Wszyscy znamy sytuacje z urzędami skarbowymi, gdzie dwa sąsiednie różnie interpretują ten sam przepis i każdy z nich twierdzi, że to on ma rację.
Pozdrawiam!

dyrekto

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 299
karta wedkarska
« Odpowiedź #23 dnia: March 17, 2013, 22:45:13 PM »
Bonczkowski Jan
Pytania mogą kolegom wydawać się banalne, mam jednak nadzieję na rzetelną, niewymijającą odpowiedź, cytowanie zapisów ustaw bez komentarza jest nieporozumieniem. Wszyscy znamy sytuacje z urzędami skarbowymi, gdzie dwa sąsiednie różnie interpretują ten sam przepis i każdy z nich twierdzi, że to on ma rację.
Pozdrawiam!
 1) wcale nie musi być świadom- zgodnie z par. 9 pkt 2: członek uczestnik osoba fizyczna do 16 roku zycia za zgodą przedstawiciela (opiekuna) ustawowego. w rozumieniu znaczenia jest to zrozumiałe że śwaidomość powziętych wszelkich decyzji w imieniu "dziesięciolatka" spada na konto- barki opiekuna.
niemniej słuszna uwaga w temacie związanym o rozgraniczeniu wieku od - do, tutaj jest to nie sprecyzowane, ale z punktu logicznego widzenia niemowlak raczej wędki nie utrzyma w ręku i ... właśnie co z tym fantem?
2)wcale nie - statut mówi o tym iż zarząd decyduje o przyjęciu członka uczestnika i nie ma mowy o przeprowadzanych egzaminach w stosunku do jego osoby. tak jak wyżej odpowiedzialność spada na opiekuna
3)tak - rozd. II pkt. 5 RAPR wyjaśniać raczej nie potrzeba
4)według dostępnych przepisów i regulaminów tak -  opiekun posiadający kartę wędkarską taki egzamin powinien zdać i w związku z tym na jego osobę spada odpowiedzialność za poczynania członka uczestnika. co nie znaczy że moze ów opiekun wędkować. wszelkie wymagane opłaty uiścił członek uczestnik a opiekun jest tylko opiekunem.
5) powinini ustosunkować się tak jak podałem wyżej, nie ma innej opcji
aczkolwiek nie jestem alfą i omegą i moje odpowiedzi mogą być złe więc również poproszę rzecznika o poprawienie mojej wypowiedzi.pozdrawiam 

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
karta wedkarska
« Odpowiedź #24 dnia: March 18, 2013, 08:46:51 AM »
Idziecie dobrym tropem, ale rzecz trzeba uzupełnić o kilka stwierdzeń:
1. PZW zależy na tym, by wędkarstwo uprawiali ludzie młodzi, więc dlatego jednym z celów statutowych Związku jest popularyzowanie idei wędkarstwa i działalności PZW wśród dzieci i młodzieży oraz prowadzenie pracy oświatowo-wychowawczej w tym zakresie (Statut par.7 pkt.14). Elementem tej pracy są także zapisy RAPR odnoszące się do uprawnień młodocianych wędkarzy na wodach użytkowanych przez PZW.
2. Ponieważ decyzja o wstąpieniu do jakiegokolwiek stowaryszenia musi być dobrowolna, to i osoba, która chce być członkiem uczestnikiem podejmuje taką decyzję samodzielnie, dobrowolnie. Zgoda przedstawiciela ustawowego jest niezbędna po to by taka decyzja stała się faktem prawnym. Zgoda nie oznacza jednak wyręczania kogokolwiek z podejmowania własnej decyzji, chocby na zasadzie ,,z niewolnika nie ma robotnika\'\'. Nauka wędkarstwa to nie jest jakiś przymus, tresura czy obowiązkowe zajęcie. Jeśli chcemy wychować człowieka, który będzie kochał przyrodę i uprawiał wędkarstwo, to musi to być jego własny świadomy wybór.
3. Opiekunem młodocianego w trakcie wędkowania może być osoba pełnoletnia, która posiada kartę wędkarską. Taka osoba nie musi mieć opłaconych składek członkowskich, bo takie składki opłaca członek uczestnik i te składki upoważniają go do amatorskiego połowu ryb zgodnie z uprawnieniami. Udostępnienie członkowi uczestnikowi własnego łowiska, pełnego limitu ilościowego i wagowego wyklucza połów jego opiekuna, który ponosi odpowiedzialność za to co się dzieje na stanowisku podopiecznego, ale nie może wędkować w ramach stanowiska oraz limitów osoby, którą ma pod opieką.

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
karta wedkarska
« Odpowiedź #25 dnia: March 18, 2013, 10:26:17 AM »
Wielu, chociaż nie pisze, traktuje wypowiedzi kolegi
Kustusza jako oficjalne stanowisko ZG PZW w sprawach które staramy się zgłębić
i w związku z tym obawiam się że wielu będzie zdezorientowanych po przeczytaniu ostatniego zdania
kolegi Kustusza i wydaje mi się, że powinniśmy wyjaśnić tą sprawę do końca.

Czy w takim razie małoletni członek uczestnik (posiadacz
legitymacji PZW) jest bardziej niewygodny dla opiekuna (czynnie uprawiającego
wędkarstwo), od niezrzeszonego w PZW młodzieńca do 14-lat, który na podstawie
paragrafu II pkt 6. RAPR może wędkować na spławik, grunt, muchę czy spinning, a
przekazanie uprawnień nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę?

antoni

 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 1637
karta wedkarska
« Odpowiedź #26 dnia: March 19, 2013, 09:14:01 AM »
Otóż to, wszystko zależy od kierunku patrzenia. Jeśli mówimy o członkach uczestnikach do lat 14 to osobą wędkującą jest właśnie ów członek uczestnik, który ma wszystkie uprawnienia wędkarskie, ale jednak potrzebuje opieki osoby pełnoletniej posiadającej kartę wędkarską. Natomiast w drugim przypadku, a więc osób niezrzeszonych w PZW w wieku do 14 lat osobą wędkująca jest opiekun, osoba pełnoletnia, posiadająca kartę wędkarską, która nie tylko sprawuje opiekę, ale także dzieli się swoimi uprawnieniami, stanowiskiem i dziennym limitem połowów.
Tak więc gdzie tu mówimy o niewygodach? Jeśli się zdecydowaliśmy na opiekę nad członkiem uczestnikiem, to znaczy, że się opiekujemy, a członek uczestnik łowi, uczy się, dojrzewa.  Natomiast, jak chcemy przy okazji naszego wędkowania podzielić się swoimi doświadczeniami, ale także limitami i stanowiskiem z małoletnim adeptem wędkowania, to się dzielimy i wędkujemy wspólnie. I w jednym i w drugim przypadku pamiętajmy, że podmiotem tych przepisów jest młody wędkarz, być może przyszły mistrz i następca, który ma swoje prawa, ale i ma swoje obowiązki, podobnie zresztą jak i jego opiekun. Warto o tym pamiętać przy okazji Dnia Wędkarza. Życzę więc zarówno adeptom, jak i ich opiekunom połamiania kija i samych szczęśliwych powrotów z wedkarskich wypraw.

wędkomaniak

 • Sr. Member
 • ****
 • Wiadomości: 71
karta wedkarska
« Odpowiedź #27 dnia: March 19, 2013, 12:57:02 PM »
Ja również życzę wszystkim koleżankom i kolegom spełnienia
wędkarskich marzeń. Szczerze dziękuję koledze Kustoszowi za udzielane
odpowiedzi i mam nadzieję, że będzie jak najmniej sytuacji gdzie dwóch Polaków
w jednej sprawie będzie miało trzy różne opinie.

witekprytek

 • Newbie
 • *
 • Wiadomości: 3
Legitymacja/karta i prawo połowu dla dziecka
« Odpowiedź #28 dnia: July 01, 2013, 13:42:08 PM »
Witam wszystkich na forum i Pana Rzecznika, który wypowiadał się w tym wątku wcześniej.
Czy dziecko w wieku 11 lat po zdaniu egzaminu, przystąpieniu do koła PZW, opłaceniu składki i wykupieniu zezwolenia może wędkować „wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki.”, Czy „wyłącznie pod nadzorem osoby uprawnionej do opieki, który posiada uprawnienia do połowu (kartę wędkarską)."
Chodzi o wędkowanie w dzień. 
Z zapisów Ustawy i RAPR wynika, że kartę wędkarską osoba nieletnia może otrzymać po ukończenieu 14 lat (chociaż punkt mówiący o tym, że do 14 lat jest zwolniona nie wyklucza możliwości przystąpienia do egzaminu, co było już tutaj dyskutowane),wtedy przynajmniej w teorii wystarcza opiekun bez uprawnień) - co z "okresem przejściowym" czyli do lat 14?

Pozdrawiam i dziekuję za odpowiedzi

bonczkow

 • Opiekunowie prezentacji
 • Hero Member
 • *****
 • Wiadomości: 115
karta wedkarska
« Odpowiedź #29 dnia: July 01, 2013, 23:51:10 PM »
W opisanym przypadku opiekun musi  posiadać KARTĘ WĘDKARSKĄ, nie musi mieć opłat  - jest on gwarantem przestrzegania obowiązujących przepisów (m.in. RAPR) a wymagane opłaty posiada nieletni. Aby opiekun mógł również wedkować musi mieć wykupione znaki (opłaty) - wówczas zarówno opiekun jak i podopieczny mogą kożystać z własnego limitu.

 

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.