Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: Przetrzymywanie ryb żywych w siatce  (Przeczytany 13557 razy)

antoni

• Hero Member
Przetrzymywanie ryb żywych w siatce
« Odpowiedź #45 dnia: June 12, 2013, 11:27:20 AM »
I teraz co Kolega proponuje? Wszystko do siaty i do doła? Przecież my zapisując się do PZW uważamy się za ludzi świadomych, światłych i etycznych, a nawet sportowców. I teraz co, wg Kolegi mamy to wszystko odrzucić, bo uznajemy przepisy za jakieś idiotyczne wymysły. Stara rzymska maksyma głosi, że prawo twarde, ale prawo i wymaga stosowania. Może by o tym pamiętać przy okazji włączenia się do dyskusji na ten temat?

wolf444

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #46 dnia: June 12, 2013, 14:07:54 PM »
Szanowny Panie.Proponuję czytać ze zrozumieniem.Zdaję sobie sprawę,że to dziś umiejętność zanikająca,ale próbować zawsze warto.Wtedy przynajmniej nie będzie to jałowe stukanie w klawisze.Napisałem,że nadmiar przepisów jest złem a nie ich całkowity brak!Wtedy mielibyśmy do czynienia z anarchią.Prawa trzeba przestrzegać,ale musi byc ono proste,przejrzyste i sprawiedliwie egzekwowane.Inaczej jest prawem martwym.Wpisy użytkowników pokazują,że tak nie jest.Mnogość interpretacji,zawiłość,powodują,że nawet człowiek obeznany z przepisami się gubi.Naturalną konsekwencją tego stanu rzeczy jest omijanie prawa.Jest to widoczne w każdej niemal dziedzinie aktywności ludzkiej.Im wiecej będzie przepisów,tym bardziej ludzie będą skłonni je omijać,pomijając rzecz jasna częstą ich absurdalność.

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #47 dnia: June 17, 2013, 08:37:42 AM »
Ja rozumiem, że Koledze marzy się takie 10 przykazań i koniec, ale tak się nie da i trzeba to przyjąć do wiadomości. Oczywiście obecnie istniejące przepisy można doskonalić, upraszczać, ale w czasach, gdy namnożylo sie sposobów ich omijania i interpretetacji, to przepisy zaczynają tworzyć gęstą sieć, przez którą nie przemkną się różnej maści kombinatorzy. Samo życie, akcja trworzy reakcję. Poczekajmy, bo na 20 czerwca w Sejmie zapowiedziano posiedzenie Komisji Rolnictwa w sprawie nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym i ustawy Prawo wodne. teksty dostępne na stronie sejmu. Jest tam wiele propozycji zmian, które trzeba b ędzie uwzględnić RAPR, a to stworzy okazję do ponownego zajrzenie do tekstu naszego RAPR.

piotr_katowice

• Newbie
  • *
Pytanie
« Odpowiedź #48 dnia: July 18, 2013, 11:29:20 AM »
Panie Antoni mam do pana pytanie dla mnie końcowe jeśli chodzi o wnioski bo tyle tu wypowiedzi że trudno się połapać więc tak oczywiście mamy przepis który mówi że w siatce niezależnie kiedy możemy mieć ryby zgodnie z iloścowymi normami to oczywiste, siatka musi być jedna to też oczywiste, ale tak jak złapię 3 karpie (Katowickie) to przecież mogę dalej wędkować nie zabierając więcej karpi bo mam już trzy to oczywiste, oczywisty jest też zakaz podmiany i dalej o godzinie 00:00 wpisuję nowy dzień bo robię nockę w siatce mam 3 karpie które wyciągnołem o 20:00 tak więc zgodnie z zapisem mam prawo przetrzymywać je w siatce przez 24 godziny czyli do 20:00 następnego dnia tyle że nie wolno mi już w tym następnym dniu zabierać karpi bo już w siatce są trzu zgodnie z ilościowym limitem dobowym. Proszę o wypowiedź czy dobrze to rozumiem  

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #49 dnia: July 20, 2013, 08:23:21 AM »
Otóż to. Ryby wolno przechowawać w stanie żywym 24h, ale od chwili wpuszczenia ich do siatki. Zamknięcie limitu dobowego o godz. 24.00 oznacza, iż Kol. zabiera ryby, wpisuje do rejestru połowów, a w Katowicach trzeba każdą rybę wpisać zaraz po złowieniu i kończy wędkowanie. O godz 0.00 otwiera się nowy cykl dobowego połowu i nowy rejestr połowów z nowym limitem dobowym. Tak więc ryby złowione poprzedniego dnia (doby) nie mogą juz pozostawać w siatce na następną dobę jeśli kontynuuje się wędkowanie.

piotr_katowice

• Newbie
  • *
nie no
« Odpowiedź #50 dnia: July 20, 2013, 22:24:54 PM »
No pięknie czyli znowu tylko oszuści będą wygrani bo sobie poprostu przepiszą ryby po północy i kto im udowodni, powiedzą że te wcześniejsze wypuścili i teraz złapali nowe martwy przepis dla oszustów a normalnemu wędkarzowi co się na 2 nocki nastawia i jest uczciwy to klody pod nogi .

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #51 dnia: July 21, 2013, 09:01:53 AM »
strazaka ja twierdzę że przepis o trzymaniu dobe ryb jest poroniony!! jak jeżdżę na tygodniowe zasiadki to co mam do cholery z rybami zrobić?Złowie cos i po 24 h mam zabić i co dalej?
To katowickie pzw jest porąbane wprowadzając coraz to nowe dziwne przepisy i starając sie utrudniać wędkarzom życie!!!
Koledzy czyżbyśmy płacili za to zeby nas gnębiono na każdym  kroku??? nie tędy droga . A nie lepiej jak maja w Anglii ? możesz zabrać tyle ryb ile sam jesteś w stanie zjeść?
Mam na myśli limit dobowy.
Pzw powinno zarybiać zbiorniki i bedzie ryba a nie ze z rękawa ryba leci a stanowisko dalej się je łapie to jest conajmniej nie normalne.
Dlaczego kiedyś było masa ryby?
Bo komuna dbała o zarybienia.
To pzw jest do bani i takie jest moje zdanie!!
 A ile Szanowny Kolega może zjeść tych ryb, jak wielką ma klientelę do tych ryb?. Po takiej ocenie sprawy trudno się dziwić, że zamiast zastosować się do przepisów RAPR myśli się w kategoriach pojemności spiżarki. Co zaś do PZW to zdanie można miec różne, ale gryźć rękę, która karmi jest bardzo lekkomyślne. Może więc lepiej wybrać się do jakiegoś prywatnego gospodarza wód i tam spróbować nałowić worami zapasy na cały rok?

strazak37

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #52 dnia: July 21, 2013, 21:00:57 PM »
Kolego szanowny nie rozumiesz?W anglii nie zabierzesz więcej jak 1 karpia/lina/sandacza/szczupaka itd na dobe bo tyle jesteś w stanie zjeść!sam!w myślrozumienia angielskich przepisów.
A u nas? jakii limit? he?????? to raz.
A dwa to nie dziwne jest to ze w tamtejszych wodach jest tyle ryb bo miesiarze niestety ich nie zabiora! nie wolno im więcej i juz!!!!

strazak37

• Jr. Member
  • **
« Odpowiedź #53 dnia: July 21, 2013, 21:55:12 PM »
Kolego rzezcniku ja ryby zabieram tylko wtedy gdy mam na nie ochote zdarza sie to tak rzadko ze w tym roku dopiero jednego sandacza  zabrałem ,reszte wypuszczam traktuję to jak sportowa rekraacja.
Chodzi tutaj o głupote tych co przepisy wymyślają jak np nie pamietam chyba zbiornik roszków jest przepis o tym iż wywózki na pontonie czy łodzi mozna dokonywac po zachodzie słonca i przed wschodem a gdzie bezpieczeństwo wędkarzy? takich przpisów więcej można przytoczyć ,ale zrobić przepis o zakazie  łowienia danego gatunku jak np po zarybieniu karpiem na niektórych zbiornikach to nie chcecie wprowadzić bo......? własnie rzeczniku pytam bo co?

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #54 dnia: July 22, 2013, 08:51:54 AM »
Dlatego w PZW wprowadzono nakaz elektronicznego publikowania uchwał by m.in. poznać przyczyny, powody wprowadzania różnych przepisów dotyczących wędkowania. Przecież w RAPR zapisano, że uprawniony do rybactwa W UZASADNIONYCH przypadkach ma prawo do zaostrzenia wymiarółw, okresów ochgronnych i limitów ilościowych ryb. Jeśli więc trzeba wprowadzić jakieś regulacje czy ograniczenia, to pamiętajmy, że muszą one zawierać uzasadnienie, a nie stanowić wyraz sobiepaństwa gospodarzy wód. Z drugiej jednak strony, jeśli jakiś przepis wydaje się nam niejasny lub nielogiczny (dlaczego zaraz idiotyczny?), to pytajmy autora, lub autorów, o to uzasadnienie, o te powody i uwarunkowania do jego wydania. To jest demokracja.  

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #55 dnia: July 22, 2013, 09:51:31 AM »
Panie Antoni, znowu opowiada Pan bajki.
Po pierwsze w RAPR takiego zapisu nie ma !( a nawet jak by był to RAPR jest tylko regulaminem i nijak się ma do ustaw i rozporządzeń państwa polskiego)!
 Jest w Ustawie o rybactwie śródlądowym, ale dotyczy tylko wód znajdujących się w obwodach rybackich a więc wód płynących. Kiedyś dyskutowaliśmy  o wymiarach ochronnych (a tak prawdę powiedziawszy o legalności prawnej RAPR  na wodach śródlądowych)
http://www.pzw.org.pl/home/forum/3/2785/wymiary_ochronne 
Nikt z dyskutujących nie podał podstaw prawnych (oprócz obwodów rybackich i obrębów hodowlanych) obowiązywania RAPR na pozostałych wodach śródlądowych !
Wydaje się iż jest to "kolejny przekręt prawny" PZW! 

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #56 dnia: July 22, 2013, 10:32:46 AM »
I znów te totalne bzdury o legalności itp wymysłach. RAPR, jak stwierdzono we wstepiestanowi zbiór przepisów dotyczących zasad uprawiania wędkarstwa i ochrony zasobów ichtiofauny. Postanowienia RAPR obowiązują wszystkich wędkujących w wodach będących w użytkowaniu PZW, zarowno zrzeszonych, jak i niezrzeszonych, a wykaz wykorzystanych przepisów znajduje się na str. 33 wystarczy zajrzeć do wersji elektronicznej, aby to przeczytać, a w tym także znajdujący się na str. 30 przepis pkt. 11. I nie ma tu nic do tego, że jest to regulami, bo istnieją nadrz ędne przepisy, które PZW na swoich wodach zbviera do jednego dokumentu oraz dodaje tam wymogi, które obowiązują członków PZW zgodnie ze Statutem Związku oraz zasadą dobrowolności przynależności. Mówimy o dokumencie związkowym, który obowiązuje na związkowych wodach, a do tego wymieniamy poglądy pomiedzy czlonkami Związku na związkowym portalu i jego forum.

osamark

• Hero Member
« Odpowiedź #57 dnia: July 22, 2013, 20:25:07 PM »
Po co te nerwy?
Regulamin stowarzyszenia może być prawnie "tylko regulaminem", a że ktoś nazywa to zbiorem przepisów, może tak jest? ale prawnie nad wodami śródlądowymi państwa polskiego obowiązują przepisy zawarte w ustawach i rozporządzeniach, które zostały uchwalone przez sejmj polski i wydane przez ministrów państwa polskiego. Żaden regulamin żadnego stowarzyszenia nie może naruszać tych przepisów i ich zmieniać, chyba że tak mówią te przepisy !
Jak wiadomo PZW traktuje prawo wybiórczo (przykład nieprawnego przeprowadzania egzaminów na kartę wędkarską, czy problemów z działalnością PZW jako Związku Sportowego), więc wydaje się, iż RAPR też jest "niespójny" prawnie i nie na każdych wodach "zarządzanych" przez PZW ma podstawy prawne!
Wody PZW to zbiór wód o różnym statusie prawnym.
Są to wody:
1. płynące w obrębach rybackich na których po podpisaniu umów z RZGW PZW ma uprawnienia uprawnionego do rybactwa 
2. wody stojące należące do PZW (kupione za pieniądze  związku od właścicieli prywatnych lub gmin)
3. wody stojące publiczne na które PZW posiada umowy dzierżawy od jednostek samorządu państwa polskiego
4. podobno są też wody, które PZW ma bo ma! (nikt się do nich nie chce przyznać)
Podjąłem próbę analizy wód z punktu 3.
Panie Antoni, proszę podać podstawy prawne obowiązywania na tych wodach regulaminu RAPR?
Według mnie nie ma takich przepisów !
Umowa dzierżawy nie przenosi własności, więc uprawnionym do rybactwa jest jednostka samorządu!
Jeśli się mylę to proszę to wyjaśnić !

hydro

• Sr. Member
« Odpowiedź #58 dnia: July 23, 2013, 02:36:39 AM »
- rzecznik prasowy ZG PZW Antoni KustuszSzanowny Kolego, przepisy RAPR są napisane dla porządnych i przyzwoitych wędkarzy, którzy chcą łowić etycznie i potrzebują określonych zasad. To nie jest instrukcja dla SSRyb, jak udowadniać wędkarzom, że są kłusownikami. O tym, ile godzin mogę przetrzymywać ryby w stanie żywym w siatce to ja muszę sam zdecydować w swoim sumieniu, bo po co te biedne ryby męczyć aż 24 h w sieci? Ale mam przepis, że nie może to być dłużej niż 24 ha i muszę się do niego zastoswać. O tym zaś,że jeśli mają być w siatce przechowywane żywe ryby, dla których istnieje limit dobowy to ja muszę wiedzieć zanim wrzucę rybę do tej siatki. Kiedy na moje stanowisko przyjdzie strażnik, to ja niczego mu nie muszę udowaniać. Ja pokazuję mu swoją siatkę i on ma tam zobaczyć, że znajdują się w niej ryby są w stanie żywym, zgodnie z limitami dobowymi i koniec. O ropoczęciu wędkowania decyduje wpis w rejestrze połowów, a nie stan zamoczenia siatki do przechowywania ryb w stanie żywym. Odnotowałem dzień, to choćby to było o 22.00, to i tak w momencie kontroli mogą się w mojej siatce znajdować tylko ryby w ilości zgodnej z limitami dobowymi.

Po dzisiejszym "oblocie" forum, mam ochotę zaorać PZW i zrobić na nowo albo zlikwidować. Ale wypowiedź rzecznika jest jak najbardziej sensowna. Koledzy może robią z igły widły ale jak sie oczytają o akcjach i sposobach interperetacji prawa i regulaminów przez SSR oraz PSR, to chcą wiedzieć. Proponuję wobec tego znakować ryby, tzn, wypalać im specjalnym stemplem datę i godzinę połowu. Wtedy organy kontroli nie będę miały zastrzeżeń.

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #59 dnia: July 23, 2013, 09:20:53 AM »
A może zamiast tego lepiej po prostu przestrzegać RAPR i w momencie kontroli zachować spokój a na żądanie kontrolujących okazać dokumenty, sprzęt wędkarski, złowione ryby i przynęty, tak aby nie narazić się na konsekwencje wynikające z ustawy o rybactwie śródlądowym i Statutu PZW.

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.