Dzieci i młodzież > Przepisy PZW

Przynależność do koła a adres zamieszkania

<< < (3/6) > >>

jerzykowalski:
juniorCiekawe zagadnienie.
<br />Mam więc podobne pytanie:
<br />Chcąc wędkować w województwie dolnośląskim i jednocześnie należeć do koła w lubelskim, a co za tym idzie - raz w roku brać udział w zawodach organizowanych przez to koło, powinienem wnosić opłaty za wędkowanie w obu województwach?

Zagadnienie proste, kiedy wyjaśni się podstawowe zagadnienia. ;-))

Członek PZW nie wnosi opłat za wędkowanie w wodach PZW. Opłaty za wędkowanie, w wysokości ustalonej przez członków PZW jako Uprawnionych do rybactwa (wg ustawy), wnoszą wędkarze, posiadający kartę wędkarską (chyba, ze są zwolnieni z tego wg Ustawy), niebędący członkami PZW.  Proste, prawda?

Członek PZW przez to, że tworzy koło/okręg/ogólnopolskie stowarzyszenie (to są opisy/nazwy grup ludzi i niczego innego), jest wraz z innymi dzierżawcą obwodów rybackich utworzonych na wodach publicznych. Będąc współdzierżawcą, uczestnicząc w działaniach zbiorowego Uprawnionego do rybactwa (zgodnie z Ustawą), łowi w wodach, które dzierżawi, do czego ma prawo z tytułu ich rybackiego użytkowania. To współdzierżawienie obwodów rybackich jest finansowane ze składek członków, które członkowie wnoszą jako składki okręgowe. Oraz wykonują nieodpłatną pracę w ramach działalności rybackiej i innej działalności stowarzyszenia, organizując wędkarstwo, prowadząc zagospodarowanie itp. itd. według statutu.

Dzierżawcą obwodów rybackich jest okręg, jako osoba prawna. Toteż pełny udział w charakterze zbiorowego użytkownika rybackiego jest przypisany do członkostwa w tym okregu, w jednym z kół okręgu. Ogólnopolski zasięg działania PZW sprawia, że można podjąć udział w użytkowaniu rybackim w innym okregu, nie będąc jego członkiem, przez wniesienie okręgowej składki członkowskiej (i ewentualne podjęcie społecznej pracy tamże), uzyskując uprawnienia w ramach tego drugiego okręgu (choć ograniczone tylko do niego, a nie do jego porozumień, które to porozumienia nota bene są szkodliwe gospodarczo).  

Członkostwo w kole ( a przez to w okręgu/ w PZW) wymaga wniesienia składki członkowskiej. Niekoniecznie już składki okręgowej. Więc można być członkiem stowarzyszenia, organizować wędkarstwo, nieuczestnicząc w użytkowaniu rybackim.

Można więc być członkiem koła w lubelskim okręgu, nie wnosząc w nim składki okręgowej, a na przykład tylko okresową składkę okręgową na okres zawodów, a składkę okręgową całoroczną wnieść w jednym z dolnośląskich okręgów i łowić w wodach dzierżawionych przez ten okręg.

Uprawnienia członkowskie pozostaną jednak wtedy przypisane do członkostwa w kole w okręgu lubelskim.

:-))))

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

jaro422:
Rozpatrzmy więc przyszły rok
Opłacając tylko składkę członkowską w swoim Kole w lubelskim nadal pozostajesz pełnoprawnym  członkiem Koła
jednak beż możliwości wędkowania bo nie opłacisz składki okręgowej. Składkę okręgową wykupisz np. w Okręgu Wrocław i będziesz mógł wędkować na wodach Okręgu Wrocław.
Jeśli chodzi o Twój udział w zawodach w macierzystym Kole, to wystarczy że jako członek Koła ( na podstawie opłaconej składki członkowskiej) wpiszesz się na Listę Zawodników biorących udział w zawodach i opłacisz startowe, niemniej jednak uzgodnij to wcześniej z organizatorem zawodów aby w owym dniu nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień.

junior:
Też wydawał mi się prosty, innego zdania był jednak skarbnik koła. Uważał on, że przestając opłacać składki okręgowe w lubelskim przestanę być członkiem lubelskiego koła.
Teraz zaczynam podejrzewać, że chodziło mu tylko o to, bym nie startował w zawodach, w których od kilka lat jest tuż za mną :)

Dziękuję za odpowiedzi.

jerzykowalski:
jaro422 <br />Jeśli chodzi o Twój udział w zawodach w macierzystym Kole, to wystarczy że jako członek Koła ( na podstawie opłaconej składki członkowskiej) wpiszesz się na Listę Zawodników biorących udział w zawodach i opłacisz startowe, niemniej jednak uzgodnij to wcześniej z organizatorem zawodów aby w owym dniu nie doszło do niepotrzebnych nieporozumień.

Sądzę, że nie wystarczy. Uczestnictwo w zawodach wędkarskich wymaga posiadania uprawnień do łowienia w miejscu rozgrywania zawodów. Samo członkostwo w PZW takich uprawnień nie daje. Uprawnienia są związane z wniesieniem składki okręgowej, całorocznej lub okresowej.

Będąc członkiem koła i wnosząc tylko składke członkowską można prowadzić działalność, np. organizować zawody, być ich sędzią.

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

jerzykowalski:
juniorTeż wydawał mi się prosty, innego zdania był jednak skarbnik koła. Uważał on, że przestając opłacać składki okręgowe w lubelskim przestanę być członkiem lubelskiego koła.
<br />Teraz zaczynam podejrzewać, że chodziło mu tylko o to, bym nie startował w zawodach, w których od kilka lat jest tuż za mną :)
<br />
<br />Dziękuję za odpowiedzi.

Nie można być członkiem lubelskiego koła wnosząc składki w kole w Białej Podlaskiej, w okręgu Biała Podlaska. W tej sprawie skarbnik chyba miał rację. ;-)))

Pozdrawiam serdecznie

Jerzy Kowalski

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

[*] Poprzednia strona

Idź do wersji pełnej