Tweety na temat @pzworgpl

Polski Związek Wędkarski

Zaloguj się podając nazwę użytkownika, hasło i długość sesji

Autor Wątek: ile osób może spinningować pod opieką  (Przeczytany 3391 razy)

mireklim

• Newbie
  • *
ile osób może spinningować pod opieką
« Odpowiedź #15 dnia: August 07, 2012, 12:32:33 PM »
Jak widzę sprawa nie została rozstrzygnięta jednoznacznie :)

Dziękuję koledze Januszowi Trzmielewskiemu za podpowiedź z legitymacją członka uczestnika. Jadę zaraz chłopakom wyrobić legitymacje (u mnie w okręgu 16+12zł) i będą mogli sobie łowić co i jak chcą... a co najważniejsze każdy będzie mógł łowić co i jak chce w ramach SWOICH uprawnień i limitów. Nie będzie przynajmniej problemów jak jeden będzie chciał spiningować, a drugi spławikować. A i ojciec będzie mógł spokojnie mieć zarzucone 2 wędki na grunt...

Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji,

szunaj42

• Opiekunowie prezentacji
  • Sr. Member
« Odpowiedź #16 dnia: August 07, 2012, 23:11:16 PM »
mireklimJak widzę sprawa nie została rozstrzygnięta jednoznacznie :)
Dziękuję koledze Januszowi Trzmielewskiemu za podpowiedź z legitymacją członka uczestnika. Jadę zaraz chłopakom wyrobić legitymacje (u mnie w okręgu 16+12zł) i będą mogli sobie łowić co i jak chcą... a co najważniejsze każdy będzie mógł łowić co i jak chce w ramach SWOICH uprawnień i limitów. Nie będzie przynajmniej problemów jak jeden będzie chciał spiningować, a drugi spławikować. A i ojciec będzie mógł spokojnie mieć zarzucone 2 wędki na grunt...
Pozdrawiam wszystkich uczestników dyskusji,
<fieldset>Tylko panie Mirku proszę sie nie kierować przy waszych wyprawach rodzinnych przepisowymi limitami a raczej zdrowym rozsądkiem , no bo po co panu 9 karpi czy 6 szczupaków na obiad ,kiedy 2 karpie w zupełności wystarczą.</fieldset><fieldset>pozdrawiam również</fieldset>

arnie

• Hero Member
« Odpowiedź #17 dnia: August 15, 2012, 22:54:56 PM »
Panie Antoni, przy opiece nad dziećmi nie ma sensu przytaczanie odległości bo opieka odbywa się na jednym stanowisku, czyli stoją blisko siebie. Choć można by się zastanowić jak duże jest stanowisko spinningisty łowiącego z brzegu. Można by przyjąć że ma 25 metrów :)

Po drugie, sądy Koleżeńskie w Kołach niestety często sa iluzoryczne i śmieszne, zupełnie nie przygotowane i przystosowane do pełnionej funkcji.Ale nie o tym mowa w tym temacie.

Wracajądo tematu:
Faktycznie zapis nie jest klarowny, jednak co do spławika wszyscy są zgodni: 2 dzieci plus opiekun. W spinningu przekazujemy uprawnienia, a uprawnieni jesteśmy do 1 wędki. Dlatego przekazujemy to jednej osobie, ale jednocześnie nie tracimy możliwości też wędkować stojąc obok dziecka. Więc wg mnie zgodnie z literą RAPR opiekun + 1 dziecko. Nie wypaczajmy też rzeczywoistości - najważniejsze jest bezpieczeństwo wędkujących dzieci.  Trudniej o nie zadbać podczas spinningowania mając pod opieką dwójkę dzieci i jeszcze samemu spinningując, niż tylko jedno.

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #18 dnia: August 16, 2012, 08:07:55 AM »
Całkowicie się z tym zgadzam, bo w tych wszystkich przepisach chodzi przecież o efekt edukacyjny, przy jednoczesnym uwzględnieniu wymogów bezpieczeństwa.

ariuszn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #19 dnia: September 11, 2013, 10:57:57 AM »
Wszelkiego rodzaju FORA zostały stworzone by móc swobodnie podyskutować, a jeszcze lepiej jakby z tych dyskusji będą wyciągane wnioski. Panie Antoni mam wrażenie, że próbuje Pan bronić Regulamin APR, choć w niektórych przypadkach powinien Pan zapytać innych wędkarzy czy ten zapis jest zrozumiały i jednoznaczy, po co mnożyć interpretacje, jak można stworzyć pożądny regulamin.
Z jednej strony przepis mówi, że młodociani mogą wędkować w ramach l stanowiska i limitu opiekuna i nie ma słowa, że musi to być rodzic. A z drugiej strony - przy spinningu - pisze Pan, że nie wyobraża sobie Pan aby opiekun łowił 25, czy 50 m od dziecka.
Nie lepiej przyznać, że regulamin jest nieprecyzyjny i należy go zmienić - przecież nie jest to takie trudne.

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #20 dnia: September 11, 2013, 11:44:15 AM »
Nie, nie lepiej, bo dla jednego będzie precyzyjny, a dla drugiego - zupelnie niezrozumiały. Tak jak z tym slowem opiekun. Pełne określenie osoby uprawnionej do opieki zawiera Kodeks rodzicielski i opiekunczy. W prawie rybackim zostało to sformulowane jasno: jest to osoba pełnoletnia, uprawniona do opieki, posiadająca kartę wędkarską. Jasnym jest, że może to być rodzic, ale nie zawsze posiada on kartę wedkarską, a to wtedy zmienia sytuację, bo rodzic musi takiego posiadacza karty wędkarskiej, pełnoletniego, upoważnić wówczas do opieki. W RAPR zapisano, że pod opieką takiej osoby może znajdować się przy metodzie gruntowo-spławikowej - dwie osoby w wieku do 14 lat, a w przypadku metody spinningowej i muchowej - jedna osoba. Nie wyklucza to wędkowania przez opiekuna, bo ten sprawuje nie tylko opiekę, ale także edukuje młodzież jak wędkować, udzielając im swego stanowiska i uprawnień.

ariuszn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #21 dnia: September 11, 2013, 12:40:00 PM »
Mam wrażenie, że ma pan problemy z czytaniem ze zrozumieniem albo mi się wydaje, że jasno piszę, a jednak tak nie jest więc po kolei:
1.)
Wg. słownika j. polskiego:
opiekun 1. «ten, kto się kimś lub czymś opiekuje» 2. «osoba sprawująca z ramienia sądu opiekę nad osobą małoletnią»
Wg. Ustawy - to opiekun ustawowy
Całość wynikła z Pańskiej wypowiedzi z 07 sierpnia 2012 06:52 cyt.:Zgadzam się, iż zapis w RAPR odnośnie liczby wędkujących pod
indywidualną opieką jest niezbyt precyzyjny w stosunku do rodziców z
więcej niż jednym dzieckiem. Regulamin nie mówi o rodzicach, a o opiekunach.
No ale sprawa opiekuna wykracza poza regulamin więc pomińmy
2.)
Zacytuję tu Pana słowa:...W RAPR zapisano, że pod opieką takiej osoby może znajdować się przy
metodzie gruntowo-spławikowej - dwie osoby w wieku do 14 lat, a w
przypadku metody spinningowej i muchowej - jedna osoba.
Może mamy inne regulaminy bo ja nigdzie takiego zapisu się nie doszukałem. Proszę o wskazanie mi rozdziału i punktu, który o tym mówi bo wg tego co ja czytam jest:
V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
6.Młodzież  niezrzeszona  w  PZW  w  wieku do 14 lat ma prawo wędkować:a)wyłącznie  pod  opieką  i  w  ramach  uprawnień,  stanowiska  i  dziennego  limitu  połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę wędkarską, metodą gruntowo-spławikową maja  prawo  wędkować  dwie  osoby,  każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę;
b)wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i  dziennego  limitu  połowu,  osoby  pełnoletniej,  posiadającej  kartę  wędkarską,  metodą  spinningową  i  muchową.  Przekazanie  uprawnień  nie  wyklucza  wędkowania opiekuna na jedna wędkę.
Proszę mi pokazać, w którym miejscu pisze, że przy metodzie spinningowej lub muchowej pod opieką osoby pełnoletniej może wędkować tylko jedna osoba.

pawel72

• Sr. Member
« Odpowiedź #22 dnia: September 11, 2013, 21:43:50 PM »
Ponieważ gdyż z tego powodu, że limit wędek w spinningu i musze wynosi <b>sztuk jedna</b> więc nie może. Kolejny troll na forum co nie potrafi ogarnąć tekstu pisanego, a wystarczy przeczytać do końca regulamin...

ariuszn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #23 dnia: September 12, 2013, 12:08:08 PM »
Proszę mnie tu nie wyzywać od Trolli bo to ty raczej masz problem z
czytaniem i zrozumieniem czytanego tekstu na dodatek tworzysz swoje
idiotyczne interpretacje. Na dodatek obrażasz
mnie i robisz to anonimowo, wiec to ty niepotrzebnie zaśmiecasz to forum. Tym bardziej, widzę
że Pan Antoni – rzecznik naszego Związku ma problem z jednoznaczną i
jasną odpowiedzią.

Proszę pokaż mi zapis regulaminu, rozdział i
 punkt, w którym jest taki zapis, że jeżeli w danej metodzie dopuszczone
 jest łowienie na jedną wędkę to opiekun może użyczyć tylko wędkę
jednemu małoletniemu, nie wykluczając, tego że opiekun również może
łowić na jedną. I proszę tylko nie rób wpisów, które poza obrażaniem
innych nic nie wnoszą. Jeżeli jednak masz w tej sprawie odrębne
stanowisko, a przy tym jesteś w stanie poprzeć je poprzez zacytowanie
konkretnego punktu regulaminu to chętnie podejmę dyskusję lub jeżeli
okaże się, że ja się mylę to przyznam ci rację.

antoni

• Hero Member
« Odpowiedź #24 dnia: September 13, 2013, 10:54:36 AM »
Przecież to pisze własnie w tych miejsach, ktore Szanowny Kolega własnie zacytował.

ariuszn

• Newbie
  • *
« Odpowiedź #25 dnia: September 13, 2013, 11:41:57 AM »
Kolego Antoni jest Pan Rzecznikiem PZW, proszę więc o pełną konkretną
 wypowiedź, bo mam wrażenie, że próbuje pan ze mnie robić idiotę, który
nie umie czytać. Wiele razy mijał się Pan z prawdą i pisał bzdury może
przytoczę fragment wpisu z 03 sierpnia 2012 09:03:

Rozpatrzmy sprawę od strony praktycznej. Pomiędzy wędkującymi
spinningiem powinna być zachowana odległośc 25 m brodząc, a więc jaka
jest możliwośc zaopiekowania się dwoma maloletniki do 14 lat, przy
zachowaniu wlasnego prawa do wędkowania?...

A w Regulamini pkt: V. DOZWOLONE METODY POŁOWU
6.Młodzież  niezrzeszona  w  PZW  w  wieku do 14 lat ma prawo
wędkować:a)wyłącznie  pod  opieką  i  w  ramach  uprawnień, STANOWISKA
 i  dziennego  limitu  połowu ryb osoby pełnoletniej...

Powtórzę: W RAMACH STANOWISKA - jak się to ma do Pana zacytowanej wypowiedzi, że każdy ma być 25 m dalej.

Teraz
 pozwolę sobie ponownie przytoczyć fragment regulaminu ale tym razem
zgodnie z obowiązującą w języku polskim gramatyką rozbiorę go na
składowe.:

V. DOZWOLONE METODY POŁOWU

wędkować (tu jest punkt a) wyłącznie  pod  opieką  i  w  ramach  uprawnień,  stanowiska
 i  dziennego  limitu  połowu ryb osoby pełnoletniej, posiadającej kartę
 wędkarską, metodą gruntowo-spławikową maja  prawo  wędkować  dwie  
osoby
,  każda na jedną wędkę. Udostępnienie stanowiska i limitu dwóm
osobom nie wyklucza wędkowania opiekuna na jedną wędkę;

wędkować (tu jest punkt b)wyłącznie pod opieką i w ramach uprawnień i  dziennego  limitu  
połowu,  osoby  pełnoletniej,  posiadającej  kartę  wędkarską,  metodą  
spinningową  i  muchową.  Przekazanie  uprawnień  nie  wyklucza  
wędkowania opiekuna na jedna wędkę.

Czy teraz jasno i wyraźnie widać, że w punkcie A dopuszcza się możliwość wędkowania dwóch osób + opiekun

Czy
 teraz jasno widać, że punkcie B jest tylko zapis MŁODZIEŻ – w liczbie
mnogiej ale nie widzę nigdzie ograniczenia ani do jednej, ani do dwóch,
ani do trzech... osób.

Oczywiście logicznym wydaje się aby w przypadku metod gdzie się brodzi ze względu na bezpieczeństwo pod opieką pełnoletniego była tylko jedna osoba. Ale np. kiedy spinninguje się z łodzi dlaczego nie dwie albo trzy.

Wiele zapisów w regulaminie jest niedoprecyzowanych, a Pan twierdzi, że wszystko jest ok.
Zapraszam również Pana do dyskusji na temat Ustawy o rybactwie śródlądowym ale to już w innym wątku.

dominikj

• Newbie
  • *
Pytanie
« Odpowiedź #26 dnia: September 13, 2013, 13:44:56 PM »
Czy jak ja mam 15 lat i mam kartę wędkarską to moge dać jedną wędkę koledze który nie ma karty i ma 15 lat? Oczywiście metoda gruntowo spławikowa.

szunaj42

• Sr. Member
.....
« Odpowiedź #27 dnia: September 13, 2013, 20:29:57 PM »
dominikjCzy jak ja mam 15 lat i mam kartę wędkarską to moge dać jedną wędkę koledze który nie ma karty i ma 15 lat? Oczywiście metoda gruntowo spławikowa.
<fieldset>No raczej Dominiku nie możesz dać jednej wędki koledze , jako 15 latek jesteś pełnoprawnym członkiem PZW i masz prawie takie same prawa jak każdy inny wędkarz , jedynie co Cie ogranicza to to, że nie możesz bez opieki osoby pelnoletniej wędkować nocą , . Swoja wędkę będziesz mógł kiedyś ,jak juz będziesz miał rodzinę , odstąpic swojej żonie , i to pod warunkiem że będzie posiadała kartę wedkarską , lub swojemu dziecku . Natomiast w kazdym innym przypadku nie możesz odstepować nikomu swoich wędek.</fieldset><fieldset><fieldset>8.Członek PZW ma prawo udostępnić współ-</fieldset><fieldset>małżonkowi, posiadającemu kartę wędkarską, jedną ze swoich wędek do wędkowania, </fieldset><fieldset>w granicach przysługującego mu stanowiska </fieldset><fieldset>i limitu połowu, bez konieczności uiszczania </fieldset><fieldset>przez współmałżonka składki członkowskiej </fieldset><fieldset>oraz składki na ochronę i zagospodarowanie </fieldset><fieldset>wód. Powyższe ma wyłącznie zastosowanie </fieldset><fieldset>przy wędkowaniu dopuszczającym łowienie </fieldset><fieldset>na dwie wędki.</fieldset></fieldset>

Copyright © 2013 Simple Machines All Rights Reserved.