Forum dyskusyjne koła 126 Odra > Ochrona wód

Połowy na żywca a ochrona szczupaka.

(1/2) > >>

askan:
zaproponowałem w kole aby zgłosić do okręgu jako propozycję dot.ochrony szczupaka wprowadzić naprzemiennie czasowy zakaz połowu na żywca szczupaka i sandacza.Wniosek swój poparłem wieloletnimi obserwacjami kilku zbiorników które mamy w zasięgu 15/25 minut jazdy rowerem,więc nie kolidowało by to z wymaganiami wędkarzy.Są to POGORIE-I<II<III i Kuznica Warężyńska a więc zbiorniki duże.Podczas poprzedniego zakazu wspaniale odbudowało się pogłowie obu gatunków ale był to zakaz całkowity i wielce krytykowany przez mięsiarzy.Odczuć można było przy poprzednim zakazie podczas połowów na spining jak jest potrzebny taki system,a wiec naprzemian na 2 lata którąś z Pogorii.Niestety do takiego wniosku odniósł się bardzo sceptycznie mój prezes Ryszard Koselarz i powiedział mi że nie będzie prowadził wojny w okregu Katowickim gdyż taki podobny wniosek był już kiedyś wprowadzany pod głosowanie i zjazd jego nie przyjął.Odnosić się do sumienia pana Brylskiego,ichtiologa okręgowego to bicie w mur bo nie słucha on nikogo,pozostaje wiec tylko protestować nieskutecznie. :'(

muzyk:
Masz rację, miesiarstwo w naszym kraju jest powszechne jestem za wprowadzeniem limitu zabierania ryb do domu w ilosci 5 sztuk , ja wypuszczam wszystkie ryby bo chce jechac nad wodę i wedkowac , czuć rybe na kiju , a nie siedzieć cały dzień bez bran bo ryby zabrane do domu , to jest jak bicie głową w mur!! koła zarybiają , miesiarze zabieraja i tak w koło Macieju , np.. W Anglii,Holandi nie mozna w ogóle zabierac ryb do domu i taka postawa mi sie podoba bo jedziemy na ryby a nie po ryby..pozdrawiam kolegów Wędkarzy :)

Jędrzej:
Kolego @askan , dlaczego tylko szczupaka i sandacza  ? Ja poszedłbym dalej i zakazał na kilka lat/okresowo całkowicie zabierania ( nie połowu ) tych ryb aż populacja się odrodzi i umocni . Zakazowi co rok mogłyby podlegać i białe ryby , w tym roku lin , w przyszłym leszcz , jaź itd . Jestem święcie przekonany , że na efekty takich decyzji niedługo byśmy czekali .

krzysztof_13:
Kol. dużo racji ale trzeba walczyć oto aby chciaż przdłuzyć okres ochronny ryb drapieznych tak aby mogła  chociaz raz w życiu przystąpić do tarła - mówimy o całkowitym zakazie połowu ryb drapieżnych , co do regulowania połowu ryb drapieznych o ile są w poblizu zbiorniki to jestem także za tym, sami widzimy ,że tego drapieznika mimo takich zarybień nie ma , chodząc widzi się jak duże szczupaki łowią psełdo wędkarze i jeszcze beszczelnie głowy z tych szczupaczków wrzucją to wody zwłaszcza po zarybieniu . 

mumar:
Zgadzam się z kolegami, że na ryby drapieżne a szczególnie szczupaka i sandacza powinien być czasowy okres ochronny liczący dwa trzy lata. Ale póki co to powinno się zakazać zbroić żywą rybką kotwic. Wszyscy wiemy jak trudno wyjmuje się taki hak z pyska ryby, a niejednokrotnie jest to niemożlwe . Taka ryba z pozostawioną kotwicą w pysku nie ma żadnych szans na przeżycie natomiast pozostawiony hak z jednym ostrzem taką szansę daje i co najważniejsze jest łatwiej wyjąć taki hak.
Pozdrawiam.

Nawigacja

[0] Indeks wiadomości

[#] Następna strona

Idź do wersji pełnej