PZW - POLSKI ZWIĄZEK WĘDKARSKI - POLISH ANGLING ASSOCIATION
https://www.pzw.org.pl/home

Aktualności

Nowy numer Wiadomości Wędkarskie 7/2020

Aktualności | 2020-06-12 | Publikujący: Wiadomości Wędkarskie

Drodzy Czytelnicy! Z końcem maja zniesiono kolejne obostrzenia związane z koronawirusem. Można już organizować zawody wędkarskie. Czekało na ten dzień wielu zawodników i związkowych działaczy – wiadomo, nic tak nie podnosi adrenaliny, jak sportowa rywalizacja. Pozostał jednak obowiązek zachowania tak zwanego dystansu społecznego, noszenia maski w określonych sytuacjach. Pozostała też świadomość, że epidemia jeszcze nie odpuszcza.

 

Przed nami lipiec, czas wędkarskich wypraw i urlopów, które zapewne niemal wszyscy tym razem spędzimy w Polsce. Chętnie pojedziemy nad Bałtyk, nad jeziora. Ale trzeba się spieszyć, bo z noclegami mogą być kłopoty. W ten ciepły miesiąc warto wybrać się również nad rzekę, na otwarcie sezonu na brzany. Ta niezwykle silna i nieustępliwa w walce ryba potrafi poszarpać zestaw końcowy, a nawet złamać wędkę. W „WW” radzimy, jak przygotować się na spotkanie z rzeczną siłaczką, prezentujemy skuteczne przynęty i metody połowu. Podpowiadamy, kiedy zamiast żyłki lepiej mieć na kołowrotku plecionkę. Więcej szczegółów w artykule pt. „Brzany z rzecznej rynny” na str. 14.

 

Ciekawymi rzecznymi łowiskami są także okolice kamienistych główek, przelewów czy raf. Latem roi się tam od różnych gatunków ryb. Za drobnicą nadciągają potężne sumy, sandacze, wartką wodę patrolują wielkie bolenie, klenie i jazie. Do zanęty łatwo zwabić dorodne płocie i leszcze. Jak przechytrzyć wymarzone okazy w takich miejscach, piszą nasi najlepsi autorzy.

 

W tym numerze „WW” wracamy do globalnego ocieplenia i jego skutków widocznych także w Polsce. Czy grozi nam susza stulecia? Czy mamy obawiać się wysychania wód płynących i jezior? Dlaczego tak się dzieje i jak można temu zaradzić? Na te i inne pytania odpowiada dr hab. Paweł Oglęcki w materiale pt. „Nadchodzi susza stulecia!” na str. 58.

 

Gorąco zapraszam do lektury „WW” i w imieniu całego zespołu redakcyjnego dziękuję Wam, że w tych trudnych dla wszystkich Polaków pierwszych miesiącach epidemii byliście razem z nami!

 

Życzę Wam aktywnego wypoczynku nad polskimi wodami i wymarzonych okazów!

 

Redaktor Naczelny ANDRZEJ ZIELIŃSKI