Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Cienki lód - uważaj!

Ostrzeżenie


Okręg PZW w Zielonej Górze apeluje do wszystkich wędkarzy, amatorów połowu spod lodu by zachowali jak najdalej idącą ostrożność. Dotyczy to szczególnie okresu odwilży, szybkich zmian pogodowych oraz opadów deszczu. Bardzo niekorzystna jest sytuacja pogodowa powodująca szybkie topnienie pokrywy lodowej. Zawody wędkarskie można rozegrać przy minimalnej pokrywie lodu wynoszącej 15 cm.


Podstawowe zasady to:
1. Na lód wchodzimy, gdy jego grubość ma co najmniej 15 cm a sam lód jest jednolity, bez pęknięć i pokrywy przypominającej strukturę gąbki oraz bez mokrych plam na śniegu.
2. Na lód wchodzimy zawsze w towarzystwie innego wędkarza, gdzie obaj posiadają linkę zakończona rzutką, ewentualnie zaopatrzmy się w długi kij, drąg lub gałąź. Do przewozu sprzętu używajmy sanek z długim sznurkiem.
3. Zaopatrzmy się w raki bardzo pomocne na śliskiej powierzchni kolce, które zawsze zawieszamy na sznurku na szyi by były pod ręką przy wyczołgiwaniu się z przerębli oraz w gwizdek.
4. Unikajmy dopływów rzek, strumieni, oparzelisk i zatopionych drzew.
5. Zachęcamy do zaopatrzenia się w tzw. pływające kombinezony. Są lekkie, ciepłe ,wygodne i utrzymujące stałą temperaturę ciała. Gwarantują 15-20 minutowe utrzymanie się na powierzchni wody po załamaniu się lodu.


Jak należy postępować w sytuacjach krytycznych, po załamaniu się lodu:
1. Nie wpadać w panikę lecz próbować położyć się płasko na wodzie, najlepiej na plecach, starając się oprzeć łokciami o krawędzie lodu, szeroko rozłożyć ręce.
2. Wzywać głosem lub gwizdkiem pomocy.
3. Próbujmy pełznąć w kierunku brzegu leżąc cały czas na lodzie.
4. Udzielający pomocy nie powinien podchodzić bezpośrednio do tonącego, trzeba się podczołgać. Użyć należy linki, gałęzi, szalika, sanek podając je tonącemu z bezpiecznej odległości.
5. Ostatecznie w kierunku tonącego można podrzucać jakieś większe przedmioty by mógł jak najdłużej utrzymać się na powierzchni.
6. Powiadomić telefonicznie policję, straż leśną lub pożarną.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty