Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Prezydium ZG PZW, 29.11.2008 r.

Aktualności | 2008-12-01 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

ocena działalności instruktorów i inspektorów szkolenia młodzieży, ocena efektywności działań w zakresie ochrony wód

W ,,Domu Wędkarza’’ w Warszawie 29 listopada br. pod przewodnictwem kol. Eugeniusza Grabowskiego, prezesa ZG PZW, obradowało Prezydium ZG PZW. Dokonano oceny działalności instruktorów i inspektorów szkolenia młodzieży oraz pracy z młodzieżą na podstawie materiałów przygotowanych przez Radę ds. Młodzieży przy ZG PZW po spotkaniu z wiceprezesami ds. pracy z młodzieżą zarządów okręgów PZW, które odbyło się 10-12 października br. w Chomiąży Szl. Informację przedstawił kol. Mirosław Iwański, stwierdzając, że po przeprowadzonej w okręgach i w ZG PZW weryfikacji inspektorów i instruktorów, działa obecnie 325 aktywnych inspektorów i 979 instruktorów szkolenia młodzieży. Związek w 2008 r. skupia 24 tys. członków do lat 16, odbyło się 1386 szkoleń i kursów dla młodzieży, funkcjonuje 191 całorocznych szkółek wędkarskich, a 198 szkółek funkcjonuje okresowo. W mijającym roku zorganizowano w kraju 2760 imprez dla dzieci i młodzieży, z czego 248 imprez zorganizowały okręgi. Ogółem na pracę z młodzieżą wydatkowano w br. w kołach 765 tys. zł, w tym 237 tys. pochodziło z dotacji samorządów, zakładów pracy i sponsorów, a w okręgach 583,6 tys. zł, w tym 163,6 tys. z funduszy zewnętrznych. Po dyskusji wskazano na potrzebę uruchomienia bardziej aktywnych form szkolenia młodzieży, zaopatrzenia uczestników i kadry w odpowiednie wydawnictwa, w tym także rozpowszechnienie wydawnictwa ,,Na ryby’’, wprowadzenie nowych form aktywności szkoleniowej PZW w internecie oraz poprzez sport szkolny.

 

Dane dotyczące ochrony wód w latach 2005 – 2007 przedstawił kol. Janusz Nyk, który podkreślił, że obecne usytuowanie Społecznej Straży Rybackiej przy urzędach starostów, a także zakres ich kompetencji w zdecydowanym stopniu ograniczają efektywność działania społecznych strażników w ochronie wód. Stąd pewien spadek liczby strażników na terenie okręgów. Obecnie ich liczba wynosi 8800 osób, czyli mniej o 500 osób niż w 2007 r. W tym samym czasie rośnie zjawisko kłusownictwa. Zmusza to strażników rybackich do nasilenia kontroli, a w efekcie o 40 proc. zwiększyła się ilość zarekwirowanego sprzętu kłusowniczego. Rocznie w całym PZW w ok. 39 tys. akcji poddano kontroli 260 tys. osob. W trakcie tych kontroli skonfiskowano lub zniszczono łącznie 28 tys. szt. sprzętu kłusowniczego, 357 szt. sprzętu pływającego, a ok. 3.5 tys. spraw i wniosków skierowano do Prokuratury, Policji i Sadów grodzkich. W dyskusji podkreślono zjawisko coraz skuteczniejszej współpracy z Państwową Strażą Rybacką (350 etatów) oraz Policją, a ważnym wydarzeniem w tej mierze było tegoroczne, lipcowe spotkanie przedstawicieli ZG PZW i Komendy Głównej Policji, na którym ustalono zasady dalszego współdziałania.

 

W następnym punkcie dotyczącym zagospodarowania i ochrony wód przyjęto nową edycję ,,Informatora wód krainy pstrąga i lipienia’’, jednocześnie anulując przyjęte niezgodnie z jego założeniami uchwały okręgów w Nowym Sączu i Lublinie. Wysłuchano także obszernej informacji kol. Janusza Nyka o założeniach nowelizacji Ustawy o rybactwie śródlądowym i ich konsultacji społecznej, w tym także PZW. Wskazano na potrzebę bardzo aktywnego udziału wszystkich specjalistów i działaczy PZW w debacie nad tym projektem, a także wykorzystania głosów zebranych w internecie i w dyskusji na łamach prasy. Członkowie Prez. ZG PZW podkreślili, że wiele zapisów nowelizowanej Ustawy będzie ograniczało dotychczasowe rozumienie istoty polskiego wędkarstwa, kierując je na drogę upowszechnionego w Europie wędkowania na łowiskach specjalnych i komercyjnych, a także bez prawa pobierania pożytków z wód naturalnych, z jednoczesnym restrykcyjnym wprowadzeniem rejestracji połowów wędkarskich i innych ograniczeń.

 

W sprawach różnych podjęto dyskusję nad projektem uchwały ZG w sprawie utworzenia Funduszu wspomagającego remonty mienia Związkowego będącego w użytkowaniu okręgów PZW, a także nad programem posiedzenia ZG PZW, które odbędzie się 12 grudnia w Popowie. Wysłuchano także informacji kol. Stanisława Lisaka z posiedzenia Krajowej Rady Gospodarki Wodnej w dniu 27 listopada br..

 

Na wniosek kol. Adama Zwarycza zatwierdzono skład Komitetu Organizacyjnego Podlodowych Mistrzostw Świata Augustów ‘2009.

 

Na zakończenie odbyła się miła uroczystość przekazania kol. Eugeniuszowi Grabowskiemu i dyr. Władysławowi Waligórze pamiątkowego medalu Ligi Morskiej i Rzecznej. W imieniu władz Ligi Morskiej i Rzecznej przekazania tych pięknych pamiątek, które dokumentują dobrą współpracę PZW i Ligi Morskiej, dokonał przewodniczący Kapituły Pierścienia gen. Hallera, działacz Ligi Morskiej kol. Stanisław Lisak.

 

Antoni Kustusz

Rzecznik prasowy ZG PZW

 

Fot. Antoni Kustusz

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty