Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Konsultacje projektu ustawy o zmianie Ustawy o rybactwie śródlądowym

Aktualności | 2008-12-19 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

W dniu 19 listopada 2008 r. do biura Zarządu Głównego Polskiego Związku Wędkarskiego wpłynął projekt ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym, autorstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi – z prośbą o ewentualne przesłanie uwag do w/w projektu w terminie do 19 grudnia 2008 r. Projekt zawiera zmiany, które nie były konsultowane z Polskim Związkiem Wędkarskim.

Projekt został skierowany do okręgów PZW oraz naukowców współpracujących z PZW w ramach Komisji Zagospodarowania i Ochrony Wód oraz Rady Naukowej, z prośbą o konsultacje. Oczekujemy na wyważone i fachowe komentarze do projektu, jak również uwagi i spostrzeżenia, które będą pomocne w wypracowaniu stanowiska Polskiego Związku Wędkarskiego.

 

Materiały dotyczące projektu zostały zamieszczone na stronach MRiRW w Biuletynie Informacji Publicznej - zobacz.

 

Jak wyjaśnia Ministerstwo Rolnictwa i Rozwoju Wsi projekt jest II etapem prac legislacyjnych zmierzających do nowelizacji przepisów ustawy z dnia 18 kwietnia 1985 r. o rybactwie śródlądowym. Pierwszy etap prac nowelizujących ww. przepisy dotyczył zagadnienia funkcjonowania administracji publicznej w województwie w zakresie rybactwa śródlądowego do ustawy o zmianie niektórych ustaw w związku ze zmianami w organizacji i podziale zadań administracji publicznej w województwie, który opracowany był w Ministerstwie Spraw Wewnętrznych i Administracji, zgodnie z decyzją Rządu Rzeczypospolitej Polskiej o dokończeniu prac nad reformą administracyjną kraju. Opracowane w ramach I etapu prac przepisy mają wejść w życie 1 stycznia 2009 r.

 

Drugi etap prac legislacyjnych poświęcono wyłącznie zagadnieniom związanym z koniecznością wdrożenia nowych przepisów Unii Europejskiej, które na państwa członkowskie i podmioty zajmujące się chowem, hodowlą i połowami ryb w wodach śródlądowych nakładają szereg nowych obowiązków w różnych dziedzinach. Wydzielenie tych zagadnień do odrębnego etapu jest uzasadnione potrzebą zapewnienia terminowego wdrożenia regulacji dostosowujących krajowe przepisy do obowiązków nałożonych w trzech nowych unijnych rozporządzeniach. Szczegółowe wyjaśnienia znajdują się w uzasadnieniu do projektu Ustawy o zmianie ustawy o rybactwie śródlądowym zamieszczonym w Biuletynie Informacji Publicznej MRiRW.

 

Jednocześnie Ministerstwo Rolnictwa  poinformowało, że rozważane jest przygotowanie założeń merytorycznych do III etapu prac legislacyjnych, który poświęcony będzie wyłącznie zagadnieniom związanym z warunkami prowadzenia rybactwa śródlądowego w oparciu o przepisy prawa krajowego. Założenia merytoryczne przygotowywane będą miedzy innymi w oparciu o strategię rozwoju akwakultury, której przygotowanie zostało zapowiedziane w Programie Operacyjnym "Zrównoważony rozwój sektora rybołówstwa i nadbrzeżnych obszarów rybackich 2007-2013" .

 

Ewentualne uwagi i wnioski prosimy kierować do okręgów PZW, bądź bezpośrednio na adres Zarządu Głównego - zgpzw@zgpzw.pl, z dopiskiem w temacie: Konsultacje projektu ustawy.

 

Mamy nadzieję, że głos liczącej ponad 600 tys. członków organizacji polskich wędkarzy będzie potraktowany z całą powagą.

 

Antoni Kustusz

Rzecznik prasowy ZG PZW

Poleć znajomemu

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty