Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

ZASADY WĘDKOWANIA W OKRĘGU.

Aktualności | 2009-01-01 | Publikujący: Okręg PZW w Opolu

 
Wędkując na wodach Okręgu Opolskiego PZW należy posiadać przy sobie następujące dokumenty:
- Kartę Wędkarską i (zwolnieni są cudzoziemcy i młodzież do lat 14),
- Legitymację Członkowską PZW potwierdzającą wniesienie opłat członkowskich i okręgowych,
- aktualny, wypełniony zgodnie z instrukcją Rejestr Połowów.

W przypadku nie wypełnienia rejestru wędkarz popełnia wykroczenie naruszające § 14 pkt.1 statutu PZW podlegające  orzecznictwu sądów koleżeńskich .Informujemy jednocześnie, że kupujących opłaty okresowe obowiązują następujące zasady:
* Przy opłatach okresowych realizowanych przelewem na konto należy w tytule przelewu obowiązkowo wpisać datę dnia połowu. Bez tego wpisu przelew, jako zezwolenie jest w całości nieważny. W razie kontroli połów taki traktowany będzie, jako prowadzony bez opłaty.

Za okres jednego dnia uważa się czas od godz. 0.00 do 24.00. Opłata 7-dniowa dotyczy kolejno następujących po sobie dni.
Sugerowany opis tytułu przelewu: „Opłata za wędkowanie w dniach/dniu x-y, miesiąc, rok".
* W przypadku opłaty okresowej dokonanej przelewem w wysokości niezgodnej z obowiązującym cennikiem, opłata ta jest w całości nieważna. W razie kontroli połów taki traktowany będzie jako prowadzony bez opłaty.
Przy opłatach okresowych jedno i 7-dniowych  nie obowiązuje posiadanie Rejestru Połowu.
Szczegóły w cenniku, boczne menu: Składki


Rozporządzeniami Wojewody Opolskiego nr 0151/P/1/04, 0151/P/3/05, 0151/P/7/2004, oraz decyzją nr 170/2008 Zarządu Województwa Opolskiego zostały ustanowione obręby ochronne obejmujące:

 

- rzekę Nysę Kłodzką na odcinku 300 m poniżej budowli zrzutowej zb. wodnego Kozielno

- rzekę Nysę Kłodzką w Otmuchowie na odcinku 200 m poniżej jazu elektrowni zbiornika retencyjnego Otmuchów

- rzekę Nysę Kłodzką w Nysie na odcinku 200 m poniżej jazu elektrowni zbiornika retencyjnego Nysa

- rzekę Nysę Kłodzką w Nysie na odcinku 100 m poniżej jazu saperów, przy ulicy Wyspiańskiego

- rzekę Nysę Kłodzką w Nysie na odcinku od jazu elektrowni przy ul. Szlak Chrobrego do filarów mostu Bema

- rzekę Nysę Kłodzką w Nysie na odcinku 100 m poniżej jazu przy ul. Alei  Wojska Polskiego

- rzekę Małą Panew w Turawie na odcinku 200 m poniżej jazu elektrowni zbiornika retencyjnego Turawa

- w miejscowości Świerkle na akwenie Śródlesie II

 

Dodatkowo w stosunku do RAPR PZW na wodach Okręgu PZW Opole obowiązuje:

 

1. Okres ochronny dla szczupaka i sandacza od 1 stycznia do 31 maja.

2. Wymiar ochronny dla sandacza i szczupaka do 50 cm .

3. Limit dzienny dla szczupaka i sandacza do 2 sztuk (łącznie) na zbiornikach zaporowych Nysa i Otmuchów. Pozostałe wody 3 szt. dziennie.

4. Wymiar ochronny okonia 18 cm.

5. Górny wymiar ochronny karpia powyżej 70 cm (z jednoczesnym zachowaniem dolnego wymiaru ochronnego 30 cm)  na wodach użytkowanych przez koła PZW. Poza wodami należącymi do obwodów rybackich, wymiar ten obowiązuje również na zbiorniku Michalice należącym do obwodu rybackiego rzeki Widawy.

6. Limit ilościowy leszcza do 10 sztuk o wymiarze pow. 35 cm na wszystkich wodach Okręgu.

7. Zakaz połowu ryb ze środków pływających od 01 stycznia do 31 maja, na zbiornikach zaporowych Nysa, Otmuchów, Turawa, Brzózki i Michalice. Na pozostałych akwenach dopuszcza się wędkowanie ze środków pływających poza metodą spinningową.

8. Zakaz połowu ryb na żywca i „martwą" rybkę od 01 stycznia do 31 maja.

9. Wymiar ochronny lipienia do 33 cm na wodach górskich za wyjątkiem wód granicznych gdzie obowiązują wymiary uzgodnione z Czechami.

10. Regulamin amatorskiego połowu ryb na odcinkach rzek granicznych uzgodniony z Czechami, obejmujący akweny wodne:

A. Rzeka Opawa na odcinkach od km 45+830 do km 50+950 i od km 54+440 do km 70+270.

B. Rzeka Opawica na odcinkach od km 3+100 do km 5+830 i od km 6+120 do km 13+070.

a) Wprowadza się następujące wymiary ochronne ryb:

- amur 50 cm,
- karp 40 cm,
- kleń 25 cm,
- łosoś 50 cm,
- miętus 30 cm,
- sandacz 50 cm,
- sterlet-czeczuga 30 cm,
- szczupak 50 cm,
- świnka 30 cm,
- węgorz 45 cm,

b) Wprowadza się następujące okresy ochronne dla ryb:

- brzana, certa 01.01. - 30. 06.
- głowacica 01.01. - 30. 09.
- jaź, kleń 16. 03. - 15. 06.
- lipień 01.12. - 15. 06.
- miętus 01.12. - 15. 03.
- pstrąg potokowy 01. 09. - 15. 04.
- węgorz 01. 09. - 30. 11.

c) Ustala się następujące limity ilościowe złowionych i zabranych ryb w ciągu doby:

- szczupak, sandacz, boleń, karp, brzana - 2szt.(łącznie)
- pstrąg potokowy, tęczowy, źródlany, lipień - 3szt.(łącznie)
- świnka, certa - 5 szt. max. 7 kg
- kleń - 10 szt. max. 7 kg
- inne limitowane gatunki zgodnie z RAPR PZW
- pozostałe gatunki - 5 kg
- łączna ilość złowionych i zabranych ryb wynosi 7 kg

d) Po złowieniu limitu ryb z gatunku: sum, szczupak, sandacz, boleń, karp, wędkarz jest zobowiązany zakończyć wędkowanie.

 
Przypominamy:

- Używanie podrywki jest przestępstwem, a jej posiadanie wykroczeniem.

- Zabrania się podejmowania z wody wszelkiego rodzaju sprzętu połowowego, a o faktach tych, a także innych wykroczeniach należy powiadomić Państwową Straż Rybacką (0774524527), Społeczną Straż Rybacką (604596509) lub Policję (997).

- O ewentualnych skażeniach środowiska wodnego należy powiadomić WIOŚ (0774547306 lub 606605052).

- W czasie wędkowania dokumenty uprawniające do wędkowania wraz z rejestrem należy posiadać przy sobie.

- Stanowisko wędkarskie, niezależnie od tego, w jakim stanie się go zastało, powinno być czyste w trakcie wędkowania i takie pozostawione.

- Rejestr nie dotyczy pozwoleń jednodniowych i siedmiodniowych, z obowiązku posiadania rejestru połowu zwolnieni są także obcokrajowcy i niezrzeszeni. 

- Jeżeli wędkarz złowi rybę oznakowaną i zabiera ją, ma obowiązek przesłać do Zarządu Okręgu informacje o jej gatunku, długości, ciężarze oraz dacie i miejscu połowu (w przypadku nie zabierania oznakowanej ryby o fakcie jej złowienia należy powiadomić Zarząd Okręgu)

-Informacje o porozumieniach zawartych z innymi Okręgami znajdują się na stronie internetowej www.pzw.org.pl/opole oraz w siedzibach Kół.

- Niektóre z wymienionych w wykazie łowisk, odcinki rzek, ich dopływy, a także wody stojące mogą być trwale lub okresowo, uchwałami Zarządu Okręgu wyłączone z wędkowania np. wody po zarybieniu, niskie stany wód na zbiornikach zaporowych, zawody wędkarskie itp.

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (6)

 • szymon_2003 Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  ZO PZW Opole - prosze o podanie podstawy prawnej tresci zapisu, cytat -W przypadku nie wypełnienia rejestru wędkarz popełnia wykroczenie naruszające § 14 pkt.1 statutu PZW podlegające orzecznictwu sądów koleżeńskich . jakie akty prawne stały sie podstawa cytowanej tresci zapisu z wedkarskim pozdrowieniem szymon

 • szymon_2003 Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  cdn.-Rzecznik wyjaśnia, że dzięki tej statystyce naukowcy mogą stwierdzić, co dzieje się pod wodą. Ale sądzi, że obwarowanie tego zakazem łowienia nie jest najlepszym pomysłem. - Obecna ilość danych statystycznych wystarczy naukowcom do analiz. Wymuszanie tego na wszystkich wędkarzach sprawi, że część z nich zlekceważy obowiązek lub zniechęci się do uprawiania legalnego hobby - argumentuje rzecznik PZW.

  Rejestry wędkarskie chciano wprowadzić w Polsce jeszcze w czasach PRL. Wtedy w obronie wodnego hobby stanęła komunistyczna prasa, która obśmiała pomysł.

 • szymon_2003 Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  cdn. - Urzędnicy uwzględnili w nowych przepisach postęp technologiczny. Bo jeśli ktoś nie zechce używać papieru - łatwo go przecież zamoczyć lub ubrudzić rękoma lepkimi od rybiego śluzu - to swoje trofea będzie mógł odnotować w telefonie komórkowym albo laptopie. A potem raport wysłać SMS-em czy też mejlem do koła wędkarskiego, które opracuje zbiorcze sprawozdanie.
  Leniwi i oporni będą karani. Za brak sprawozdań wędkarz nie dostanie nowego pozwolenia na łowienie ryb. Grozić mu też będzie grzywna lub nagana.

  Po co to wszystko? Ministerstwo tłumaczy, że mamy coraz więcej wędkarzy i trzeba oszacować, jak ich połowy wpływają na zasobność jezior i rzek. A to pozwoli na prowadzenie sensownej gospodarki rybackiej.
  Resort podkreśla, że rejestry wymagane są w innych krajach i należą do kanonu \"dobrej praktyki wędkarskiej\". W Czechach prowadzi się je od 30 lat. Są nawet akweny, gdzie złowione ryby trzeba z powrotem wpuszczać do wody.

  Igor Wawrzyniak z Departamentu Rybołówstwa Śródlądowego Ministerstwa Rolnictwa podkreśla, że projekt ustawy zawiera też inne ważne rozwiązania, które musimy wprowadzić w związku z dostosowaniem naszego prawa do norm Unii Europejskiej. Chodzi m.in. o zaostrzenie grzywien za kłusownictwo czy możliwość karania za tzw. podżeganie do nielegalnego łowienia.

  - To bez sensu, żeby w polowych warunkach czy na środku jeziora w łódce wypełniać jakieś dokumenty - denerwuje się Paweł Bielecki z Ząbek, zapalony wędkarz z ponad 20-letnim stażem.
  Antoni Kustusz, rzecznik Polskiego Związku Wędkarskiego, zwraca uwagę, że związek już od wielu lat prowadzi swoje statystyki. Zgłoszenia przesyła ok. 50 proc. naszych członków, ale nikt ich nie zmusza, by ryby mierzyli nad wodą. Ponadto za brak buchalterii nie ma kar. - Odwołujemy się do sumienia wędkarzy - podkreśla Kustusz.

 • szymon_2003 Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  Kolego - Ubot - to jest fikcja oczywista - jezeli czytamy :- Rejestr nie dotyczy pozwoleń jednodniowych i siedmiodniowych, z obowiązku posiadania rejestru połowu zwolnieni są także obcokrajowcy i niezrzeszeni. to jak mozna mowic o rzetelnosci czy wiarygodnosci rejestów a nastepna sprawa to o zarybianiu decydje RZGW a nie zarzad okregu a poza tym cytat - Wtorek, 09 grudnia 2008 Gazeta wroclawska
  Wędkarze będą musieli spisywać złowione ryby
  Męcząca księgowość i papierkowa robota nad jeziorem lub rzeką zamiast satysfakcji ze złowionych ryb czekają na wędkarzy w Polsce.
  Ministerstwo Rolnictwa chce uprzykrzyć życie 1,5 mln wędkarzom, zmuszając ich do prowadzenia Za lekceważenie biurokracji grozi zakaz wędkowania
  buchalterii. Za lekceważenie biurokracji grozi zakaz wędkowaniaProjekt zmiany ustawy przygotowanej przez
  resort jest w konsultacjach społecznych. Nowe przepisy mogą wejść w życie już w przyszłym roku.
  Według propozycji Ministerstwa Rolnictwa, które zamierza znowelizować ustawę o rybactwie śródlądowym pochodzącą jeszcze z 1985 r., wszyscy wędkarze będą musieli spisywać złowione ryby. Wybierając się nad wodę, będą musieli pamiętać nie tylko o wędkach, gumiakach, robakach oraz papierosach i alkoholu na rozgrzewkę.
  Konieczne będzie też małe podręczne biuro, czyli notes lub specjalne druczki do wypełnienia długopisem. W amatorskim rejestrze połowu ryb wędkarz wpisze, jaką złowił rybę, np. okonia, jej długość, a także informację, o której godzinie i gdzie ją złowił.
  Co ważne, rybę trzeba będzie odnotować zaraz po zdjęciu z haczyka. Z obowiązku biurokratycznego nie zwolni wędkarza nawet przepływający obok wielki szczupak. Kij trzeba odłożyć niezależnie od szykującego się kolejnego brania i wziąć się za wypełnianie papierków. Księgowość obejmie prawdopodobnie tylko ryby wymiarowe, które wędkarz włoży do siatki i zabierze do domu. Wpuszczone z powrotem do wody nie trafią do statystyki.

 • marek Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  Jakie korzyści wymierne uzyskało PZW z wypełniania tych rejestrów przez wędkarzy i jakie nakłady ponosi PZW na prowadzenie tego zagadnienia.Moim zdaniem jest to fikcja i nikomu niepotrzebna biurokracja!

 • szymon_2003 Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

  ZO PZW Opole - prosze o podanie podstawy prawnej tresci zapisu, cytat -W przypadku nie wypełnienia rejestru wędkarz popełnia wykroczenie naruszające § 14 pkt.1 statutu PZW podlegające orzecznictwu sądów koleżeńskich . jakie akty prawne stały sie podstawa cytowanej tresci zapisu
  z wedkarskim pozdrowieniem
  szymon

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Ostatnio komentowane wiadomości

Sonda

Jaką metodę wędkowania preferujesz?
spławikową
gruntową
spinningową
muchową
podlodową
morską
Głosuj wyniki

Na skróty