Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Świetny występ reprezentacji PZW na Mistrzostwach Świata Juniorów, Juniorek i U23 w wędkarstwie rzutowym w Budapeszcie!

Aktualności | 2022-07-18 | Publikujący: Sport PZW

Na zakończonych 17 lipca 2022 r. w Budapeszcie mistrzostwach świata w wędkarstwie rzutowym świetny występ zanotowali reprezentanci PZW. W klasyfikacji końcowej zdobyli aż 6 medali: 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy. Zapraszamy do zapoznania się z relacją Jacka Kuzy, trenera kadry PZW w wędkarstwie rzutowym.

W Budapeszcie w łącznej końcowej klasyfikacji mistrzostw zawodnicy PZW zdobyli aż 6 medali: 2 złote, 3 srebrne i 1 brązowy, w tym 4 indywidualnie i 2 drużynowo. W klasyfikacji medalowej mistrzostw zajęliśmy mocne drugie miejsce – tuż za Czechami, dowodząc, że w wędkarstwie rzutowym jesteśmy drugą siłą na świecie.

 

Mistrzostwach Świata Juniorów, Juniorek i U23 w wędkarstwie rzutowym – Węgry 2022 zostały rozegrane w dn. 14-17 lipca 2022 r. na terenie lotniska Farkashegy w Budapeszcie. 

 

W gronie 54 zawodniczek i zawodników z 7 krajów znalazła się mocna reprezentacja PZW, tj. 6 juniorów: Filip Świtecki z Okręgu PZW Białystok, Kamil Szołtysik z Okręgu PZW Katowice, Sebastian Yuseinow z Okręgu PZW Kielce, Konrad Zarzeczny z Okręgu PZW Toruń - tworzący 4-osobową drużynę juniorów oraz startujący indywidualnie: Bartosz Mirek z Okręgu PZW Katowice i Mateusz Molisak z Okręgu PZW Kielce, a także 3 juniorki: Zuzanna Użlis z Okręgu Mazowieckiego PZW, Natalia Kolarz (tworzące drużynę juniorek) oraz występująca indywidualnie młodsza siostra Natalii - Karolina (obie z Okręgu PZW Kielce). 

 

Nasza młodzież przygotowywała się do startu w czasie 3-dniowego zgrupowania, które odbyło się w Pińczowie, co pozwalało stwierdzić, że byli dobrze przygotowani do najważniejszej imprezy w roku.

Budapeszt przywitał naszych zawodników upalną (+35 stopni Celsjusza) i wietrzną (ok. 5-6 m/s) pogodą, co stanowiło prawdziwe sportowe wyzwanie. Silny wiatr i otwarta przestrzeń lotniska dawały jednak szansę na rzuty o rekordowej długości. 

Otwierając zawody Prezydent ICSF Niemiec Kurt Klamet stwierdził, że są to historyczne mistrzostwa świata, ponieważ pilotażowo zostaną rozegrane również w kategorii U-23, a to oznacza, że w tej kategorii zostaną ustanowione po raz pierwszy rekordy świata w wielobojach i w odległościach.

 

Sympatycznym gestem organizatora mistrzostw - Węgierskiego Związku Wędkarskiego MOHOSZ - wobec naszego Stowarzyszenia, było wykorzystanie wizerunku naszej czołowej zawodniczki Natalii Makaruk z Okręgu PZW w Lublinie na folderze reklamowo-informacyjnym mistrzostw.

 

Kumulację emocji i sukcesów naszych reprezentantów przyniósł trzeci, finałowy dzień mistrzostw świata. Po konkurencjach docelowych przyszedł czas na rzuty na odległość linką muchową i ciężarkiem. Rekordowym rzutom sprzyjały otwarta przestrzeń lotniska i dość silny wiatr, choć jego zmienny kierunek sprawiał trudności i powodował, że wiele rzutów było "spalonych". Młodzi polscy wędkarze rzutów poradzili sobie z tym wyzwaniem znakomicie. 

 

Odległość muchowa to najtrudniejsza konkurencja castingu. Wymaga płynności ruchów, połączonej z szybkością wyrzutu, czucia linki muchowej oraz "naładowania" wędziska, doskonałej harmonii i koordynacji  ruchów obu rąk i całego ciała, o perfekcyjnie zestawionym sprzęcie (w tym dopasowaniu linki do wędziska i możliwości zawodnika), nie wspominając. Osiągnięcie mistrzostwa wymaga wielu godzin treningu, najlepiej pod okiem fachowca, bo sam zawodnik nie widzi i zwykle nie jest w stanie korygować popełnianych błędów. Warto dodać, że wieloletnie doświadczenia najlepszych polskich wędkarzy rzutowych wykorzystują również polscy muszkarze. W czerwcu 2022 r. na krakowskich Błoniach z czołowymi polskimi rzutowcami,  w tym z wielokrotnymi mistrzami świata w odległości muchowej Włodzimierzem Targoszem i Jackiem Kuzą (aktualnym trenerem kadry PZW w wędkarstwie rzutowym) wspólny trening przeprowadzili czołowi polscy muszkarze z aktualnym trenerem kadry w wędkarstwie muchowym Andrzejem Wnękowiczem oraz znanym krakowskim zawodnikiem Łukaszem Ostafinem na czele.

 

Jeszcze lepiej nasza młodzież wypadła w odległości spinningowej jednorącz ciężarkiem 7,5 grama, czyli najbardziej naturalnej i popularnej technice wędkarstwa rzutowego, z którą zmierzyć się musi niemal każdy wędkarz w czasie łowienia ryb (najpierw trzeba rzucić, żeby złowić rybę, często im dalej, tym lepiej).

 

Największą niespodzianką, a właściwie sensacją mistrzostw był występ debiutantki na tym poziomie, 16-letniej Karoliny Kolarz z Buska-Zdroju (Okręg Kielce). Zdobyła ona złoto w kat. juniorek niewiarygodnym wynikiem 486,725 pkt! Dość powiedzieć, że Karolina wyprzedziła najlepszą z rywalek, Czeszkę Lucie Nejdlovą, aż o 30 pkt, a swój rekord życiowy ustanowiony zaledwie tydzień wcześniej na mistrzostwach kieleckiego okręgu PZW w Pińczowie, poprawiła aż o niebotyczne 54 punkty! Jej wynik jest też tylko o 4 pkt gorszy od aktualnego rekordu Polski juniorek i kobiet ustanowionego we wrześniu 2021 również w Budapeszcie przez zeszłoroczną zwyciężczynię światowego championatu juniorek i kobiet, Kamilę Stankiewicz z Okręgu PZW Białystok.

 

Również złoto w końcowej klasyfikacji mistrzostw zdobył nasz znany i utytułowany zawodnik Patryk Sapigórski, startujący w po raz pierwszy w pilotażowo rozegranej kategorii U-23. Zaledwie 21-letni Patryk uzyskał najwyższy wynik całych mistrzostw - 520,675 pkt, pokonując aż o 25 i 26 pkt Czecha Vojtecha Humpala i Słoweńca Tima Vertacnika.

 

Polacy zdobyli medal w końcowej klasyfikacji indywidualnej również w kat. juniorów. Dokonał tego kończący swą karierę juniorską 18-letni Filip Świtecki z Okręgu PZW Białystok. Jego wynik - 509,98 pkt - to rekord życiowy poprawiony o blisko 50 pkt! Lepszy, o niecałe 5 pkt, był tylko Czech David Nejdl.

 

Starsza siostra Karoliny Kolarz, 18-letnia Natalia, również zanotowała świetny występ na mistrzostwach świata w Budapeszcie. Po zeszłorocznym, debiutanckim starcie w mistrzostwach juniorek w Tarnowie Podgórnym - wówczas bez medalu, tym razem, na zakończenie juniorskiej kariery zdobyła  brąz w końcowej, łącznej klasyfikacji mistrzostw z rekordowym dla niej wynikiem 456,18 pkt, tylko o 0,56 pkt od srebra.

 

Ze srebrnymi medalami wracają z Budapesztu również obie nasze drużyny. Juniorki w składzie Natalia Kolarz i Zuzanna Użlis z Okręgu Mazowieckiego przegrały z Czeszkami, a wygrały z Niemkami. Trzeba dodać, że eksplozja formy na budapeszteńskich mistrzostwach naszej mistrzyni świata Karoliny Kolarz zaskoczyła również trenera reprezentacji PZW i jej trenera klubowego - Jacka Kuzę, przez co Karolina nie znalazła się w składzie dwuosobowej drużyny polskich juniorek i startowała tylko indywidualnie. Gdyby została wystawiona w drużynie, Polki wygrałyby mistrzostwa świata drużynowo z dużą przewagą...

 

Drużyna juniorów w składzie: Filip Świtecki z Okręgu PZW Białystok, Kamil Szołtysik z Okręgu PZW Katowice, Konrad Zarzeczny z Okręgu PZW Toruń i Sebastian Yuseinov z Okręgu Kielce, wykonała plan minimum na mistrzostwa świata, zdobywając srebrne medale, plasując się za Czechami i przed Słowakami.

 

Uwzględniając również medale zdobywane w poszczególnych konkurencjach, reprezentacja juniorek i juniorów zdobyła na mistrzostwach świata w Budapeszcie 14 medali (1 złoty, 9 srebrnych i 4 brązowe), przy czym w najważniejszych, łącznych klasyfikacjach aż 5 (1 złoty, 3 srebrne i 1 brązowy). Dwóch naszych zawodników startujących w kategorii U23 zdobyło 9 medali (3 złote, 4 srebrne i 2 brązowe), choć tylko 1 (złoty) w klasyfikacji łącznej.

 

- Specyfika wędkarstwa rzutowego i regulaminu rozgrywania mistrzostw świata powoduje, że zawodnicy walczą na takich mistrzostwach o medale nie tylko w końcowej łącznej klasyfikacji, które to medale mają największą wagę i decydują o końcowej ocenie, ale również w poszczególnych konkurencjach. Powoduje to czasem u osób niezorientowanych w tych niuansach wrażenie, że o medale w wędkarstwie rzutowym jest relatywnie łatwiej, niż w innych dyscyplinach sportu. Ponieważ jednak w wieloboju (w wypadku juniorów jest to 5-bój) oraz w klasyfikacji drużynowej do zdobycia jest na mistrzostwach świata juniorów tylko po jednym komplecie medali w każdej kategorii, te medale mają, w mojej ocenie, wagę porównywalną z medalami zdobytymi w innych dyscyplinach  sportu wędkarskiego – tłumaczy Jacek Kuza, trener kadry PZW w wędkarstwie rzutowym.

 

Kierownikiem reprezentacji PZW był Patryk Sapigórski, a asystentem trenera Jacka Kuzy, Michał Sapigórski. Kierownikiem jednej z rzutni była doświadczona sędzią klasy międzynarodowej Renata Kuza z okręgu kieleckiego PZW.

 

Jacek Kuza - trener kadry PZW w wędkarstwie rzutowym

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Wiadomości

Zebrania i spotkania

Kalendarz imprez

Polecamy

Forum - ostatnio dodane wątki

Członkowie PZW

Komentowane wiadomości

Sonda

Czy byłeś na wędkarskiej wyprawie za granicą?
Tak
Nie
Wybieram się w tym roku
Głosuj wyniki

Na skróty