Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Sum Europejski - Silurus glanis

Należy do ryb gatunku sumowatych. Występuje w dużych rzekach i zbiornikach zaporowych, spotkać go można również w jeziorach. 
Ciało suma jest bardzo wydłużone, w części tylnej nieco ścieśnione w płaszczyznach bocznych nie pokryte łuskami. Posiada dużą głowę z ogromną paszczą uzbrojoną w liczne drobne ząbki. Nad górną szczęką ma dwa długie wąsy, pod dolną natomiast cztery krótkie wąsiki. W porze dziennej przebywa w głębszych miejscach zawzięcie pilnując swojego terytorium, na żer wyrusza w godzinach po południowych i nocnych na płycizny w miejsca gromadzenia się drobnicy nawet do dziesięciu kilometrów od swojej kryjówki. Swoją ofiarę potrafi namierzyć z dużej odległości dzięki mocno rozwiniętym narządom zwłaszcza smakowym. Posiada również dobrze rozwinięty narząd słuchu, dlatego przy połowie tej ryby należy zachować bezwzględną ciszę. Każdy nienaturalny hałas zwłaszcza tupanie lub trzaskanie drzwiami samochodu wystraszy żerującego suma. Do menu suma należy niemalże wszystko żywe lub martwe co może zmieścić przez przełyk. Nie pogardzi rakiem, żabą, pijawką, ślimakiem, ptactwem wodnym jednak podstawę żywieniową stanowi drobnica. Należy do najbardziej żarłocznych drapieżników dorastających do monstrualnych rozmiarów dożywając nawet do ok 40 lat. Łowiony jest najczęściej metodą gruntową, a także spinningową rzadziej spławikową. Za przynętę mogą służyć- żywiec, pęk dorodnych rosówek, pijawka, wątroba drobiowa. Na zasiadkę należy się przygotować w mocny zestaw o wytrzymałej żyłce lub plecionce z mocnym kołowrotkiem. Nastawiając się na osobniki dwucyfrowe należy pamiętać o bezpieczeństwie zwłaszcza łowiąc przy burtach, dlatego należy mieć kogoś do pomocy. Nie na darmo nazywany jest królem naszych wód, wszelkie wodne stworzenie ma się na baczności, gdy jego wysokość żeruje. Doświadczeni wędkarze nie mają problemu z określeniem czy sum żeruje, ta „monstrualnej wielkości kijanka” potrafi narobić niemało spustoszenia, dodatkowo w nocnej ciszy wydaje charakterystyczne kwokanie dlatego wędkarze spinningowi posiadają przyrząd w postaci kwoka, uderzając nim w odpowiedni sposób o wodę działają na instynkt suma pobudzając go do żerowania. Mięso suma jest smaczne przez co nagminnie są wyławiane osobniki niewymiarowe co znacznie zmniejsza populację. Pamiętajmy, że sum 50 cm to jeszcze „dziecko”.

 Okres ochronny -w rzece Odrze od ujścia rzeki Warty do granicy z wodami morskimi od 1 marca do 31 maja  w pozostałych wodach od 1 listopada do 30 czerwca. Wymiar ochronny 70 cm. Limit dobowy 1 sztuka


                                                            
                                              pozdrawiam- Piotr

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.