Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Sonda

Szanowni Wędkarze !!! Istnieje koncepcja budowy małej elektrowni wodnej, jazu piętrzącego oraz zbiornika retencji na rzece Łynie. Niniejsze przedsięwzięcie ma powstać około 2 km poniżej wiaduktów kolejowych przy ulicy Artyleryjskiej, na wysokości Osiedla Wojska Polskiego, około 70 m powyżej kładki na drodze biegnącej przy kortach tenisowych i stacji pomp, będącej przedłużeniem ulicy radiowej, na terenie Lasu Miejskiego. Odcinek objęty inwestycją to jeden z najpiękniejszych odcinków naszej rzeki w naszym mieście, wędkowało na nim wiele pokoleń olsztyńskich wędkarzy, chwaląc sobie jego burzliwy nurt i malownicze otoczenie. Jako Związek Wędkarski, propagujący i wspierający ochronę środowiska wodnego, jesteśmy przeciwni jakimkolwiek budowlom hydrotechnicznym, które zniszczyły już większość naszych wód i w dalszym ciągu stanowią poważne zagrożenie. Wszelkie przegradzanie cieków może prowadzić do drastycznych zmian w charakterze danej wody tj. zmniejszać szybkość nurtu, podnosić poziom lustra wody, zwiększać ilość osadów dennych co w konsekwencji prowadzi do pogorszenia się warunków bytowania ryb, charakterystycznych dla danej krainy. Budowle hydrotechniczne, elektrownie wodne wprowadzają zachwianie ważnych, cyklicznych procesów biologicznych w życiu ryb jak i innych organizmów wodnych, takich jak wędrówki pokarmowe, tarłowe lub na zimowiska. Uniemożliwiają swobodną migrację co prowadzi do zmniejszenia liczebności ryb w naszych wodach a nawet do całkowitego wyginięcia cennych gatunków takich jak brzana, pstrąg potokowy. Nawet najnowocześniejsza i najlepiej funkcjonująca przepławka nie daje gwarancji na bezpieczne i skuteczne przemieszczanie się ryb, ma na to wpływ stres, urazy mechaniczne, które w dużym stopniu dyskwalifikują ryby z przystąpienia do tarła obniżając ich płodność. Zaburzenia w strukturze gatunkowej są dla ekosystemów zgubnym zjawiskiem, przyczyniającym się do zachwiania równowagi biologicznej w łańcuchu pokarmowym co prowadzić może do nieodwracalnych zmian w środowisku naturalnym. Nasze działania m.in. poprzez coroczne zarybienia mają na celu wspomaganie tarła naturalnego i realizowania racjonalnej gospodarki wędkarsko-rybackiej. JESTEŚMY PRZECIWNI JAKIMKOLWIEK BUDOWLOM HYDROTECHNICZNYM ZABURZAJĄCYM NATURALNY BIEG WODY CO SĄDZISZ O TEJ INWESTYCJI ???
Razem głosów: 1423

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

  • Sadłowski Artur Data dodania: 7 lat temu Oceń: 2 + / -

    okonopstrag

    Odświeżę temat. Wcześniej wspominałem o rzece Guber i małej elektrowni wodnej na niej. Mianowicie w tym toku (wrzesień 2015r), użytkownik tamy na wysokości miejscowości cegielnia popił se równo (informacja od jego znajomego). W tym czasie zblokowało mu pływak i spompowało całą wodę. Tony pięknej ryby poszło w pi... Mało tego wędkarze poinformowali o tym prezesa koła PZW Ketrzyn Miasto. Edmunda M. A ten nic z tym nie zrobił, nie poinformował nawet Zarząd Okręgu o tym fakcie. Nie zrobił zdjęć itd. Tak więc nie ma żadnego zachowanego materiału dowodowego, by wyciągnąć konsekwencje wobec niedbalstwa właściciela tamy. I tu taki paradoks, ZO (A dokładniej członkowie prezydium, między innymi Andrzej L. Antoni M. Tomasz B. Stanisław S. ) jeszcze chronią tego prezesika mimo że fałszuje dokumenty i łamie regulamin kołą i statut PZW. Tuszują sprawy i wysnuwają z palca pomówienia wobec mojej osoby.
    Takie są realia Okręgu PZW w Olsztynie.

  • Sadłowski Artur Data dodania: 8 lat temu Oceń: 2 + / -

    okonopstrag

    Aż dziw, że tak mało osób głosuje. Przecież to dla waszego dobra. Jedyna rzeczka gdzie mamy jeszcze ryby typowo rzeczne! Ja mam w swojej okolicy rzeczkę Guber. Kiedyś były klenie i jazie. Teraz płoć i coś tam jeszcze. Kiedyś można powiedzieć że zbiorniczek zaporowy, był fajnym łowiskiem, Dziś tak zarośnięty i zamulony, że i ryby mało co przeżywa zimę, a latem nie ma za bardzo gdzie wędką porzucać. Co z tego że jakiś inwestor zagwarantuje że będzie przepławka, ale nie będzie ona czynna, bo to stan wody niski, i takie tam. Nikt nie zagwarantuje że ta przepławka będzie czynna kiedy to nasze rybki migrują na tarliska!

  • Macierzyński Maciej Data dodania: 8 lat temu Oceń: 3 + / -

    W Nowym Marcinkowie ( warmińsko- mazurskie) wody w Rzece jest coraz mniej a oczyszczalnia sciekow spuscila do rzeki scieki i wszystkie ryby wybilo. Jednego dnia widzialem wode w Biskupcu w parku byla przejrzysta,a jak przyjechalem do Nowego Marcinkowa to mętna i zielona, gdy to opadlo wszystkie ryby zdechly. Pozdrawiam oczyszczalnie sciekow w okolicach Biskupca, dodam ze to nie pierwszy raz

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Nasza sonda

Co sądzisz o przegradzaniu rzek, cieków wodnych?
JESTEM PRZECIWNY
POPIERAM
NIE MAM ZDANIA
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin