Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

III Mistrzostwa Polski PZW w Wędkarstwie Karpiowym – relacja

Aktualności | 2023-09-13 | Publikujący: Okręg PZW w Opolu

Tegoroczne Mistrzostwa Polski były pod wieloma względami rekordowe!

887,36 kg złowionych karpi i amurów!

102 sztuki zaliczonych przez sędziów ryb zawodniczych! W tym 80 karpi i 22 amury!

19 spośród 21 drużyn sklasyfikowanych w rankingu czempionatu!

 

Tylko ta statystyka ukazuje dobitnie, jak przebiegały te najważniejsze w PZW zawody karpiowe.

 

Ale od początku!

Czwartek (07.09) już unaocznił nastawienie zawodników, bowiem ceremonia otwarcia Mistrzostw przebiegała w arcyciekawej atmosferze – czuć było zawodnicze napięcie i powagę sytuacji. Co okazało się proroczym prognostykiem na najbliższe dni. Apogeum rozpoczęcia to oczywiście losowanie stanowisk i patetyczna chwila, jaką jest zawsze moment wciągnięcia flagi narodowej na maszt. Do tego akompaniament Mazurka Dąbrowskiego. W trakcie tych czynności widzieliśmy na twarzach najlepszych rzutowych karpiarzy z Polski uśmiech zadowolenia, ale i grymas zastanowienia oraz zaskoczenia. Najważniejszą jednak okazała się godzina 13:00 – to wtedy zestawy znalazły się w wodzie przepięknego zbiornika Dębowa.

 

Przez 72 godziny połowu w trakcie trzech dób zawodów działy się rzeczy nieprzewidywalne i zaskakujące, a o takie zawsze w karpiowych zawodach chodzi i to one nadają specyficznego smaczku wędkarskim potyczkom.

 

Początkowo na pierwsze miejsce wysforowali się zawodnicy z Koła PZW Niemodlin (Koło PZW Niemodlin) (Łukasz Samborski i Grzegorz Giercuszkiewicz), czym zaskoczyli wszystkich. Z pewnością każdy z zawodników spoglądał na ich wyczyny z szeroko otwartymi oczyma. Ale – jak powszechnie wędkarze wiedzą – to ryby, pogoda i kontrkandydaci do tytułu również decydują o następujących po sobie wydarzeniach. Nikt ze startujących „nie złożył broni” i rozpoczęła się seria zmian, jak w przysłowiowym kalejdoskopie. Kolejne godziny i wyholowane ryby co raz zmieniały układ w tabeli. Wyniki się zbliżały i stawało się „ciasno”. Drużyny zamieniały się miejscami, co w jednym momencie było powodem euforii, by za chwilę sprowadzić kogoś mocno na ziemię. I to w zawodach jest ekscytujące! Nigdy nie wiadomo, co przyniesie nadchodzący ranek lub noc. A – o czym wiedzą zawodnicy – zawodnicze noce są często powodem zawirowań w rankingu drużyn.

 

O budowanie napięcia dbała ekipa sędziowska, która wyjeżdżając bardzo często do kolejnych zgłoszeń dawała przyczyny do huśtawki emocji.

 

Po zmianie drużyny liderującej (później okazało się, iż wynik panów Jakuba i Wojciecha Tomczyków dał im zwycięstwo)  i ich znacznemu wyprzedzeniu innych ekip, rozpoczęła się „wędkarska pogoń” za pierwszym miejscem. Dzięki czemu zawodnicy na miejscach od 2 do 8 przetasowali się wielokrotnie, co każdorazowo podnosiło dramaturgię zawodów. Dodajmy do tego zmianę na pozycji łowcy big fisha. Razem przedstawia to spektakularny efekt w postaci rewelacyjnych zawodów.

 

Niedzielny ranek wielu przysporzył o szybsze bicie serca, ponieważ zażarta walka toczyła się o miejsce na podium i w pierwszej „10” klasyfikacji.

 

Ostatecznie około godziny 13-tej (10.09) sędzia główny mógł ogłosić, jak następuje:

1 miejsce i tytuł Mistrzów Polski PZW 2023 przypadł panom reprezentującym Okręg PZW Sieradz – Wojciech i Jakub Tomczyk. Wynik – 161,49kg;

2 miejsce i tytuł Pierwszych Wicemistrzów Polski PZW 2023 uzyskali reprezentanci Okręgu PZW Opole – Andrzej Brożyna i Waldemar Schreiber (ustępujący Mistrzowie Polski PZW 2022). Rezultat kilogramowy – 101,39kg;

3 miejsce i tytuł Drugich Wicemistrzów Polski PZW 2023 trafił do rąk karpiarzy z Okręgu PZW Białystok – Jakuba Ofiarskiego i Pawła Bańkowskiego z wynikiem 82,65kg.

 

Minione zawody zapadną w pamięć z kilku względów przedstawionych powyżej, jednak niebagatelne znaczenie miała również rewelacyjna praca zespołu sędziowskiego w składzie:

- Henryk Mach – sędzia główny,

- Krzysztof Chwastek – sędzia sekretarz,

- Tomasz Jędrzejczyk, Józef Krużołek i Werner Niemczyk – sędziowie wagowi. Stworzyli oni swoim postępowaniem i sposobem bycia świetne widowisko budując rewelacyjną atmosferę czempionatu.

 

Pod względem przekazu medialnego była to jedna z najlepszych imprez karpiowych PZW w kraju: wyniki i zdjęcia podawane na bieżąco w utworzonej na potrzeby widzów i zawodników wirtualnej społeczności (Krzysztof Chwastek – ukłony dla Ciebie. Jesteś mistrzem w swoim fachu!), dostępność mobilnej aplikacji z wynikami prowadzonej przez członka Okręgowej Komisji Promocyjno-Informacyjnej w Opolu Sebastiana Jośka (dzięki Sebastian Josiek!), transmisje live ze stanowisk wędkarskich z komentarzami i analizami dynamicznie zmieniającej się sytuacji – wszystko to razem stworzyło świetne medialne widowisko.

 

Ogromną rolę odegrali także sponsorzy i partnerzy wędkarskiego przedsięwzięcia:

- firma Mikado Total Fishing,

- firma MEUS zanęty i przynęty wędkarskie,

- sklep internetowy Karpiowe Graty KarpioweGraty.pl - internetowy sklep wędkarski,

- społeczność Sekcja Karpiowa "Azoty" z K-Koźla oraz prywatny darczyńca Arkadiusz Przewrocki.

 

Ceremonia zamknięcia Mistrzostw Polski 2023 okraszona rzęsistymi brawami i gratulacjami była podniosłym wydarzeniem podnoszącym do wartości wędkarski wyczyn wszystkich zawodników, którym gratulujemy wyników i dziękujemy za udział. Po wręczeniu pamiątkowych medali i pucharów przez prezesa Zarządu Okręg PZW Opole – Wiesława Misia – wszyscy zebrani skupili się wokół masztu i nastąpił ostatni akcent – opuszczenie flagi narodowej! Tym samym czas Mistrzostw minął.

 

Osobiście serdecznie dziękuję wszystkim zaangażowanym: w pierwszej kolejności zawodnikom i ekipie sędziowskiej, następnie Tomaszowi Kandziorze – wójtowi Gminy Reńska Wieś za patronat honorowy (Tomasz H. Kandziora - wójt gminy Reńska Wieś), ale i tym którzy wsparli swoją pracą organizację mediów imprezy: Sebastian Josiek, Patrycja Korczewska, Łukasz Musiał i Marcin Gawin; chylę czoła przed i dziękuję sponsorom i partnerom - bez Was wszystkich byłoby ubogo!

 

Karpiowe święto w PZW przeszło do historii! Do zobaczenia w przyszłym roku!

 

Co czekało na Mistrzów Polski w ich miejscu zamieszkania? Szukajcie na zdjęciach.

 

Pełne wyniki znajdują się w załączniku.

 

 

Z wędkarskim pozdrowieniem: „Wodom cześć”

W. Czapla

Główny Kapitanat Sportowy PZW

Poleć znajomemu

Załączniki

Zdjęcia

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin