Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

WYWIAD Z PREZESEM OKRĘGU PZW OPOLE - MARIANEM MAGDZIARZEM

Marian Magdziarz i jego 80 cm sandacz złowiony podczas zawodów Szczupak Michalic

Z Prezesem naszego Okręgu rozmawiał Wojciech Zając

 

Proszę przedstawić naszym wędkarzom swoją sylwetkę oraz pełnione funkcje w PZW:

Jestem rówieśnikiem PZW, inżynierem i socjologiem z wykształcenia. Pracuję w Urzędzie Marszałkowskim jako  specjalista ds. Odnawialnych Źródeł Energii. W  PZW jestem członkiem zarządu Koła Reńska Wieś-Kofama, prezesem ZO Opolskiego i członkiem Prezydium Zarządu Głównego.

Proszę w kilku zdaniach przedstawić jaka jest aktualna sytuacja naszego okręgu (ilość kół, członków, ile mamy ha wód, sytuacja finansowa)

Okręg Opolski jest piątym co do wielkości w kraju. W 79 kołach zrzeszonych jest 23000 wędkarzy w tym około 3000 młodzieży .Okręg Opolski ma w rybackim użytkowaniu blisko 9000 ha wód (w tym obwody rybackie ponad 7 800 ha). Majątek trwały Okręgu to ponad 5 mln zł. W ostatnich latach wartość majątku trwałego wzrosła dzięki zakupom wód  Jesteśmy w dobrej sytuacji finansowej, nie mamy kredytu. Jesteśmy dobrze przygotowani do absorpcji środków unijnych i racjonalnych zakupów wód w roku obecnym a także w następnych latach.

Koło Gobio działa już prawie dwa lata. Czy to dobrze że powstało? Jak Pan ocenia jego działalność?

Członkowie PZW mają prawo tworzyć koła, kształtować ich program działania, dobrowolnie świadczyć na ich rzecz. Jeśli taka była wola obecnych członków koła Gobio to mnie pozostaje się z nią zgodzić. Aktywność koła jest godna uznania, w wielu działaniach nowatorska. Mam nadzieję że w dłuższym dystansie czasowym potwierdzicie waszą dobra wolę działania dla dobra członków PZW i środowiska namysłowskiego nie skierowaną przeciwko nikomu.

W ubiegłym roku z uwagi na liczne powodzie nastąpił spadek liczby członków PZW natomiast w powiecie namysłowskim odnotowano kilkuprocentowy wzrost. To chyba dobrze rokuje na przyszłość?

W bieżącym roku obserwujemy w całym związku przyrost ilości członków. Rok ubiegły był rokiem szczególnym, a  Namysłów należał to tych nielicznych gdzie ilość wędkarzy wzrosła. Życzę aby ta tendencja pozostała w następnych latach.

Od 10 lat łowimy na Zbiorniku Michalice, jednak dalej nie mamy jako wędkarze tam swojego miejsca, żadnej stanicy. Koło Gobio chce zbudować stanicę wraz z przystanią dla łodzi. Chcemy pozyskać na to środki unijne. Jak Pan ocenia tą inicjatywę i czy Okręg pomoże nam finansowo i organizacyjnie w realizacji tego zadania?

 Każda inicjatywa zmierzająca do poprawy warunków działania naszych kół, a tym samym wędkarzy jest godna rozważenia. Wykorzystanie do tego celu środków unijnych jest kierunkiem właściwym. Konkretny projekt musi jednak uzyskać akceptację Zarządu Okręgu, który posiada osobowość prawną i może w formie uchwał  akceptować zobowiązania finansowe.

Mamy coraz więcej możliwości korzystania ze środków unijnych chociażby przez LGD czy LGR Opolszczyzna. Czy Okręg będzie korzystał z tych możliwości i jakie korzyści będą mieli z tego nasi wędkarze?

Najprostsza odpowiedź,. tak korzystamy i będziemy korzystać. Dzięki programom unijnym został nowocześnie zagospodarowany zbiornik Dębowa przy udziale Gminy Reńska Wieś, wymieniliśmy w okręgu specjalistyczne środki  do przewozu ryb, dokonaliśmy niezbędnych modernizacji ośrodka zarybieniowego, korzystamy z dopłat wodno- środowiskowych, przygotowujemy projekty w ramach LGR, która na realizację strategii otrzymała 22 mln zł., oczekujemy na podpisanie umowy na realizacje projektu pilotażowego na rozbudowę ośrodka Poliwoda i badania ryb dorzecza Odry. Jesteśmy także otwarci na inne programy takie jak LGD w którym pierwsze doświadczenia mają już koła namysłowskie. Podpisaliśmy umowę ze specjalistyczną firmą, ,która będzie przygotowywać projekty dla  kół i okręgu .Zamierzamy przy pomocy funduszy unijnych tworzyć i modernizować infrastrukturę wędkarską naszych zbiorników, promować związek, dofinansować sport, rekreację wędkarską ochronę wód i działania z młodzieżą w tym informatyzację Związku. Warto w tym miejscu podkreślić, że naszym najpoważniejszym partnerem i sojusznikiem w tych działaniach są samorządy i stowarzyszenia.

Przy naszym kole działa bardzo prężnie klub sportowy, który organizuje wiele dużych imprez sportowych. Bywa Pan na nich często nie tylko jako Prezes ZO ale głównie jako uczestnik tych zawodów. Jak Pan ocenia nasze działania w kierunku popularyzacji wędkarstwa sportowego?

Mówiąc wcześniej o waszym nowatorskim działaniu miałem na myśli także to co robicie w zakresie sportu i popularyzacji wędkarstwa sportowego. Rozmach, oprawa, promocja zawodów które organizujecie spotykają się z uznaniem uczestników  i władz lokalnych.

Pomimo dużej oglądalności naszej strony internetowej Od 2011 roku wydajemy też własną gazetę aby jeszcze szerzej popularyzować wędkarstwo. Jak Pan ocenia nasz informator?

 Gazeta Informator Wędkarski to znakomity pomysł, jak mi się wydaje dobrze przyjęty przez środowisko namysłowskie Gazeta jest ciekawym uzupełnieniem informacji na stronie internetowej do której część wędkarzy z różnych powodów nie ma dostępu.

Pomimo bardzo krótkiego okresu działalności Koło Gobio liczy już prawie 500 członków i jest największym kołem wędkarskim w Namysłowie. To znak że podążamy chyba w dobrym kierunku a wędkarze to dostrzegają.

Pozostawiam to ocenie wędkarzy, których tą drogą serdecznie pozdrawiam. To Wy jesteście podmiotem naszych wszelkich wysiłków i najważniejszym recenzentem.

 

Dziękuje serdecznie za rozmowę

Wojciech Zając

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (5)

 • Sierpiński Rafał Data dodania: 11 lat temu Oceń: 2 + / -

  Mam nadzieję że moja wypowiedź nie została zrozumiana nieopacznie. Propagowanie wędkarstwa jest jak najbardziej potrzebne i doceniane. Jedynie co poruszyłem to tylko związek tytułu z jego treścią. Tylko tyle. Dla mnie wywiad z... oznacza tyle co rozmowa na temat "osoby z którą jest wywiad" lub jednostki którą reprezentuje - a nie organizatora wywiadu.
  Co do treści samego wywiadu zgadzam się z Hellspawn_PGAC.
  Wojtek zgadzam się ,że chcesz rozpropagować swoje koło, może działacie krótko ale konkretnie i skutecznie.

 • zlowilemrybe Data dodania: 11 lat temu Oceń: 3 + / -

  Chwala nas jestemy najlepsi. Tak wyglada propagada wojtka .Kto jest w temacie wie o co chodzi.

 • Hellspawn_PGAC Data dodania: 11 lat temu Oceń: 1 + / -

  hellspawn_pgac

  Moim zdaniem wypowiedzi Pana Mariana sa bardzo elokwentne i tresciwe i napewno nie faforyzuja niczego :) Po prostu fajny wywiad :) Pozdrawiam!

 • Zając Wojciech Data dodania: 11 lat temu Oceń: -2 + / -

  Rozwiń
 • Sierpiński Rafał Data dodania: 11 lat temu Oceń: 2 + / -

  Kto tu z kim robi wywiad? Dla mnie jest to prezentacja koła GOBIO a nie wywiad z Panem Prezesem. Nawiasem "świetny" sposób prezentacji własnego koła, zrobić wywiad z szefem okręgu na temat swojego własnego koła.
  Z drugiej strony uważam że lepiej by się to czytało gdyby prezentacja koła sporządzona była w formie artykułu na temat 2 lat pracy koła GOBIO. Tytuł artykułu sugeruje zupełnie coś innego niż przekazuje jego treść.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin