Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Komunikaty

Oświadczenie ws. katastrofy eklogicznej na rzece Głomia

Komunikaty | 2021-07-08 | Publikujący: Okręg Nadnotecki PZW w Pile

Okręg Nadnotecki PZW w Pile, jako rybacki użytkownik rybacki obwodu Rzeka Gwda Nr 3, którego częścią jest rzeka Głomia powiadomił Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej w Bydgoszczy o poważnym uchybieniu w wykonaniu prac związanych z remontem mostu w Krajence

 

O remoncie mostu w Krajence i konieczności obniżenia poziomu wody w rzece zostaliśmy poinformowani przez Nadzór Wodny w Złotowie w dniu 6 lipca o godz. 9.50. Przytaczamy treść w/w informacji:

„informuję, że z dniem 07 lipca 2021 roku prowadzone będzie rozpiętrzanie jazu. Obniżenie zw. wody niezbędne jest w celu wykonania remontu mostu na kanale młyńskim rzeki Głomia.

W związku z powyższym proszę o poinformowanie użytkowników/wędkarzy o  okolicznościach jakie będą miały miejsce."

 

Tego samego dnia w bardzo krótkim czasie został drastycznie obniżony poziom wody w kanale co spowodowało katastrofę ekologiczną. 

Nagłe spuszczenie wody, wg świadków - ok. 2 m w ciągu 1- 2 godzin, spowodowało poderwanie się osadów z dna zbiornika wodnego i najprawdopodobniej podwyższenie stężenia azotu i fosforu w wodzie, a w konsekwencji duże śnięcie ryb. 

 

Wędkarze z Koła PZW Krajna w Krajence, którzy sprawują bezpośrednią opiekę nad akwenem,  natychmiast podjęli interwencję. Prezes Koła Kol. Arkadiusz Michalski poinformował o zaistniałej sytuacji służby ochrony środowiska, policję, władze miejskie oraz media. Następnego dnia pracownik Biura okręgu przeprowadził wizję terenową zagrożonego obszaru. 

Dzięki działaniom Koła PZW Krajna w Krajence oraz członków Stowarzyszenia Przyjaciół Dorzecza Gwdy sprawa nabrała rozgłosu. 

Zdjęcia i relacje można znaleźć na stronie FB Okręgu

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin