Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Kłusujący nurkowie!

Taką informację na stronie Nurkowanie Opole

Podali koledzy Karpiarze z Opola którzy namierzyli kłusowników z kuszami. Miało to miejsce dziś na zbiorniku Malina. Łupem tych kłusowników padły dwa Amury 110 i 105 cm. oraz Tołpyga 84cm i Sandacz 75cm.

Witam serdecznie.Mam na imię Tomasz i nie jestem nurkiem choć zapewne to bardzo miłe hobby. Zalogowałem się tu z powodu incydentu który miał dziś miejsce na Opolskiej Malince.Do dwóch kłusujących nurków wezwaliśmy Zawodową Straż Rybacką która w bagażniku jednego z nich znalazła zabite piękne okazy ryb oraz kuszę.Do dwóch kłusowników po chwili dojechały kolejne osoby podobno związane z Opolską Grupą Nurkową i dlatego piszę tu bo może ktoś coś wie i wyjaśni dlaczego takie rzeczy mają miejsce.Nad tą wodą od przyszłego roku pieczę będzie sprawowało nowe koło PZW i dbać o nią będzie grupa zwolenników łowienia sportowego czyli Złów i Wypuść.Nie będziemy tolerować ludzi którzy zachodzą ryby w ich środowisku od tyłu i zabijają strzałem w plecy.Grupa ludzi którzy zjechali się po całym incydencie może tylko świadczyć że Straż Rybacka uratowała tym panom tylko skórę.A okazy które zabili ci kłusownicy świadczą tylko że wszelkie filmy o nurkach polujących na tylko wybrane i niewielkie ryby są kłamstwem,nawet nie chcę sobie wyobrażać ile ci ludzie zniszczyli okazów w tej konkretnej oraz innych wodach, ponieważ byli widziani tam już wielokrotnie. Sprawę będziemy monitorować i dopilnujemy żeby nie uszło to tym zbirom na sucho,w przeciwnym razie mocno sprawę nagłośnimy.Opolski Okręg PZW nie wydał w tym roku żadnych pozwoleń na polowanie kuszą na swoich wodach,na każdej wodzie PZW jest również zakaz kąpieli.Pewnie nikt by nie przeszkadzał spokojnie nurkującym dla rekreacji nurkom ale w wypadku kiedy napotykamy takich kłusowników a zaraz potem podjeżdża więcej ludzi ich broniących co wskazuje że są większą zorganizowaną grupą nurków.Nie będziemy obojętni i do każdego nurka którego zauważymy na wodach PZW będziemy wzywali Straż Miejską i pilnowali czy kary za kąpiel są nakładane.Nie chcę tu nikogo obrażać, post skierowany jest do tych nurkujących którzy kłusują, całą resztę serdecznie pozdrawiam bo woda dla obu grup dostarcza największej w życiu przyjemności i oby tak zostało.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (16)

 • Gruszeczka Piotr Data dodania: 4 lata temu Oceń: 0 + / -

  piotr_gruszeczka

  Panowie, czy ktoś, ktokolwiek z Was wie, jak zakończyła się sprawa kłusowników, o której informuje ten artykuł? Jaka kara ich spotkała i czy w ogóle jakaś kara ich spotkała? Takie sytuacje kładą się cieniem na całą społecznośc łowców podwodnych, nie ułatwiają też życia innym użytkownikom wód - nurkom i freediverom na wodach otwartych. Może pokazanie nieuchronności i wysokości kar spowoduje, że ewentualny naśladowca dobrze to przemyśli i... wykupi zezwolenie tam gdzie można polować legalnie... Jestem w stanie do nich dotrzeć...

 • wydra.pl Data dodania: 7 lat temu Oceń: 4 + / -

  sardynka

  Do ryszardusa...
  Walę ostro,bo mam do tego prawo!!!...
  Walę ostro w imieniu własnym,oraz tych kolegów z mojej JEDYNKI,którzy przez długie lata zarybiali i sprzątali akwen Malina 1. Gdyby nie grupa zapaleńców,to Malina była by publicznym śmietniskiem miejskim.
  Bądź uprzejmy i wejdź na to poniżej...gdzie widać naszą pracę...

  http://www.pzw.org.pl/1430/wiadomosci/84772/60/sprzatanie_swiata
  http://www.pzw.org.pl/1430/wiadomosci/58409/60/przetarg_ograniczonyogloszenie

  Mam też świadomość,że to my,wędkarze,jesteśmy największymi bałaganiarzami na łowiskach i pozostawiamy najwięcej śmieci, ale nie tylko. Wywóz na łowisko wersalek i innego domowego sprzętu, to nie nasza specjalność.
  Nie bijemy się więc tylko i wyłącznie w cudze piersi.
  Ty też walisz nieźle,niczym Tayson Gołotę :)

  Ale do rzeczy...
  jeśli wiesz o takich faktach i je zatajasz,to jesteś tak samo winien jak ten barbarzyńca. Dlaczego nie zgłosiłeś tego o czym opowiadasz do Straży Rybackiej?...na co czekasz!!!
  Nic dodać,nic ująć...pozdrawiam.

 • ryszardus Data dodania: 7 lat temu Oceń: 22 + / -

  do wydra pl.
  mocno atakujesz kolego nurków a w twoim kole też nie jest w porządku. W Opolu w porcie łapie jeden z twoich kolegów i na miejscu skrobie z łusek jeszcze żywe okonie. Robi to publicznie na pomoście i nikogo się nie boi bo jest w waszym zarządzie od sportu. Cały port jest zaśmiecony łuskami przez tego wędkarza robi to legalnie bo ma wszystko opłacone. Zanim coś napiszesz o nurkach to posporzątaj u siebie "zarazę wodną". Skrobanie żywych okoni to barbarzyństwo. To gorsze od zarazy wodnej. Takich wędkarzy należy wyrywać z korzeniami z waszego wędkarskiego środowiska.

 • JÓZEFCZYK ROMAN Data dodania: 7 lat temu Oceń: 4 + / -

  To co wydarzyło się u was ma tak samo miejsce w rzekach górskich np Rega w tym roku złapaliśmy na gorącym 3 kłusoli nurkujących w rzece celem pozyskania ŁOSOSI utarliśmy gnojką nosa mam nadzieje że się więcej nie pokarzą na naszej rzece.To przestroga dla innych że wędkarze pilnują swoich łowisk.

 • Trzmielewski Janusz Data dodania: 7 lat temu Oceń: 13 + / -

  szunaj42

  Okręg opolski od kilku lat nie wydaje zezwoleń na połów ryb przy użyciu kuszy , Ci ludzie kłusowali i tyle w temacie.
  Do radoslaw_felski
  Gdyby były to ryby łowione np. na tzw. szarpaka , pewnie w tytule byłoby napisane ,kłusujący wędkarze, tutaj akurat wykorzystano sprzęt do nurkowania. W środowisku wędkarskim jest cala masa śmieciarzy i kłusowników , PZW ma tego świadomość i stara się z tym walczyć poprzez Społeczna Straż Rybacką i edukację młodzieży . Niektórzy wędkarze śmiecą i kłusują , na Piaście też i trzeba o tym mówić. Post Tomka pojawił się na stronie nurków opolskich tylko dlatego żeby zwrócić uwagę tego środowiska na to , że są tam ludzie którzy szargają dobre imię nurków opolskich , nikt tu nie wrzuca wszystkich do jednego worka , osobiście mam nadzieję że ta cala sytuacja rozniesie się głośnym echem wśród nurków i skutecznie odstraszy tych co chcieliby jeszcze popolować z kuszą na wodach PZW.

 • madrala Data dodania: 7 lat temu Oceń: -10 + / -

  Rozwiń
 • wydra.pl Data dodania: 7 lat temu Oceń: 1 + / -

  sardynka

  Powtórzę raz jeszcze, ponieważ co niektórzy czytają bez jakiegokolwiek zrozumienia...

  "dlaczego ryby i kusze były schowane w trzcinach???...skoro wszystko nosiło znamiona legalności!!!...dlaczego???... "

  I to właśnie należy wyjaśnić!!!...

 • madrala Data dodania: 7 lat temu Oceń: 3 + / -

  Panowie Wydra i Robaczek radzę poczytać ustawę! Kłusole złamali kilaka przepisów ustawy :
  art. 7 ust.1 pkt. 2a brak zezwolenia uprawnionego do rybactwa,
  art. 8 ust.1 pkt. 13 c gdzie połów jest zakazany od 15.10 do 15.05,
  Rozporządzenie Ministra Rolnictwa i Rozwoju Wsi z 12 listopada 2001r. nakazuje też ustawienie pływaka koloru żółtego o wyporności 5 litrów podczas połowu.

  Kradną Wam najlepsze okazy a Wy najlepiej byście się rozpłakali nad ich losem!

 • wydra.pl Data dodania: 7 lat temu Oceń: 2 + / -

  sardynka

  "Z tego co mówi ustawa to panowie nie kłusowali...
  wędka niczym się nie różni od kuszy jest traktowana tak samo..."

  Zgoda,
  pod warunkiem posiadania odpowiednich pozwoleń,
  i pytanie,
  dlaczego ryby i kusze były schowane w trzcinach???...skoro wszystko nosiło znamiona legalności!!!...dlaczego???...

  NALEŻY TO SPOKOJNIE WYJAŚNIĆ I PODAĆ DO PUBLICZNEJ WIADOMŚCI...chyba że...sąd zrobi to wcześniej.

 • robaczek123 Data dodania: 7 lat temu Oceń: -8 + / -

  Rozwiń
 • wydra.pl Data dodania: 7 lat temu Oceń: 12 + / -

  sardynka

  http://pl.wikipedia.org/wiki/Moczarka_kanadyjska
  "Moczarka kanadyjska (Elodea canadensis Michx.) – gatunek typowy rodzaju moczarka należącego do rodziny żabiściekowatych. Pochodzi z Ameryki Północnej, skąd w XIX wieku został zawleczony do wód większej części Europy i innych części świata. W początkowym okresie inwazji gatunek ten nazywany był "zarazą wodną" z powodu problemów powodowanych w żegludze i rybołówstwie...."

  Drogi Kolego Radosławie...
  tak się składa,że także w młodości wchodziłem chętniej pod wodę,zaś obecnie mój młodszy syn uprawia ten wspaniały sport. Przeczytaj raz jeszcze to powyżej o moczarce i wyciągnij odpowiednie wnioski.
  Swego czasu jakiś okręt,a może żaglowiec-przywlókł jedną roślinkę moczarki do Europy i zobacz co się dzieje,zobacz ile tego draństwa narosło.

  Tą analogię możemy śmiało porównać do Twojego nurko-środowiska,gdzie jeden nurek potrafi zaświnić cały Wasz dorobek. Oczywiście,że większość z Was nurków to ludzie uczciwi i praworządni...
  a jednak!!!...smród się ciągnie!!!...
  W waszym interesie leży,aby pozbyć się tej „wodnej zarazy” z nurko-srodowiska. Wędkarze powołali społeczną straż rybacką,która stara się eliminować kłusili z naszego środowiska.
  Więc spróbujcie na ten przykład zrobić coś u siebie...pozdrawiam...Tad...
  ps
  Swego czasu obserwowałem płetwonurka na morzu Egejskim.
  Wszedł pod wodę z niewielką butlą z powietrzem i wytargał olbrzymią ośmiornicę. Nie miał przy sobie kuszy, była to podwodna walka wręcz...a z ośmiornica żartów nie ma. No cóż...u nas ośmiornic niestety nie ma...chyba ze takie na dwóch nogach...powodzenia!!!...dziewczyny płetwonurków lubią!!!...:)

 • radoslaw_felski Data dodania: 7 lat temu Oceń: 8 + / -

  radoslaw_felski

  Nurkuję, żeby podziwiać a nie dewastować faunę. Im częściej nurkuję tym trudniej jest wziąść wędzisko do ręki. Już nawet do Rybexu nie mam sumienia wchodzić. U nikogo z kolegów nigdy nie widziałem kuszy w ręce. Artykuł wywołał wielkie oburzenie w środowisku nurkowym. Apluję o ostrożne używanie generalizacji typu "kłusujący nurkowie" tak jak np my, sprzątając "PIASTA" nie mówimy "śmiecący wędkarze". Ubolewamy nad zdarzeniem i odżegnujemy się od incydentalnych kłusowników. Z bólem serca zauważamy ubytek ryb w naszych akwenach i potępiamy każde działania po obu stronach tafli wody, które stan ten pogarszają.

 • wydra.pl Data dodania: 7 lat temu Oceń: 12 + / -

  sardynka

  Hallo Tomku...
  dziękuję pięknie za ten materiał,który jest jedynie wierzchołkiem przysłowiowej góry lodowej.
  Nie tylko o akwen Malinę tu chodzi.
  Tylko w samym Opolu jest kilka wyrobisk po byłych cementowniach,gdzie powietrze czyste i woda przejrzysta,gdzie świat podwodny fascynuje i urzeka. W tych właśnie akwenach ostały jeszcze okazy różnorodnych ryb. I to właśnie zachęca do tego,o czym Tomku opowiadasz. Na Malinie 1,także pozostało chyba jeszcze kilka okazów...chyba...bo pewien nie jestem. Do chwili obecnej zarybianiem Maliny 1 zajmowało Koło Nr 1 Opole,początkowo ze środków własnych,zaś obecnie ze środków Okręgu. Ponadto,sprzątaliśmy dwa razy w roku.

  http://www.pzw.org.pl/1430/wiadomosci/67191/66/sprzatanie_swiatamalina_i_2012

  Jak powyżej pisałem,Malina 1 i 2 potrzebują naszej pomocy,ponieważ za lat kilka w tych akwenach zacznie się tworzyć torf. Środowisko jest zakwaszone i zachwaszczone. Potrzebne są finanse i chęci,aby temu zaradzić. Czas najwyższy,aby spojrzeć na obie Maliny nieco szerzej o odważniej...pozdrawiam...Tad.

 • indeo Data dodania: 7 lat temu Oceń: 8 + / -

  indeo

  W imieniu swoim i nurkujących ze mną kolegów przepraszamy za to co się stało. Wstyd nam, że są jeszcze wśród nurkujących tacy, którzy potrafią wydać dziesiątki tysięcy zł na sprzęt, a kawałka ryby nie mogą sobie legalnie w sklepie kupić. Powinna spotkać ich odpowiednia kara. Potępiamy takie zachowania. Nie traktujcie jednak wszystkich nurkujących jak przestępców. Pozdrawiam.

 • jacekjak Data dodania: 7 lat temu Oceń: 4 + / -

  jacekjak

  a potem człowiek się dziwi czemu nic nie bierze... przez takich drani wiecznie będzie lipa w polskich wodach i zawsze będziemy zazdrościć innym krajom i tam wydawać bez sensu pieniądze, żeby sobie połowić; który to już artykuł w tym roku, eehh.... pomimo kary grzywny, powinni to odpracować społecznie na rzecz PZW.

 • Mikołajczak Robert Data dodania: 7 lat temu Oceń: 7 + / -

  robert_mikolajczak

  powinien jeden z drugim zapłacic wielokrotnosc zastrzelonycz ryb to jest amury wazyły okolo 25 kilo powinni kupic 150 kilo narybku i tak dale moze by cos tych pajcy nuczyło !!!!!!!! (q) mac