Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Jubileuszowy 30 Tom Roczników Naukowych Polskiego Związku Wędkarskiego

Szanowni Czytelnicy,

Oddajemy Wam 30., jubileuszowy tom Roczników Naukowych Polskiego Związku Wędkarskiego. Wydawnictwo, którego historia sięga lat 80. ubiegłego stulecia powstało z inicjatywy ówczesnego Zarządu Głównego oraz przedstawicieli środowisk naukowych skupionych wokół działań prowadzonych przez Polski Związek Wędkarski. Odczuwano bowiem brak forum, na którym można byłoby publikować prace naukowe dotyczące wędkarstwa i tematyki z nim związanej. Pierwszy tom (rocznik) wydano w roku 1988, a kolejne bez żadnej przerwy; aż do obecnego. Na przestrzeni trzydziestu lat ukazywania się, Roczniki zmieniały swój charakter, by w końcu stać się profesjonalnym wydawnictwem dzięki zastosowaniu rozbudowanych, szczegółowych i jednolitych kryteriów oceny każdego złożonego maszynopisu. Spełniając kryteria tzw. otwartego dostępu, wprowadzono także, poza wersją drukowaną, publikowanie wszystkich artykułów w Internecie.

Głównymi adresatami prac publikowanych w Rocznikach są pracownicy okręgów PZW, a wiedza przedstawiona w czasopiśmie ma im pomagać w prowadzeniu racjonalnej gospodarki wędkarskiej, np. w określaniu miejsc, gatunków i sposobów przeprowadzania zarybień, w zarządzaniu wodami dostępnymi dla wędkarzy, przy organizacji zawodów wędkarskich, itp. Kolejną grupę odbiorców stanowią oczywiście sami ichtiolodzy pracujący w polskich jednostkach naukowych. Można przypuszczać, że RN PZW mogą być cennym źródłem wiedzy także dla urzędników państwowych odpowiedzialnych za podejmowanie działań społeczno-gospodarczych w dziedzinie ochrony środowiska, czy gospodarki przestrzennej, takich jak regionalne i centralne inspektoraty i zarządy ochrony środowiska, pracownicy Ministerstwa Środowiska i ministerstw pokrewnych, oraz fundusze ochrony środowiska i gospodarki wodnej.

Już w pierwszych latach istnienia ukształtował się profil tematyczny publikowanych artykułów i pozostał w zasadzie niezmieniony do dziś. Roczniki z roku na rok zdobywały sobie coraz większe uznanie również w klasyfikacji czasopism Ministerstwa Nauki i Szkolnictwa Wyższego. Ich wartość naukowa rosła wraz z upływem lat, osiągając sześć punktów w roku 2015 i ten wysoki poziom utrzymując do chwili obecnej. Przyczynia się do tego nie tylko poziom publikacji, ale również np. ich kodowanie przy pomocy numeru DOI (ang. digital object identifier – cyfrowy identyfikator dokumentu elektronicznego). Dzięki temu rozwiązaniu nasz (czytaj PZW) dorobek publikacyjny stał się łatwo dostępny dla szerokiego grona odbiorców na całym świecie.

 

Zespół Redakcyjny