Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Komunikaty

Przyducha letnia i śnięte ryby w Kostrzyniu, Liwcu i Bugu.

Komunikaty | 2020-07-05 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

 

Informujemy wszystkich wędkarzy, że w rzekach: Liwiec, Kostrzyń i Bug wystąpiła tzw. „letnia przyducha”, tj. spadek poziomu tlenu w wodzie. Efektem tego jest tzw. „dziubkowanie” (pobieranie powietrza) przez ryby oraz ich śnięcia - Bugiem płyną martwe brzany.

 

Sytuacja spowodowana jest długotrwałymi opadami deszczu i wysoką temperaturą powietrza. Obecnie woda zalega na wielu nadrzecznych łąkach, gdzie następują procesy gnilne. Woda z łąk, pozbawiona tlenu, spływa do rzek powodując znaczne obniżenie poziomu tlenu w samych rzekach.

 

Zwracamy się z prośbą do wszystkich wędkarzy, aby nie wykorzystywać tej sytuacji i nie odławiać ryb gromadzących się w tej chwili w ujściach drobnych cieków, które nie zostały dotknięte przyduchą.

 

Analogiczna sytuacja była w roku 2009, kiedy to w rzekach wschodniej Polski  doszło do letniej przyduchy i bardzo dużych strat w rybostanie.

 

Osoby obserwujące nieetycznych wędkarzy i typowych kłusowników proszone są o informowanie o tym fakcie Państwowej Straży Rybackiej w Siedlcach (602 748 158) oraz Straży PZW Okręgu siedleckiego (698 848 458).

 

Pamiętajmy o tym, że musimy WSZYSCY dbać o nasze ryby.

 

Analogiczna sytuacja jest na rzece Krzna w Okręgu Biała Podlaska.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (4)

 • Kruk Paweł Data dodania: 10 miesięcy temu Oceń: 1 + / -

  Jednak to natlenienie wody w rzece Liwiec nie jest takie dobre. Zgodnie z badaniami z 8.07.2020 waha się ono w granicach 0,3-0,7 mg/l. Miejmy nadzieję, że z biegiem czasu warunki poprawią się i wróci ono do optymalnych wartości.

 • Kruk Paweł Data dodania: 10 miesięcy temu Oceń: 1 + / -

  Potwierdzam że woda w rzece Liwiec powyżej ujścia Kostrzynia jest natleniona i bez zgniłego zapachu. Zjawisko letniej przyduchy wystąpiło na rzece Kostrzyń. Na rzekach Krzna i jej dopływie Zielawa oraz Tyśmienicy ( dopływ Wieprza) też to wystąpiły niedobory tlenu, zgniły zapach i śnięcia ryb.

 • Kujawa Michał Data dodania: 10 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  Byłem 10 dni na Gnojnie na Bugu i widziałem śnięte szczupaki, karpie, sumy, okonie, płocie . Mnóstwo oczkującej uklei i babki leżące na piachu łapiące powietrze, słaby widok niestety. Jak mieszałem ręką wodę to się drobnica zbierała w około. Pływała straż pożarna i zbierała ryby do worków.

 • Rostek Paweł Data dodania: 10 miesięcy temu Oceń: 0 + / -

  pawelr12

  Czy to prawda że górna część liwca do połączenia z Kostrzynie jest czysta jak twierdzą kajakarze tylko z kostrzynia płynie taki syf.

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin