Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Atrakcje turystyczne Dolnego Śląska

Rys historyczno-geograficzny.
Teren Dolnego Śląska przynależy do historycznej krainy Śląska, obejmując swą rozciągłością województwa dolnośląskie, opolskie i lubuskie. Panorama zamku Bolków
Nazwa swą genezą związana jest z prastarym plemieniem Ślężan zamieszkującym tereny nad rzeką Ślęzą.
Omawiane poniżej województwo dolnośląskie swymi granicami mieści się w południowo-zachodniej części Polski zajmując ok. 6.4 % jej obszaru.
Sąsiadujemy poza krajem z Niemcami i Czechami oraz z województwami lubuskim, wielkopolskim i opolskim w jego granicach.
Stolicą Dolnego Śląska jest Wrocław, miasto posiadające wysoki wzrost gospodarczy i ponad 600 tys. mieszkańców.
Podział terytorialny naszego województwa wygląda następująco: 4 miasta, 26 powiatów i 169 gmin.
Z ośrodków o największym znaczeniu gospodarczym i stanowiących największe skupiska ludzkie należy wymienić: Wrocław /636 tys. mieszkańców/, Wałbrzych /127 tys. mieszkańców/, Legnicę /106 tys. mieszkańców/, Jelenią Górę /87 tys. mieszkańców/, Lubin /77,5 tys. mieszkańców/ oraz Świdnicę /60 tys. mieszkańców/. 
Okręg PZW, na którego stronie znajdujesz się drogi wędkarzu internauto posiada siedzibę w mieście Wałbrzych i obejmuje swym zasięgiem byłe (przed ostatnim podziałem administracyjnym kraju) województwo wałbrzyskie, w tym powiaty kłodzki, ząbkowicki, dzierżoniowski i oczywiście wałbrzyski.    
Ostrzyca ProboszowickaNajwcześniejsze przekazy historyczne informują, że już w XII wieku istniał na terenie dzisiejszego miasta gród, jakoby strzegący szlaku handlowego prowadzącego ze Świdnicy do Czech. Miasto posiadało charakter górniczy. Jedne z pierwszych kopalni rud metali istniały w XIV wieku.
Później miasto zajmowało się takimi cechami jak płóciennictwo i sukiennictwo. 
Z cennych zabytków warte są zwiedzenia kościoły barokowy Matki Boskiej Bolesnej z XVIII wieku i późniejszy, bo neogotycki ze schyłku XIX wieku kościół p.w. ''Aniołów Stróżów''. Stoi on w miejscu gdzie wznosiła się starsza XV-sto wieczna świątynia.
Warte odwiedzin jest ponadto Muzeum Okręgowe (mieszczące się w dawnym pałacu Albertich z 1801 roku) przy ul. 1-go Maja 9 i Muzeum Przemysłu i Techniki przy ul. Wysockiego 28.  Zamek Książ pod WałbrzychemNa północ Wałbrzycha, nieopodal Świebodzic wznosi się najwspanialszy zamek Dolnego Śląska czyli Książ. W jego okolicach (pod Wałbrzychem) znajduje się palmiarnia z kilkuset gatunkami przedstawicieli botanicznego świata naszego globu.

Na terenie Okręgu PZW Wałbrzych znajduje się wiele parków przyrodniczo-krajobrazowych. Bardzo atrakcyjne dla miłośników lasów i gór są okolice Barda Śląskiego ( rezerwaty ''Cisy'' i ''Cisowa Góra'' stanowią jedne z największych skupisk tych pięknych drzew w kraju).
Przepiękne widoki ukażą się turyście natomiast z bardzkiego urwiska, które nie sposób ominąć w pieszych wędrówkach. Przejeżdzając przez Bielawę, niezwykle malownicze miasteczko u podnóża Gór Sowich warto wstąpić do kościoła pw. NMP z XIX w. posiadającego trzecią co do wysokości wieżę w Polsce (101 metrów) z 1519 roku ! Miłośnikom paralotniarstwa wspomnę o obecności wzniesień tj. Dzikowca i Łysej Góry, które są do tego celu wykorzystywane. 
Na miłośników wędkarstwa i opalania  czeka kolejna atrakcja. Jest nią przepiękny akwen wodny Jezioro Sudety wraz z ośrodkiem wypoczynkowym. Dla przysłowiowych ''włóczykijów'', ceniących sobie wędrówki po górach porośniętych przepięknymi kompleksami leśnymi, w centrum których kryją się ruiny średniowiecznych warowni i fortyfikacji, dużą frajdą będzie wyprawa do Bolkowa (Okręg PZW w Jeleniej Górze). Miasto leżało niegdyś na szlaku ''Zamków Piastowskich''.
Widok Zamku Bolków, który panuje nad dzisiejszą miejscowością wywołuje niesamowite wrażenie.
Przed najeźdźcami chroniły go niegdyś wysokie mury i korzystnie ukształtowany teren oraz rzeka Nysa Szalona. Miłośników historii średniowiecza warto odesłać do Bystrzycy Kłodzkiej, która do dziś posiada swój średniowieczny układ urbanistyczny.
Do znamiennych zabytków tego miasta należy kościół parafialny św. Michała Archanioła z XIII w., przebudowany częściowo w XVII i na pocz. XX wieku. Należy do jednych z ciekawszych sakralnych budowli na terenie Śląska.
Godna polecenia jest również Baszta Kłodzka znajdującą się dziś przy ulicy Okrzei, a pochodzącą z XIV wieku. Jest ona udostępniona dla zwiedzających i stanowi wieżę widokową, z której rozciąga się malowniczy widok okolic Bystrzycy. Przedgórze Kaczawskie
Osoby leczące się na różne przypadłości, szczególnie związane ze schorzeniami układu krążenia, oddechowego oraz natury gastrycznej, powinny raz do roku zwiedzić miejscowości takie jak Jedlina Zdrój (uzdrowisko od XVII w.), Kudowa Zdrój (uzdrowisko u podnóża Gór Stołowych z malowniczym Parkiem Zdrojowym i uzdrowiskami pochodzącymi z XIX i XX wieku), Polanicę Zdrój (źródło lecznicze i sanatorium ''Wielka Pieniawa'' z 1904 roku),  czy Lądek Zdrój (z występującymi 7-ma, różnymi pod względem własności leczniczych źródłami).
Wiele jest miejsc do zwiedzenia na terenie Dolnego Śląska, zwłaszcza tych, które mieszczą się w granicach Okręgu PZW w Wałbrzychu. Można pisać chociażby o twierdzy w Kłodzku i innych przepięknych zakątkach, których nie wymieniłem powyżej, bo nie sposób zrobić tego w kilku zdaniach.
Proponuję, żebyście Państwo naocznie się przekonali o walorach Naszych ziem.
Serdecznie zapraszam ... do zobaczenia w Wałbrzychu i okolicach !!!


Rafał Diug


Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin