Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Zakaz wędkowania

Aktualności | 2009-07-08 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

Zgodnie z uchwałą nr 4/2009 Zarządu Okręgu PZW w Siedlcach został wprowadzony od dnia 08.07.2009 roku  bezwzględny zakaz połowu ryb w przyujściowych odcinkach niżej wymienionych dopływów rzeki Bug. Zgodnie z treścią uchwały zabrania się wędkowania na rzekach Toczna, Sarenka, Myśla, Silna i Turna na odcinkach 300 metrów w górę od ujścia oraz na rzece Bug na odcinkach 100 metrów w górę i dół rzeki od ujść ww. dopływów.

Zakaz został wprowadzony ze względu na gromadzenie się tam ostatnich żywych ryb w rzece, gdyż tam tylko jest dostateczne dotlenienie wody. Zakaz ten będzie egzekwowany przez Społeczne Straże Rybackie, Państwową Straż Rybacką oraz Policję. 

Nie muszę chyba dodawać, że wszelkie próby "wędkowania" w tych miejscach i tej sytuacji nie mają nic wspólnego z etycznym wędkowaniem, wypoczynkiem nad wodą, a można je tylko zakwalifikować do MIĘSIARSTWA.

Zarząd Okręgu PZW w Siedlcach wyraża nadzieję, że wprowadzenie tego zakazu spotka się ze zrozumieniem u wszystkich wędkarzy, którzy na pierwszym miejscu mają dobro naszych wód.

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (3)

 • Kowalski Jerzy Data dodania: 11 lat temu Oceń: 1 + / -

  [link="http://www.gazetaprawna.pl/wiadomosci/artykuly/ 336114,wojewoda_mazowiecki_przyczyny_sniecia_ryb_naturalne.html"] Zadziwiające stanowisko wojewody mazowieckiego. [/link]

  No pewnie, że "masowe śnięcia nie sa związane z działalnoscią człowieka." Bo przecież "gnijące resztki roślinne na podtopionych łąkach i pastwiskach", które sięgają do samych brzegów rzek, ogołoconych z wszelkiej roślinności, nic wspólnego z działanością człowieka nie mają.... ;-))))

  Podobnie jak nic wspólnego z działalnością cżłowieka nie mają "odpady organiczne, wraz z herbicydami i nawozami", które zostały spłukane do rzek przez padające deszcze ...

  Zaś sytuacja w Bugu wróci do normy, jak Bóg da, za kilka lat, kiedy odbudują się populacje ryb, a nie teraz ...

  To pokazuje jak daleko jest do rozumienia wody jako żywego środowiska, wrażliewgo na wpływ "działaności człowieka" i tak już zdewastowanego, że nie ma rezerw, a byle co może doprowadzić do skrajnych zmian dewastujących życie w wodach ...

  Wędkarze powinni mieć swój udział w edukowaniu i uświadamianiu...

  Może gdyby okręg wystąpił do władz wojewódzkich o czasowe ustanowienie obrębów ochronnych na tych wodach, wnioskował o działanie, to byłaby okazja przekazania nie tylko informacji o tym, że woda to jest środowisko życia wielu zwierząt i roślin, ale i o tym, że to wystąpienie przyduchy JEST ZWIĄZANE Z DZIAŁALNOŚCIĄ CZŁOWIEKA, oraz, że tylko ZMIAN DOTYCHCZASOWJ DZIAŁANOŚCI CZŁOWIEKA MOŻE ZAPOBIEC PONOWNEMU WYSTĘPOWANIU PRZYDUCHY, która NIE JEST ZJAWISKIEM NATURALNYM W RZEKACH, TYLKO WYNIKA Z DZIAŁALNOŚCI CZŁOWIEKA W DOLINACH RZEK.

  Pozdrawiam serdecznie

  Jerzy Kowalski

 • desperos Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

  Gratuluje pomysłu i oby inne okręgi poszły w te ślady...

 • Kowalski Jerzy Data dodania: 11 lat temu Oceń: 0 + / -

  Bardzo cenna i bardzo wędkarska decyzja.

  Warto byłoby, w ramach wyposażenia w silniejsze narzędzia wdrożenia tego rozwiązania sięgnąć do przepisów Ustawy rybackiej i je wykorzystać. Sądzę, że funkcjonowanie zespołów kryzysowych w województwach powinno ułatwić szybkie podjęcie takich decyzji:

  Art. 14.1.W ramach obwodu rybackiego, w wodach, w których znajdują się miejsca stałego tarta oraz rozwoju narybku gromadnego zimowania, bytowania i przepływu ryb, mogą być ustanawiane obręby ochronne.
  2. W obrębach ochronnych zabrania się połowu oraz czynności szkodliwych dla ryb, a w szczególności naruszania urządzeń tarliskowych, dna zbiornika i roślinności wodnej, uprawiania sportów motorowodnych i urządzania kąpielisk.
  Art. 15.
  2. Obręby ochronne ustawia lub znosi zarząd województwa.
  Art. 16. Uprawniony do rybactwa jest obowiązany oznakować obręby hodowlane i ochronne.
  Art. 17.
  3. W szczególnie uzasadnionych wypadkach, w celu zapewnienia rybom możliwości swobodnego odbycia tarta, zarząd województwa może wydać zakaz połowu niektórych gatunków ryb, w określonych wodach, na czas niezbędny do ich ochrony oraz zobowiązać innych użytkowników wód do utrzymania dróg swobodnego przepływu ryb.
  4. Uchwałę zarządu województwa podjętą w sprawie, o której mowa w ust. 3, ogłasza się w sposób zwyczajowo przyjęty oraz publikuje w wojewódzkim dzienniku urzędowym.

  Pozdrawiam serdecznie

  Jerzy Kowalski

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin