Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Śnięte ryby w rzekach Mazowsza

Aktualności | 2009-07-11 | Publikujący: Okręg PZW w Siedlcach

Podajemy za Tygodnikiem Siedleckim.
"Od dziś – aż do odwołania - PREWENCYJNIE zamknięte zostały kąpieliska na Zalewie Zegrzyńskim i Mazowszu oraz Bugu. Trwa akcja odławiania i utylizacji martwych ryb. Badania wykluczyły zagrożenie bakteriologiczne. Nie ma niebezpieczeństwa skażenia ujęć wody pitnej na Mazowszu. Koordynacją działań zajmuje się zespół roboczy, powołany dziś przez Jacka Kozłowskiego wojewodę mazowieckiego, na posiedzeniu Wojewódzkiego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Najważniejsze jest teraz usuwanie martwych ryb. Biorą w nim udział państwowa i ochotnicza straż pożarna, WOPR, Straż Rybacka, członkowie związków wędkarskich i Regionalny Zarząd Gospodarki Wodnej. Wojewoda przekaże 10 dodatkowych łodzi i 5 motorówek, a także maski z magazynów Wydziału Bezpieczeństwa i Zarządzania Kryzysowego Mazowieckiego Urzędu Wojewódzkiego. Potrzebny jest też dodatkowy sprzęt (metalowe podbieraki, osęki, rękawice). Wojewódzki Fundusz Ochrony Środowiska zadeklarował wsparcie finansowe tym samorządom, które nie będą go mogły kupić we własnym zakresie. Do tej pory usunięto kilkanaście ton ryb. Sytuacja ma miejsce w 9 powiatach na Mazowszu. Kluczowe są ujścia Narwi i Bugu do Zalewu Zegrzyńskiego, a także rzek: Liwca, Nurzca, Czerwonki i Rządzy do Bugu.
 
Sytuacja nie jest spowodowana działalnością człowieka, nie jest to skażenie o podłożeniu chemicznym czy bakteriologicznym. Przyczyną śnięcia ryb jest niska zawartość tlenu w wodach, spowodowana podniesionym stanem wód i wysoką temperaturą powietrza, które sprzyjają szybkim procesom gnilnym roślin (także pochodzących z pól uprawnych – 
np. siana), co w rezultacie prowadzi do obniżenia zawartości tlenu w wodzie. 
 
Wojewódzcy Inspektorzy Ochrony Środowiska na bieżąco monitorują natlenienie wody – sytuacja w górnej części dorzecza Bugu wróciła do normy, najgorzej jest na Bugu, poniżej ujścia Nurzca, Liwca, aż do połączenia z Narwią.
 
Skala zjawiska jest duża, ale sytuacja stopniowo się poprawia. Teraz musimy skoncentrować się na usuwaniu martwych ławic ryb, które spływają rzekami oraz lokują się w starorzeczach i rozlewiskach – powiedział Jacek Kozłowski wojewoda mazowiecki.
 
Wojewoda przestrzega przed zakupem ryb od pojedynczych osób na targowiskach, ponieważ odnotowano próby wprowadzenia do obrotu śniętych ryb. Zlecił także Inspekcji Sanitarnej, Handlowej i Wojewódzkiemu Inspektoratowi Jakości Handlowej Artykułów Rolno – Spożywczych kontrole tych miejsc.
Spożycie śniętych ryb grozi zatruciem. Ryby kupowane w sklepach i sprawdzonych miejscach nie stanowią zagrożenia."

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Komentarze

Komentarze (2)

  • ruan Data dodania: 12 lat temu Oceń: 0 + / -

    A co od ponad tygodnia robi w tej sprawie Zarząd Okręgu ? MŁODY ZARZĄDZIE samymi zebraniami nie da się nic zrobić .Potrzebne są MĄDRE działania , nie chciałbym żeby to była w waszym przypadku teza fałszywa .

  • masowiak Data dodania: 12 lat temu Oceń: 1 + / -

    ta wysoka temperatura juz moglibyscie nie wymyslac! teraz temperatura spadla i woda tez a ryby dalej padaja. niech ktos sie wreszcie wezmie za prawidlowe badanie stanu wod! to nie tylko na mazowszu taka drastyczna sutuacja jest ale wody wieprza w okolicy deblina sa w stanie strasznym. niech ktos poniesie kare za taki stan rzeczy bo to napewno nie jest spowodowane wysoka woda i temperatura!

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin