Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Przepławka w Ciechocinie!

Aktualności | 2010-10-28 | Publikujący: Okręg PZW w Gdańsku

W poprzedniej kadencji ZO PZW w Gdańsku podjął próbę rozpoczęcia prac budowy przepławki z zabudową ośrodka szkoleniowo-zarybieniowego w miejscowości Ciechocino na rzece Redzie. W obecnej kadencji pojawiła się szansa zrealizowania tych planów. Rozmowy prowadzone w tym temacie z Burmistrzem i władzami miasta Redy były bardzo obiecujące.

 

Od samego początku była poruszona sprawa własności lub dzierżawy wieczystej gruntu, na którym ma powstać ośrodek. Zarząd Okręgu wydał już ponad 20 000 złotych na opracowanie projektu budowy obiektu.

W ostatnim czasie wpłynęły do ZO dwa pisma od Burmistrza miasta Redy. W pierwszym była zawarta informacja, że owszem grunt pod ośrodkiem będziemy mogli dzierżawić po wybudowaniu obiektu przez okres 3 lat, na co w żaden sposób ZO PZW Gdańsk nie mógł przystać. W odpowiedzi ZO zawarł stanowisko, powołując się na wcześniejsze ustalenia.

W drugim piśmie od Pana Burmistrza miasta Redy, czytamy między innymi:

...„Tak więc jeszcze raz podkreślić należy, iż zasady zbywania nieruchomości gminnych z przeznaczeniem na cel publiczny regulowane są przepisami ustawy o gospodarce nieruchomościami (j.t. W Dz.U. Z 2010r. Nr 102, poz. 651 z późn. zm.). Z przepisów tych należy wywieść, że cel publiczny musi być jasno określony, a zatem spełniać wymogi w zakresie jego przeznaczenia. Natomiast budowa przepławki wraz z obiektem ośrodka szkoleniowo-zarybieniowego nie spełnia wymogów niezbędnych dla zdefiniowania celu publicznego. Cel realizowany przez Polski Związek Wędkarski polegający na wybudowaniu przepławki wraz z obiektem szkoleniowo-zarybieniowym nie jest celem publicznym, bowiem nie mieści się w katalogu zawartym w art. 6.....Reasumując, przedstawiona Państwu propozycja wydzierżawienia nieruchomości na 10 lat jest propozycją optymalną i nie niweczy stanowiska tut. Gminy popierającego inicjatywę realizacji planowanej inwestycji jaką jest ośrodek szkoleniowo-zarybieniowy wraz z budową przepławki”

Również tutaj ZO stoi na stanowisku o niemożliwości wyrażenia zgody na tak przedstawioną propozycję. Zarząd Okręgu uważa, że wybudowany z pieniędzy społecznych i Unijnych obiekt może po upływie okresu dzierżawy przestać być pod władaniem Polskiego Związku Wędkarskiego. Przykładem takiej krótkowzrocznej polityki była utrata w poprzednich latach ośrodka hodowli ryb łososiowatych w Rumi.

 

Stan obecny.

Położenie i funkcja obiektu.

 

Jaz na rzece Redzie usytuowany jest w km 9+446 jej biegu w miejscowości Ciechocino. Zadaniem jazu jest piętrzenie wody w korycie rzeki do nawodnień użytków rolnych kompleksów „Brzezino” i „Moście Błota” , które nie są aktualnie realizowane. Natomiast za pomocą tego jazu realizowany jest pobór wody dla stawów rybnych, położonych na prawym brzegu rzeki Redy na warunkach określonych w pozwoleniu wodnoprawnym udzielonym 14 sierpnia 1998 roku Gospodarstwu Rybackiemu – Hodowli Ryb Łososiowatych „Reda”.

 

Ogólne założenia budowy przepławki i Ośrodka Szkoleniowo-Zarybieniowego przy jazie w Ciechocinie

Na obszarze powierzchni 800 m² przewiduje się wykonanie:

  1. przepławki dla ryb typu Vertical - Slot przy jazie

  2. budynku ośrodka szkoleniowo-zarybieniowego z wylęgarnią

  3. ujęcia wody dla wylęgarni

  4. dwóch basenów do przetrzymywania tarlaków łososia i troci

Założeniami technologicznymi dla przepławki jest, że powinna pracować przez cały rok, nie może działać selektywnie, więc zapewniać przejście przez stopień wodny rożnym gatunkom ryb.

Przepławka typu Vertical – Slot została opracowana w drugiej połowie XX wieku na kontynencie północnoamerykańskim, z przeznaczeniem dla gatunków wędrownych ryb łososiowatych (Clay 1961). Rozwiązanie to zostało przeniesione do Europy i zastosowane na dwóch piętrzeniach Loary i jednym Dorodni we Francji. Okazało się, że dobrze funkcjonuje ono w odniesieniu nie tylko do troci i łososia, ale także w odniesieniu do ryb karpiowatych.

Przepławka szczelinowa stanowi modyfikację klasycznej przepławki komorowej, w której otwory przelewowe i przesmykowe zastąpione zostały jednostronnie lub dwustronnie ulokowaną pionowo szczeliną, otwartą na całej wysokości przegrody, to jest od dna komory aż po górną krawędź ścianki działowej. Dzięki temu funkcjonowanie przepławki uniezależnione jest od wahań poziomu wody, a szczeliny przesmykowe znacznie rzadziej zatykane są nanoszonymi z wodą przedmiotami, w porównaniu do klasycznych przepławek komorowych. Szerokość szczeliny uzależniona jest od rozmiarów ryb, które mają korzystać z przepławki, zaś jedno, czy dwustronna lokalizacja wynika z ilości dostępnej wody. W odróżnieniu od przepławki komorowej konwencjonalnej przesmyki w jednoszczelinowej przepławce typu Vertical – Slot są umiejscowione nie na przemian, lecz zawsze po tej samej stronie. Zaraz za przegrodą usytuowany jest blok drewniany, którego zadaniem jest takie ukształtowanie strumienia żeby płynął po przekątnej komory od przesmyku w kierunku przeciwnej ściany, gdzie w koncie wytraca prędkość. Przepławki typu Vertical – Slot dzięki przesmykowi na całej wysokości przekroju umożliwiają rybom wybranie warstwy wody o odpowiedniej prędkości dla siebie.

Przepławkę planuje się zlokalizować na lewym brzegu rzeki Redy, pomiędzy istniejącym jazem a Kanałem Brzezino. Wlot wody (wyjście ryb) do przepławki usytuowano na górnym stanowisku w lewym skrzydełku pomiędzy skrajnym przęsłem jazu a ujęciem wody do Kanału Brzezino. Górna część przepławki składająca się z siedmiu komór usytuowana jest przy skrzydełkach jazu. Natomiast dolna składająca się z sześciu komór przylega do zewnętrznej powierzchni lewej ściany jazu.

Wylot z przepławki (wejście ryb) zlokalizowano na lewym brzegu rzeki Redy bezpośrednio poniżej umocnień sztywnych jazu, na granicy turbulencji wody przepływającej przez jaz.

 

Monitoring przepławki:

Przewiduje się stały monitoring działania przepławki. Oprócz skanera na wlocie , pozwalającego określić ilość i wielkość wchodzących ryb, przewiduje się zamontowanie w trzech komorach kamer przekazujących obraz z przepławki na monitory telewizyjne umieszczone w pomieszczeniu dydaktycznym budynku ośrodka szkoleniowo – zarybieniowego.

 

Budynek ośrodka usytuowany będzie pomiędzy projektowaną przepławką dla ryb, a lewym brzegiem Kanału Brzezino. W budynku tym mają zostać wydzielone pomieszczenia:

  • wylęgarnia

  • sala konferencyjna

  • pomieszczenia magazynowe

  • dyżurka

  • pomieszczenia sanitarne

 

Po północnej stronie budynku zaprojektowano dwa żelbetowe baseny o pojemności 15 m³ każdy dla przetrzymywania tarlaków łososia .

Image

Przepławka typu Vertical – Slot została opracowana w drugiej połowie XX wieku na kontynencie północnoamerykańskim, z przeznaczeniem dla gatunków wędrownych ryb łososiowatych

 

Podsumowanie

Polski Związek Wędkarski Okręg w Gdańsku wyraża nadzieję, że dalsze negocjacje z Panem Burmistrzem miasta Redy w sprawie wykupu gruntu lub długoletniej umowy dzierżawnej

(co najmniej 30-50lat) zakończą się w niedalekiej przyszłości sukcesem dla społeczności wędkarskiej naszego okręgu. Przepławka wraz z z obiektem szkoleniowo-zarybieniowym będzie nie tylko służyła rzeszy 16 000 wędkarzy, ale będzie tez z korzyścią dla lokalnej społeczności, głównie dzieci i młodzieży szkolnej.

 

Nie do przecenienia jest fakt, że taki obiekt wejdzie w wykaz wielkich atrakcji turystycznych miasta Redy. Nadrzędnym jednak celem tego projektu jest zdecydowanie dobro naszej przepięknej pomorskiej rzeki Redy, organizmów żyjących w niej i dokoła niej.

Bez pomocy człowieka przyroda nie da sobie sama rady w starciu z rozwojem cywilizacyjnym.

Argumenty wskazujące na korzyści jakie będzie przynosił obiekt powinny przekonać władze miasta Rumi, że cel realizowany przez Polski Związek Wędkarski polegający na wybudowaniu przepławki wraz z obiektem szkoleniowo-zarybieniowym jest celem publicznym.

 

Poleć znajomemu

Dodaj komentarz

Informacja
Tylko zalogowani użytkownicy mogą dodawać komentarze.

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin