Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Obwody rybackie rzeki Wisły nr 3 i 4 oraz obwód rybacki Nr 5 rzeki Drwęcy

Aktualności | 2011-03-18 | Publikujący: Okręg PZW w Toruniu

Informacja dotycząca połowów w rzece Drwęcy

Z nieukrywaną radością Zarząd Okręgu przyjął wyrok Sądu Rejonowego w Toruniu, oraz fakt jego uprawomocnienia się, przywracający ostatecznie członkom naszego Związku obwody rybackie rzeki Wisły nr 3 i 4 oraz obwód rybacki Nr 5 rzeki Drwęcy.

Odczuwamy gorzką satysfakcję z faktu, iż podobnie jak i wielu naszych członków i przyjaciół spoza Okręgu, mieliśmy rację i obraliśmy właściwą strategię obrony naszych interesów. Gorzką, bo odbyło się to kosztem tysięcy naszych członków, którym wykluczono możliwość wędkowania m. In. w Drwęcy. Jest nam z tego powodu przykro i chociaż stało się to nie z naszej winy, za te kilkanaście miesięcy przepraszamy!

W chwili obecnej formalnego wyjaśnienia wymaga status połowów w rzece Drwęcy, jako rezerwacie.

Zgodnie z zapisami art. 15 pkt. 14 Ustawy z dnia 16 kwietnia 2004 roku o ochronie przyrody (Dz. U. Nr 94 poz. 880) w rezerwacie przyrody obowiązuje zakaz połowów z wyjątkiem miejsc wyznaczonych w „planie ochrony” lub „zadaniach ochronnych”. Cytowanego „planu ochrony” dla rezerwatu rzeki Drwęca nie ma, pomimo faktu, iż prace nad nim, z naszym udziałem, były prowadzone kilka lat temu. Wiemy, iż w projekcie planu są zapisy zezwalające na uprawianie amatorskiego połowu ryb poza obrębami ochronnymi.

Po spotkaniach z nami w dniach 7 i 9 marca br. obydwaj odpowiadający za rzekę Drwęcę Regionalni Dyrektorzy Ochrony Środowiska w Bydgoszczy i Olsztynie potwierdzili wolę formalnej akceptacji dla połowów wędkarskich w stosownych zapisach „zadań ochronnych”. Sądzimy, iż procedura administracyjna pozwoli wdrożyć je w terminie do 15 maja czyli do końca okresu zarybiania lub wcześniej rzeki smoltami troci i łososia i od tego dnia amatorskie połowy na rzece Drwęcy będą formalnie i prawnie dozwolone. O ostatecznym rozstrzygnięciu spraw formalnych dotyczących połowów w rzece Drwęcy poinformujemy na łamach prasy oraz stronie internetowej Okręgu PZW w Toruniu.

Dotychczasowe starania o uregulowanie możliwości wędkowania w Rezerwacie rzeki Drwęcy – ze względu na fakt, że nie byliśmy użytkownikiem rybackim tego akwenu – były bezskuteczne.

Podobnie jak i przedstawiciele Instytutu Rybactwa Śródlądowego, Dyrektorzy RDOŚ zdają sobie sprawę z roli jaką członkowie Polskiego Związku Wędkarskiego odegrali w historii rezerwatu Rzeka Drwęca. Fakt licznego wstępowania do niej najdorodniejszych okazów tarlaków troci i łososia jest w znaczącym stopniu naszą zasługą. Odtworzona coraz liczniejsza populacja świnki i brzany w części nizinnej to efekt pracy wielu osób związanych z produkcją materiału, zarybieniami, a potem ochroną.

 

Do zobaczenia nad Drwęcą

Członkowie Zarządu

Okręgu PZW w Toruniu


 

Uwaga Wędkarze!

 

Okręg PZW w Toruniu informuje, że po pozytywnym dla nas wyroku Sądu Rejonowego w Toruniu z dnia 28 stycznia 2011 r. Sygn. akt I C 1473/09 staliśmy się ponownie rybackimi użytkownikami obwodów rybackich rz. Wisły nr 3 i 4 i rz. Drwęcy nr 5.

 

Do wędkowania na w/w obwodach uprawniają:

  1/ Obwód rybacki rz. Wisły nr 3 i 4 – do wędkowania uprawniony jest każdy wędkarz, który posiada
       wykupioną składkę członkowską ogólnozwiązkową na br. oraz składkę członkowską okręgową
       wraz z drukiem bezpłatnego zezwolenia:

              - na jedno łowisko za kwotę 195 zł (podstawowa) lub 140 zł (ulgowa)

              - na wszystkie łowiska za kwotę 285 zł (podstawowa) lub 194 zł (ulgowa)

 

  2/ Na rz. Drwęcy obowiązuje czasowy zakaz wędkowania do dnia 15 maja 2011 r.
       związany z zarybieniami smoltami troci i łososi.

 

     Aneks do zezwoleń na amatorski połów ryb wędką na rok 2011 oraz do wykazu wód Okręgu jest dostępny w Kołach lub Biurze Okręgu.

 

I. Aneks z dnia 8.03.2011 r.

 

do zezwolenia na amatorski połów ryb wędką ważne do 31.12.2011 roku.

 

Uzupełnia się Wykaz wód Okręgu PZW Toruń 2011 znajdujący się na stronach
1 – 8 w/w zezwolenia o:

 

Wody nizinne – rzeki:

  201. Wisła nr 3

  202. Wisła nr 4

 

Wody górskie – rzeki:

  203. Drwęca nr 5

Poleć znajomemu

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin