Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

Sejmowe życzenia dla rybaków i wędkarzy

Aktualności | 2013-06-24 | Publikujący: Zarząd Główny PZW

Po raz trzeci, z okazji Dnia Rybaka, w sali kolumnowej Sejmu RP 20 czerwca spotkali się przedstawiciele środowiska rybackiego i reprezentanci wędkarzy z całej Polski. Organizatorem konferencji ,,Rybactwo i wędkarstwo – stan obecny i przyszłość’’ była Organizacja Producentów Ryb Jesiotrowatych z Torunia, której przewodniczy prezes ZO PZW w Toruniu kol. Mirosław Purzycki.

 

Uczestników konferencji przywitała w gmachu Sejmu RP marszałek Ewa Kopacz, przekazując wszystkim rybakom i wędkarzom życzenia pomyślnych połowów w rybnych i czystych łowiskach. Oficjalnego otwarcia konferencji dokonał sekretarz stanu w MRiRW, wiceminister Kazimierz Plocke, a następnie przewodnictwo obradom objęli kol. Mirosław Purzycki oraz Marek Ferlin, prezes Polskiego Towarzystwa Rybackiego.

 

W trakcie konferencji wystąpili przedstawiciele organizacji i instytucji rybackich oraz związków wędkarskich, m.in. prof. dr hab. Bogusław Zdanowski dyr. IRŚ w Olsztynie, dr hab. inż. Iwona Psuty, prof. Morskiego Instytutu Rybackiego, Jerzy Safader, prezes  Polskiego Stowarzyszenia Przetwórców Ryb, dr Janusz Wrona, Tomasz Nawrocki z Departamentu Rybołówstwa Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi. Stanowisko Polskiego Związku Wędkarskiego dotyczące tematyki konferencji przedstawili: kol. kol. Eugeniusz Grabowski, prezes ZG PZW (w załączeniu), Stanisław Lisak, prezes ZO PZW w Gdańsku w sprawach rozwoju wędkarstwa morskiego oraz gospodarki rybackiej w rzekach pomorskich oraz Zbigniew Bedyński, prezes Okręgu Mazowieckiego PZW w sprawach skutków nadmiernej presji kormoranów oraz proponowanych metod jej ograniczenia. W dyskusji podkreślono bardzo korzystną dla rybactwa śródlądowego i zwalczania kłusownictwa propozycję nowelizacji ustawy o rybactwie śródlądowym, przyjętą tego samego dnia w Komisji Rolnictwa i Rozwoju Wsi Sejmu RP, a także wskazano na potrzebę dalszego umocnienia działalności lokalnych grup rybackich, zwiększenia naboru na kierunki ichtiologiczne wyższych uczelni, a także na efekty i korzyści z przyjęcia strategii ,,Karp 2020’’ opracowaną na rzecz LGR południowej Polski przez naukowców z SGGW w Warszawie.

 

Na zakończenie konferencji wystąpił min. K. Plocke, który przedstawił kierunki zmian w dotychczasowej wspólnotowej polityce rybackiej oraz sposobach jej finansowania w nowej perspektywie finansowej UE, a także w Polsce. Jak stwierdził min. K. Plocke w nowych zasadach przyznawania środków unijnych na rybactwo znajdzie się o wiele więcej możliwości finansowania rozwoju wędkarstwa, jako rekreacyjnego i pro turystycznego połowu ryb w wodach śródlądowych.

 

Antoni Kustusz

rzecznik prasowy ZG PZW

fot. Antoni Kustusz

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Nasze Menu

Nasze wiadomości

Ostatnio komentowane wiadomości

Nasza sonda

Gdzie najczęściej łowisz?
Możesz dodać komentarz.
głównie na pobliskim łowisku
na kilku łowiskach okręgu
na łowiskach z porozumień międzyokręgowych
na terenie całego kraju
poza granicami Polski
Głosuj wyniki

Na skróty

Ilość odwiedzin