Tweety na temat @pzworgpl

Logowanie

Zarejestruj się

Aktualności

NIEFRASOBLIWOŚĆ, NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ CZY PO PROSTU GŁUPOTA.

Aktualności | 2021-01-26 | Publikujący: PZW Okręg we Wrocławiu

 

 

            NIEFRASOBLIWOŚĆ, NIEODPOWIEDZIALNOŚĆ CZY PO PROSTU GŁUPOTA.

           

W dniu 08.01.2021 r. w godzinach popołudniowych Polski Związek Wędkarski Okręg we Wrocławiu otrzymał informację od Skarbnika Koła nr 6 Jelcz-Laskowice Kol. Andrzeja Zguda, że w trakcie prowadzonych pracach remontowych na śluzie Ratowice Obwód rybacki rzeki Odra nr 3, doszło do odpompowania wody i tym samym „uwięzieniu” znacznej ilości ryb. W związku z uzyskaną informacją w tym samym dniu na miejsce został wysłany pracownik w celu dokonania wizji lokalnej i potwierdzeniu uzyskanych informacji od Kol. Andrzeja.

Na miejscu okazało się, że poniżej śluzy wykonawca posadowił zaporę wodoszczelną (larseny), a następnie zaczął odpompowywanie wody. W wyniku odpompowania wody i jej bardzo drastycznym opuszczeniu okazało się, że znaczna ilość ryb została uwięziona. Po rozmowach telefonicznych z kierownikiem budowy ustalono, że wstrzyma proces odpompowywanie wody, a rybę po  przygotowaniach logistycznych odłowi się w  poniedziałek 11.01.2021 r.

W sumie w trakcie odłowu w dniu 11.01.2021r. (wykorzystując siły 6 pracowników PZW Okręg we Wrocławiu oraz 3 pracowników budowy i środków w postaci sieci, koparki typu long-reach) odłowiono i przerzucono 3 750 kg ryb. Ryby w dobrej kondycji trafiły do kanału żeglugowego Ratowice. Wśród odłowionych ryb przeważały leszcze i krąpie, ponadto było wiele płoci w tym okazy ok.1 kg, klenie, jazie, okonie oraz szczupaki i sandacze.

 

Po odłowach wykonawca robót  ponownie zaczął pompować wodę i okazało się, że nie udało się odłowić wszystkich ryb i dalej jest ich znacząca ilość. W związku z powyższym w dniu 14.01.2021r. ponownie wysłano w rejon prac pracowników PZW Okręg we Wrocławiu w sile 7 osób w celu odłowienia pozostałej ryby.  Tym razem odłowiono i przerzucono 1250 kg ryb.

Całą akcję szczęśliwie udało się przeprowadzić tuż przed falą silnych mrozów, która najprawdopodobniej spowodowałaby śnięcie zgromadzonych tam ryb o niebagatelnej wartości 32 325,00 zł.

             Jak podkreślił Prezes Zarządu  PZW Okręg we Wrocławiu Andrzej Świętach niefrasobliwość i nieodpowiedzialność wykonawców robót mogła doprowadzić do powstania znacznych szkód w rybostanie tego odcinka Odry, tym bardziej zadziwia fakt, że inwestorem prac związanych z remontem śluzy w Ratowicach jest Przedsiębiorstwo Wody Polskie.

            Prezes Zarządu Okręgu wyraża serdeczne podziękowania Kol. Andrzejowi Zgudowi za szybką reakcję i natychmiastowe poinformowanie Okręgu o zaistniałej sytuacji, szczególne podziękowania należą się pracownikom Okręgu pracującym przez dwa dni w bardzo trudnych warunkach: niska temperatura do tego osady denne sięgające kolan, dzięki ich trudowi zdołano zapobiec stracie  5 ton ryb.

O całym zdarzeniu, opisując zaistniałą sytuację z załącznikiem w postaci materiału fotograficznego poinformowano pismem Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie we Wrocławiu zwracając się z wnioskiem o szczególny nadzór nad wykonawcami zlecanych przez Wody Polskie robót na wodach płynących. W piśmie tym wskazaliśmy, że zależy nam na dobrej kondycji użytkowanych przez nas wód, które są własności Skarbu Państwa.  Poprosiliśmy również o informowanie nas, o takich sytuacjach i uczulaniu wykonawców na dobrostan organizmów wodnych.

 

Admin

Poleć znajomemu

Zdjęcia

Nasze Menu

Nasze filmy

Nasze wiadomości

Komentowane wiadomości

Nasi członkowie

Nasze zdjęcia

Na skróty

Ilość odwiedzin